Krank Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Krank Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yeni model üretilen her araçta bulunan krank sensörleri motorların ön bölümünde bulunan krank kasnağı adı verilen parçanın arkasında bulunmaktadır. Bazı araç modellerinde ise bu parça motorun şanzıman bölgesinde de yer alabilmektedir. Bu sensör motor devrini, silindirlerde bulunan pistonların konum bilgisini veren parçadır.

Aynı zamanda aracın açısal hızını belirleyerek bu bilgiyi kontrol ünitesine aktarmakla görevli parçadır. Bu parçalar oldukça dayanıklı olup kolay kolay arıza vermemektedir. Ancak arıza olması durumunda araçlar anında stop etmektedirler. Eğer yolda aracınız durduk yere durursa büyük olasılıkla krank sensörü devre dışı kalmış demektir. Krank sensörlerinin arızalanması durumunda diğer belirtilerden birisi de devir göstergesidir.

Krank sensörü arıza yaptığında araçların devir göstergeleri çalışmamaktadır. Bu durum hem otomatik hem de manuel araçlar için geçerli olmaktadır. Son olarak ise eğer araç belirli bir devir seviyesinin üzerine çıkamıyorsa o zamanda krank sensörlerinde arıza olduğu anlaşılmalıdır. Elbette ki bu tür sorunların net bir şekilde tespit edilmesi için öncelikli olarak krank sensörü arızası nedir? Sorusuna yanıt vermek gerekmektedir.

Krank Sensörü Arızası Nedir?

Bu elektronik parçalar günümüzde iki, farklı şekilde üretilmektedir. Bunlar manyetik krank sensörleri ve hal etkili krank sensörleridir. Bu sensör çeşitleri arasında en yaygın kullanılan ise hal etkili krank sensörleridir. Hal etkili krank, doğrudan gerilim beslemeli olduğu için aküye bağlanmaktadır. Bu nedenle ani gerilimler krank parçasının bozulmasına neden olabilmektedir.

Öte yandan manyetik krank parçaları gerilim beslemesiz olduğundan dolayı mıknatıs tertibatları ile çalışmaktadır. Bu tertibatın zamanla gevşemesi krank arızalarına neden olabilmektedir. Bu sebepler dışında krank parçaları dişli bir yapıya sahip olmasından dolayı içerisinde çok sayıda bobin bulunmaktadır. Bu bobinlerin bozulması da zamanla krank sensörlerinin arızalanmasına neden olabilmektedir.

Çok nadirde olsa eski şanzımana sahip araçlarda şanzıman yenilemesinin olmaması durumunda da arıza olabilmektedir. Bunun nedeni ise şanzıman sisteminin dişlilere zarar vermesidir. Özellikle krank sensörü arızası karşımıza çıktığı zaman pek çok farklı belirtiden rahatlıkla söz edebiliriz. Şayet krank sensörünün arızasına yönelik olarak bir belirti hissediyorsanız, tamircinize gitmenizde fayda vardır.

blank

Krank Sensörü Arızası

Krank Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir?

Krank sensörlerinin arızalanması durumunda araçta birçok değişiklikler olmaktadır. Bu değişiklikleri analiz ederek kolayca arıza tespiti yapılabilir. İlk olarak bu parçanın arızalanması durumunda motor bölümünde şiddetli ve rahatsız edici sesler gelecektir. Bu durumda mutlaka aracın güvenli bir yere park edilip kontağının kapatılması gerekmektedir. Aksi halde araç motoru yağ yakmaya başlayacak ve motordan dumanlar gelmeye başlayacaktır.

Öte yandan bir de bu durum motor ömrünü oldukça kısaltmaktadır. Krank sensörünün diğer bir arıza belirtisi ise uyarı lambalarıdır. Krank arızalarında motor uyarı lambası aktif hale gelmektedir. Ayrıca bu arıza sonucunda motor ateşle sistemi pasif hale gelecektir. Bu durumda araç hareket etmeyecektir.

Hareket etse dahi motorda oldukça ciddi performans düşüklüğü olacaktır. Bu durumda yol güvenliği açısından sürücüleri oldukça zor bir duruma sokabilmektedir. Bu nedenle mutlaka her yıl periyodik olarak krank sensör bakımlarının yapılması gerekmektedir. Elbette ki krank sensörü arızası gündeme geldiği zaman hem farklı belirtiler hem de farklı tamir seçenekleri karşımıza çıkar.

Krank Sensörü Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Krank sensörlerinin arızalar çok çeşitli şekillerde olabilmektedir. Bu arıza çeşitlerinin her birinin de bir arıza kodu bulunmaktadır. Bu kodlar; P0335, P0336, P0338, P0339 ve son olarak P03340. Bu kodların bilinmesi hem arıza tespiti hem de krank sensörü tamirini oldukça kolaylaştıracaktır. Bu nedenle arıza durumunda ilk olarak arabaya arıza tespit cihazının bağlanması gerekmektedir. Bu bağlantı yapıldıktan sonra aracın kontağı kapatılmalı ve araç güvenilir bölgede olduğundan emin olunmalıdır.

Sonrasında ise ilk olarak sensörlerin soket bağlantıları kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda soketler gevşeyebilmekte ve yerinden çıkabilmektedir. Bu durumda da krank sensörleri arıza göstermektedir. Eğer soket bağlantıları kontrol edilip tamir başarılı bir şekilde tamamlanmadıysa soket değişimin yapılması gerekmektedir. Bu işlemden sonra da arıza devam ediyorsa o zaman sensör değişimlerinin yapılması gerekmektedir.

Sensör değişimleri yapılırken dişli sistemlerine oldukça dikkat edilmelidir. Dişli sisteminin zarar görmesi diğer birçok arızaya neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka tamir işlemlerinde profesyonel ekiplerden yardım alınması avantaj sağlayacaktır. Özellikle aracınızda krank sensörü arızası oluşmuşsa mutlaka bu sorunun tamir edilmesine yönelik olarak bir tedbir almanızı her zaman öneriyoruz.

Krank Sensörü Arızası Tamir Edilmezse Ne Olur?

Eğer krank sensörü arızalanır ve tamiri yapılmazsa aracın kullanım ömrü her geçen gün azalır. Öte yandan bazı durumlarda araç çalışmayabilir. Tamir gerçekleşmediği durumlarda araçlar muayeneden dahi geçemezler. Krank sensörü arızası oluştuğu zaman mutlaka hızlı bir şekilde bu sorunun tamir edilmesi gerekmektedir.

İlerleyen zamanlarda ise sürekli motor arızalarına neden olabilmektedir. Bu durumlar dışında krank sensörünün tamir edilmemesi yakıt tüketimini de arttırmaktadır. Çünkü krank sensörü olmadan araçlar devrinde çalışmamaktadır. Bu durumda aşırı yakıt tüketimine neden olmaktadır.

Son olarak ise devirsiz motordan dolayı şanzıman dişlilerinin zarar görmesine hatta kırılmasına neden olabilmektedir. Sonuç olarak krank sensörlerinin arızasının bekletilmesi hem araç hem de maliyet bakımından oldukça olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bundan dolayıdır ki aracınızda krank sensörü arızası belirtileri bulunuyorsa hiç vakit kaybetmeden tamircinize gitmelisiniz.

Krank Mili Nedir? ( Ne İşe Yarar )

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.