Sente Ayarı Nedir ? Nasıl Yapılmalıdır ?

Sente Ayarı Nedir ? Nasıl Yapılmalıdır ?

Günlük hayatımızda işlerimizi ve hayatımızı kolaylaştıran araçlarımızın bakımlarını zamanında yaptırmamız gerekmektedir. Zamanında ve gerekli olan durumlarda yapılan bakımlar araçların ömrünü uzatmaktadır. Araçlarımıza yaptırmamız gereken rutin bakımlardan en önemli olanlardan biri sente ayarının yapılmasıdır. Bu konuda araç sahiplerinin sente ayarı nedir, nasıl yapılır soruları ve bu soruların cevaplarını bilmesi gerekmektedir. Araçların motoru içinde bulunan eksantirik mili zamanla yıpranmaktadır. Sürtünmeden meydana gelen bu yıpranmaların belirlenmesi ve ortadan kaldırılması için yapılan çalışmaya sente ayarı denilmektedir.

Sente ayarı araçların modeline ve markasına göre farklı şekillerde yapılmaktadır. Bu sebeple her markanın ve modelin sente ayarı değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Sente ayarı nasıl yapılır konusu alanında uzman biri tarafından yapılmalıdır. Bunun sebebi yapılacak olan sente ayarının doğru yapılması ve sonucun verimli olmasıdır. Bu sebeple aracın düzenli olarak bakımı yapılırken bu ayarın yapılması sağlanır. Aracın motorunun verimli çalışması için bu ayarın belli zamanlarda yapılması uygun olacaktır. Sente ayarı yeni nesil motorlarda otomatik olarak ayarlanmaktadır. Eski tip motorlarda ise bu ayarın profesyonel ustalar tarafından yapılması oldukça önemlidir.

blank

Sente ayarı bozuk olduğu nasıl anlaşılır ?

Sente Ayarının Yapılması İçin Hazırlıklar Nelerdir?

Sente ayarı konusunda en çok merak edilenler arasında bu ayarın en doğru şekilde nasıl yapılabileceği konusudur. Bu ayarın en doğru şekilde yapılabilmesi için öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Son zamanlarda üretilen araçlarda elektronik sistemlerin bulunmasından dolayı bu ayar da elektronik olarak ECU denilen sistem tarafından yapılmaktadır. Bu ayarın yapılması için şu aşamaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir:

 • Öncelikle aracın motoru çıkarılır.
 • Motordaki triger kayışı çıkarılarak kam mili ile krank mili arasındaki bağlantı kısmı ortadan kalkmış olur.
 • Motorda bulunan birinci piston silindirin en üst kısmına kadar çıkartılır ve böylece pistonun üst ölü noktası kilitlenir. Yani pistonun hareket ederken en üst noktada bir an duraksadığı kısımda piston bekletilir.
 • Kam mili kontrol için uygun noktaya getirilir.
 • Bu pozisyonda iken ayar yapılır. Ayarın doğru yapıldığından emin olmak için birkaç kez kontrol edilir.
 • Ayarın doğru yapıldığından emin olunduktan sonra triger kayışı yerine takılır.
 • Motor yerine konulup sabitlenir. Motorun bağlantılarının sağlam yapıldığından emin olunması gerekir.
sente ayarı yapımı

Sente ayarı profesyonel usta tarafından yapılması gereken bir işçiliktir.

Kontrollerde Çıkan Sente Arızası Nedir ve Nasıl Belli Olur?

Son yıllarda üretilen tüm motorlarda kullanılan motor tipi dört zamanlı dediğimiz içten yanmalı motor tipidir. Dört zamanlı içten yanmalı motorlarda yakıtın silindirin içine alınması, burada sıkıştırılması, yakıtın yanmasının sağlanması ve ortaya çıkan egzoz gazının dışarı atılması aşamaları söz konusudur. İşte bu aşamaların düzgün bir şekilde ilerlemesi için sente ayarının yapılmış olması gerekmektedir. Bu ayarda ortaya çıkan teklemeler ve sıkıntılar dört zamanlı içten yanmalı motorların işleyişinde sıkıntı oluşmasına ve zamanla arızaların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Motorlarda düzenli işleyişin oluşabilmesi için emme valfinin ve egzoz valfinin birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bu uyumlu çalışma şu şekilde sağlanmaktadır:

 • Motorlarda emme ve egzoz valfi kam milinin hareketiyle kontrol edilmektedir. Buradaki parça hareket ettikçe valfler açılıp kapanır.
 • Kam milin hareket etmesi için gücü veren ise krank milidir. Kam mili ile krank milini birbirine bağlayan ise triger kayışıdır. Tüm bu bağlantıların düzgün bir şekilde ve birbiriyle uyumlu olarak çalışması sente ayarın yapılması ile sağlanmaktadır. Bu ayarın yapılmamış olması sistemde karmaşaya sebep olacaktır.

Araçlarda Sente Ayarının Bozulduğu Nasıl Belli Olur?

Araçlarda sente ayarı nasıl yapılır konusu ve bu soruların cevabı çok önemlidir. Motorlarda yakıtın emilmesi ve ateşlemenin zamanında yapılması ile yakıt verimli şekilde kullanılmaktadır. Bu iki eylem tam zamanında yapılmadığı zaman yakıt tam olarak kullanılmadan egzozdan dışarı atılacaktır. Yakıtın silindir içinde tam olarak tutuşmaması ve tahliyede sıkıntı yaşanması motorun terse yönde çalışması için baskı yapacaktır. Bu durumda ortaya çıkan sıkıntılar şunlardır:

 • Yakıt Tüketiminde Artış
 • Çekişte Düşüş
 • Rölanti Dalgalanması
 • Hızlanmada Kesiklik
 • Motorda Güç Kaybı
 • Çalışmada Zorlanma

Prizdirek Bilyasının Bozulma Belirtileri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.