Özel Plaka Fiyatları Ne Kadar?

Özel Plaka Fiyatları Ne Kadar?

Birçok insan sahip olduğu aracın kendisine ait olduğunu hissetmek ister. Bunun için de kimi insan aracını boyatarak özelleştirirken kimi insan da plakasını kişiselleştirir. Aşağıdaki yazımızda özel plaka fiyatlarına dair her şeyi bulabileceksiniz. Özel plakanın nasıl alındığına, hangi yolları izlemeniz gerektiğine dair her şeye Özel Plaka Nasıl Alınır? adlı makalemizden ulaşabilirsiniz.

Özel Plaka Nedir?

Özel plaka, sizi yansıtan bir şekilde şekillendirilmiş plakadır. Adınızı, soyadınızı, tuttuğunuz takımı veya desteklediğiniz partiyi yansıtan plakalara özel plakalar denir.

Özel Plaka Fiyatları Nasıl?

İşlemlerinizi halledip notere gittiğinizde, sizden yasallaşmış olan ve yıllık gelirinize göre değişen bağışlar talep edilmektedir. Aynı zamanda plakanızın fiyatı arz talep durumuna göre değişmektedir. Bazı plakalar için 500 TL ödenmesi gerekirken bazı plakalar için 200 bin TL gibi bir fiyat ödemek gerekebiliyor. Örnek vermek gerekirse; FB, GS veya CHP gibi rekabeti çok yüksek olan plakalar için daha çok parayı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Siyası Parti Plakaları;

34 CHP ——- 8.000 – 16.000 TL

34 MHP —— 6.000 – 14.000 TL

34 AKP ——- 15.000 – 55.000 TL

Siyasi parti plakaları döneme göre değişmektedir. AKP’nin iktidar olduğu dönemde en yüksek plaka fiyatı 34 AKP plakası iken, iktidarın değişmesi durumunda iktidar olan partinin plaka fiyatları artacaktır.

Futbol Takımı Plakaları;

34 TS —-  6.000 – 16.000 TL

34 GS —- 14.000 – 39.000 TL

34 BJK — 5.500 – 20.000 TL

34 FB —- 14.000 – 37.000 TL

İsme Özel Plakalar

34 CAN — 3.000 – 19.000 TL

34 EFE —- 3.000 – 16.000 TL

34 CEM – 3.000- 20.000 TL

İsme özel plakalarda da hemen hemen aynı durum söz konusudur. Örnek vermek gerekirse, Mehmet Ali Yılmaz ismine sahip olan bir kişi adının baş harflerini  ‘ MAY ‘ı kullanmak isteyebilir. Bu durumda ödenmesi gereken ücret daha az olacaktır. Çünkü kullanılmak istenilen MAY plakası diğer plakalara göre daha spesifiktir. Bu sebepten ötürü de arz miktarı daha düşüktür ve plaka daha ucuzdur.

blank

Özel Plaka Fiyatları

Şirket adına alınacak olan özel plakalar, yıllık 2.500 TL ile 18.000 TL arasındadır.

Ücretsiz Özel Plakalar; Tüm bunların dışında, plakamı ben seçeyim fakat ücret ödemeyeyim diyorsanız il trafik tescil müdürlüklerinde kullanılmayan plakalardan birini tercih edebilirsiniz. İl trafik tescil müdürlüklerinde kullanılmayan plakaları inceleyebilir ve istediğiniz plakayı T.C. kimlik numaranız ile rezerve edebilirsiniz. Tabii ki tam anlamı ile istediğiniz plakaya sahip olamayabilirsiniz. Fakat şansınız iyi gider ise adınızın veya soyadınız baş harfini veya kısaltmasını ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

Plaka Ne Kadar Sürede Gelir?

Normal durumlarda, belgelerin tesliminden sonra 4 – 5 iş günü içinde olumlu veya olumsuz yanıt alınır. Eğer istediğiniz plakayı alabilmeniz adına cevap olumlu ise 1 – 2 gün içerisinde plakanız adresinize postalanır.

İstediğimiz plakayı alırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Her ne kadar araç plakası kişiselleştirilmiş olsa da uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uymamanız durumunda çok sıkıntıya gireceğinizi söyleyebiliriz.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nce 3 Temmuz 2017’de hazırlanan mevzuata göre, standart dışı olan plakalar araç muayenelerinden geçemeyecek.  Kişiselleştirilmiş olan plakanın genişliği 11 cm ve uzunluğu ise 52 cm olmalıdır. Plakada bulunan rakamların arasında vida bulunması, plakada italik, silik veya kapatma olan karakterler ağır kusurlu olarak görülecektir. Bu sebeple plakanızı herhangi bir yerde bastırmayınız 11×52 standardına uygun basılmayan plakalar muayene dışı kalacaktır ve para cezası uygulanacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.