Frene Basınca Tak Sesi Neden Gelir? ( Fren Arızası )

Frene Basınca Tak Sesi Neden Gelir? ( Fren Arızası )

Araçların yavaşlaması ya da durması fren sistemi ile sağlanır. Fren sisteminin sorunsuz çalışması sürücülerin ve diğerlerinin hayatları için çok önemlidir. Sürücü frene bastığında normalde sessiz olarak çalışır. Fakat araçlarda bazen frene basınca tak sesi gelir. Peki, frene basınca tak sesi neden gelir? Bu durumun pek çok sebebi vardır. Birkaç örnek sebep olarak;

 • Arkadaki torsiyonun boşluk olması olabilir.
 • Ön tablanın yıpranmaya başlaması olabilir.
 • Aracın fren disklerinin bakıma ihtiyacı olabilir.

Arka fren balatalarında bazı araçlarda kampana sistemleri bulunur. Frene basıldığında tak sesi en çok bu tarz araç çeşitlerinde gelir. Çünkü bu tarz araçların ortak sorunları arka fren kısımlarındaki ayarların tam olarak oluşturulmamasıdır. Elbette ki günümüz koşullarında farklı nedenlere bağlı olarak frenden sesler gelebilir. Özellikle frene bastığımızda tak diye bir ses gelmesi, frenlerde ciddi bir arızanın da habercisi konumundadır. Peki, frene basınca tak sesi nasıl tamir edilir? İşte detaylar!

blank

Fren Arızası

Frene Basınca Tak Sesi Nasıl Tamir Edilir?

Araçlarda frene basıldığında tak sesi farklı sebeplerden kaynaklı olarak gelebilir. Her bir sebebin ise ayrı bir tamir edilme şekli bulunur. Bu yüzden de sıklık ile merak edilen frene basınca tak sesi neden gelir? Sorusunun tek bir cevabı bulunmaz.

 • Araç arkadaki torsiyosundan kaynaklı bir sorun ise; arka torsiyonun tamir edilmesi ile sorun çözülebilir.
 • Eğer ki sorun ön tablanın yıpranmasından kaynaklı ise; parçaların yenilenmesi çözüm olabilir. Her parçasının yenilenmesine gerek yoktur. Eskimeye başlayan parçanın yenilenmesi yeterli olacaktır.
 • Yaşanan sorun fren disklerinden bakıma ihtiyacı olmasından kaynaklı ise; hemen yetkili servise başvurulması gerekir. Fren disklerinin tamir edilmesi ile sorun ortadan kalkabilir.
 • Arka fren balataları ile kaynaklı sorunlarda ise frendeki kampanaların temizlenmesi gerekir. Ayrıca fren kısımlarındaki ayarların olması gerektiği gibi takılması gerekir.

Frene Basınca Araba Neden Titrer?

Araçlarda fren sistemleri ile yaşanan sorun çeşitleri fazladır. Yaşanan sorun türlerinden biri frene basıldığı zaman arabanın titremesidir. Frene basıldığında araç neden titrer? İşte frene basıldığında aracın titremesinin nedenleri:

 • Balans ayarlarının bozuk olması neden olabilir.
 • Süspansiyon sisteminden bulunan arızalardan kaynaklı neden olabilir.
 • Fren sisteminden kaynaklı sorunlar neden olabilir.
 • Eğik olarak jantların kullanılması neden olabilir.
 • Eski lastiklerin kullanılmasından kaynaklı olabilir.
 • Rulman sisteminden kaynaklı sorunlar neden olabilir.
 • Rot ayarının normal olmaması neden olabilir.
 • Motor kulağından kaynaklı sorunlar neden olabilir.

Balata Ötmesi Neden Olur?

Araçlardaki fren balata sistemi teknik olarak deformasyona uğrar ise; balatandan ses gelmeye başlar. Fren balataları tek kullanımlık olarak üretilmezler. Sürekli olarak kullanıldıkları için belirli bir süre sonrasında yıpranmaya başlarlar.

Özelliklede tozlu yollarda kullanımları daha fazla oluyor ise daha kolay olarak fren balata yıpranmaya başlar. Yıpranan balata ise ses çıkartarak ötmeye başlar. Önlem olarak balata bakımlarının düzenli olarak yapılması olabilir. Yıpranmış balatanın ise değişimi yapılması gerekir.

Yeni Balata Ses Yapar Mı?

Araçlara takılan yeni balat ötmez düşüncesi doğru değildir. Çünkü eğer frenden gelen sesler; balatan kaynaklı değil ise frenden gelen ses devam eder. Frenden gelen seslerin çoğunlukla iki sebebi bulunur. Biri fren balatasıdır. Diğeri ise fren diskidir. Eğer frenden gelen ses fren diskinden kaynaklı ise; balatanın yeni olması sesi engellemez. Bu yüzden frenden ses geldiği zaman sesin nedeni ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Son dönemler ise en çok frene basınca tak sesi neden gelir? Sorusu ile araştırılıyor. Bu durumun çoğunluk cevabı ise fren sistemlerinin sağlam olarak oluşturulmamasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.