Motordan Şıkırtı Sesi Gelme Nedenleri

Motordan Şıkırtı Sesi Gelme Nedenleri

Araçların motorlarından gelen şıkırtı sesleri çeşitli sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu seslerin kaynağına sesin nasıl geldiği ve nereden geldiği gibi tespitlerle ulaşılabilir. Motordan şıkırtı sesi gelme nedenleri araştırılarak sorunların çözümüne ulaşılabilmektedir. Şıkırtı sesi direk motorun iç tarafından gelebilmektedir. Motorun iç tarafından gelen sesler dışında motorun çevre tarafından da gelen şıkırtı sesleri mevcuttur. Bu seslerin kaynağı genellikle motor bölümünün kapağıdır. Kapak zamanla aşınır ve sese sebep olur. Aracın veya motorun performansına etki etmese de tespit edilip çözülmesi gereken problemler arasındadır.

Araçlarda motordan şıkırtı sesi gelme nedenleri arasında bulunan motor yağı durumu şıkırtılara sebep olur. Motorun yağ eksikliği ve yağın kalitesiz olması gibi durumlarda bazı parçalardan sesler gelmeye başlayabilmektedir. Bu tür sorunların çözümü için motora yağ eklenebilir veya motorun yağı değiştirilebilir. Bu nedenle belli aralıklarla motor yağını kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Gelen şıkırtı sesinin bir diğer sebebi ile araç subapları olabilmektedir. Bu tür durumlarda araçların gerekli parçaları değiştirilmelidir.

Motorun İç ve Çevresinden Gelen Şıkırtı Sesleri

Aracın motor bölgesinin içinden gelen şıkırtı seslerinin çeşitli sebepleri olmaktadır. Bu sorun genel olarak ateşleme sisteminden kaynaklanmaktadır. Ateşlemenin yanlış yapılması durumlarında motorun içinde çeşitli sesler meydana gelebilmektedir. Ateşlemelerin yanlış zamanlaması veya yakıt hava karışımının dengesizliği bu tür seslerin diğer sebepleri arasındadır. Motordan şıkırtı sesi gelme nedenleri içinde bulunan ateşleme sistemi en sık problemler arasındadır.

Araçlardan gelen ses motor çevresinden de kaynaklanıyor olabilir. Motorun çevresindeki mekaniklerden gelebilecek bu seslerin farklı sebepleri olabilir. Motorun doğru çalışması için motor çevresinde birçok ek donanım bulunmaktadır. Bu donanımlar çeşitli arızalardan ve gevşemelerden dolayı ses çıkartabilir. Sorunun tam nedeninin anlaşılması için araç servislerine başvurmak faydalı olacaktır.

blank

motordan gelen sesler

Gazdan Kaynaklı Olan Motor Sesi

Bazı durumlarda araçların gazına basınca motordan çeşitli sesler gelebilmektedir. Motordan şıkırtı sesi gelme nedenleri gaz kaynaklı olabilmektedir. Bu tür durumlarda aracın motor kısmındaki bir parçanın bozulmuş olma ihtimali vardır. Şarj dinamosundan kaynaklanan arızalar bu hataların en büyük nedenlerindendir. Bu tür arızaların en kısa zamanda giderilmesi gerekir. Çünkü bu problem daha büyük sorunlara neden olabilecektir.

Gazdan kaynaklanan şıkırtı sesleri segmanlardan kaynaklanabilmektedir. Silindir bölümünün üst taraflarında aşınma durumları olabilmektedir. Piston ve kapak contalarından kaynaklanan bu sesler için ilgili parçaların kontrol edilmesi gerekmektedir. Motordan gelen seslerin basit sebepleri olabildiği gibi ciddi sebepleri de olabilmektedir. Bu nedenle sorunun nedeni anlaşılamadığı durumlarda araç tamirciye götürülmelidir.

Motordan Sürtünme Sesi Gelmesi

Araçlardan gelen sesler arasında motordan gelen sürtünme sesleri de vardır. Araçların çalıştırıldığı zaman gelen sürtünme sesi bazı durumlarda kısa zamanlarda geçse de bazı durumlarda uzun sürmektedir. Kısa zamanda kesilen sesler arıza sebebi olmamaktadır. Eğer sürtünme sesi sürekli gelmekteyse bunun sebebi büyük bir sorun olabilir.

Motor arızası veya yağ arızası bu tür problemlerin nedeni olabilmektedir. Araçlar uzun zaman çalıştırılmadan bekletilip tekrar çalıştırılmaya başlandığında bazı sorunlar meydana gelebilir. Araçların bazı parçaları zarar görmüş ve yağlarda kuruma meydana gelmiş olabilir. Bu tür durumlarda motordan şıkırtı sesi gelme nedenleri konusu araştırmalıdır.

Motordan Gelen Şıkırtı Sesini Düzeltmek İçin Ne Yapılmalı?

Araçlarından şıkırtı sesi gelenler ve çözümünü arayan kişiler, motordan şıkırtı sesi gelme nedenlerive çözümleri konusunda araştırmalar yapmaktadır. Bu tür durumların en bilinen çözümü yağ ve yakıt çözümleridir. Kaliteli yağ ve yakıt kullanımı şıkırtı problemlerinin çözümleri arasındadır. Eğer araçlardan gelen şıkırtı sesi yağ ve yakıt katkısı ile geçmiyorsa mutlaka ilgili servislere başvurmak gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.