Krank Mili Nedir? ( Ne İşe Yarar )

Krank Mili Nedir? ( Ne İşe Yarar )

Araçların önemli parçalarından birisi de krank mili parçasıdır. Krank mili nedir? Sorusu sık karşılaşan sorulardan birisidir. Krank mili aracın piston yapısına yönelik bir parçadır. Piston yapısının doğrusal hareketini gerçekleştirir. Aynı zamanda pistonun doğrusal hareketini yuvarlak harekete çevirme motoru olarak da bilinir. Krank parçasının araçta olmaması durumun da aracın piston motoru çalışmayacaktır.

Krank mili parçasının araçta birçok görevi bulunmaktadır. Krank mili; yağ pompalama, yakıt püskürtme pompasının işlemi, su pompası gibi parçalara yön vermektedir. Krank mili parçaları çelikten üretilen, sağlam yapıda parçalar olarak karşımıza çıkar. Krank mili parçaları son derece esnek yapıda ürünlerdir. Krank mili parçasının U harfine benzer çıkıntıları bulunur. Yaklaşık olarak 5 ile 11 cm arasında uzunluğa sahip çubuklardır.

Krank mili pistona 100 derecelik bir açıyla bağlı durumdadır. Krank mili parçaları motorlar için hayati öneme sahip bir parça konumundadır. Ayrıca motorların en pahalı parçası olma özelliğini taşır. Krank milinin olmaması araçların motor sistemlerini tamamen durdurmaktadır. Özellikle yeni nesil araçlarda krank mili son derece etkili bir pozisyonda yer alan parça olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında krank mili ne işe yarar? İşte detaylar!

Krank Mili Ne İşe Yarar?

Çok fonksiyonlu bir parça niteliğine sahip olan krank mili birçok çeşitli alanda kullanılır. Krank mili araç motorunun en önemli parçası konumundadır. Su pompası başta olmak üzere yakıt püskürtmen pompasına hareket veren parçalardır. Ayrıca Krank mili pistonların hareketini gerçekleştiren parçalardır. Krank mili araç motorunun sorunsuz bir şekilde işleyişini sağlar.

Krank mili olmadan aracın motoru çalışmamaktadır. Aynı zaman da araçta birçok arızalanma sorunu ortaya çıkacaktır. Krank mili volan özelliğine bağlı olarak boşta duran araç motoruna hareket yapısını gerçekleştirir. Volan parçası disk resmine benze bir parçadır. Krank milinin olmaması araçta pistonun durmasına sebep olur. Piston durması sonucu araç yanma görevi hizmetini yerine getiremez.

blank

Araçlarda krank mili ne işe yarar

Krank Mili Nasıl Bozulur?

Krank mili dayanıklı çelikten üretilen bir parça olsa da zamanla arıza sorunları yaşayabilmektedir. Krank mili birçok farklı etmene bağlı olarak bozulabilmektedir. Araçlarda tekleme problemiyle birlikte durma sorunu görülüyorsa, mutlaka oto sanayi de kontrol ettirilmesi gerekir. Krank mili bozulan araçlar yol halindeyken durur.

Ayrıca krank mili bozulan araçların motorları yüksek gürültü şekilde çalışır. Krank mili arızaları genellikle motor yağının bitmesi gibi durumlarda belli olur. Araçtaki yağ basıncı oranının düşük seviye de olması da krank milinde bozulmalara sebebiyet vermektedir. Ayrıca aracın yağ tipi yapısının araca uygun olmaması da krank milinde arızalanmalara sebep olur. Krank milinde hasarlar, çatlaklar olması da arızalara davetiye çıkarmaktadır.

Krank Mili Arızası Nasıl Belli Olur?

Araçlar için hayati öneme sahip olan krank mili birçok etmene bağlı olarak arızalanabilmektedir. Krank mili arızası araçların seyir halindeyken durmasından anlaşılabilmektedir.  Krank mili arızalandığı zaman motor arızalanma ışığı yanıp, söner. Krank mili bozulan araçlar sık sık tekleme sorunu ortaya çıkmaktadır.

Tekleme sorunuyla birlikte krank mili arızalı araçların motor sesleri gürültülü düzeydedir. Piston yapıları tam olarak çalışmaz. Benzin kokusu en çok karşılaşılan durumlardan birisidir. Aynı zamanda araçlar da motor yağı kokusu da sık rastlanan belirtiler arasındadır. Krank mili parçası mutlaka tamir edilmesi gerekir. Krank mili parçasını yeni parçayla değiştirilmesi aracınıza yenilik katacaktır. Krank mili parçasını değiştirirken uzman nitelik profesyonel hizmet kalitesinde oto sanayi firmalarından hizmet alınması tercih edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.