Sigortadan Araç Alma Nasıl Yapılır?

Sigortadan Araç Alma Nasıl Yapılır?

Sigortadan araç alma nasıl yapılır? Trafik kazaları çoğu zaman istenmeden meydana gelmektedir. Böyle zamanlarda sigorta şirketleri devreye girmektedir. Çünkü trafik kazası sonrasında araçta meydana gelen hasar sigorta firması tarafından karşılanmaktadır. Bu aşamada sigorta şirketi araçtaki hasar durumuyla masraf arasında bir mukayese yaparak, aracı tamir ettirmek yerine ihaleyle satışa çıkarmaktadır. Böyle durumlarda sigortadan araç alma işlemleri devreye girmektedir. Peki, sigortadan araç alma nasıl yapılır? İşte bu ve benzeri sorulara dair tüm ayrıntılar!

Bir kaza geçirmiş olabilirsiniz. Şayet karşı taraf kusurluysa masrafınızı sigorta firmanız karşılayacaktır. Sigortadan araç satın almak, özel araç satın almaktan oldukça farklıdır. Çünkü bu tarz işlemler karmaşıktır! Ayrıca çok zaman ve çaba gerektiren bir işlemdir. Bu aşamada her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmanız gerekecek yoksa arabanın değerinden daha fazlasını ödeyebilirsiniz.

Sigortadan Araç Alma Aşamaları Nelerdir?

Sigorta şirketlerinde hasarlı araç satın almak oldukça zahmetli bir iştir. Ancak yola geri dönmek ve günlük aktivitelerinize devam etmek istiyorsanız fazla seçeneğiniz olmayabilir. Sigorta şirketinden hasarlı bir araç arıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler vardır. Bu aşamada aşağıda sıraladığımız durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir;

  • İlk önce kendinize, aracı almaya değer mi diye sorun.
  • Aracı alırken motorun ve şanzımanın durumunu kontrol etmeyi unutmayın.
  • Aracın gövdesinde, boyasında ezik veya çizikler veya yan aynalar veya ön camlar gibi kırık camlar gibi herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin.

İlk önce kendinize, aracı almaya değer mi diye sormanız her zaman önerilmektedir. Sadece ulaşım arıyorsanız, hasarlı bir araba satın almak sizin için ideal olmayabilir. Arabayı tamir etmenin maliyeti, değerinden daha fazla olabilir. İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uygun başka bir araç aramak için zaman ayırmanız sizin için daha iyi olacaktır.

İkinci olarak, bir sigorta şirketinden hasarlı bir araç satın alırken motorun ve şanzımanın durumunu kontrol etmeyi unutmayın. Satın almadan önce iyi durumda olduklarından emin olmanız gerekir. Çünkü bu parçalar düzgün araba kullanmayı bilmeyen veya araçlarına yeterince iyi bakamayan kişiler tarafından yoğun olarak kullanıldığında kolayca bozulabilir.

Üçüncü olarak, sözleşmenizin bir parçası olarak imzalamadan önce, olası yeni arabanızın gövdesinde, boyasında ezik veya çizikler veya yan aynalar veya ön camlar gibi kırık camlar gibi herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu sayede tam da beklentinizi karşılayacak bir şekilde sigortadan araç satın alabilirsiniz.

Hasarlı bir araç, bir kazaya karışmış bir araçtır. Bu tür araçlar ciddi hasara sahip olabilir. Ancak, tüm hasarlı araçlar aynı değildir. Bir arabanın sigorta şirketinin kapsadığından daha fazla onarıma ihtiyacı olup olmadığını anlamanın yolları vardır. Bu aşamada dikkatli bir araştırma sürecinin içerisinde yer alıyor olmak; beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

blank

Sigorta Şirketlerinden Araba Almak

Sigorta Şirketlerinde Hasarlı Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sigortadan araç alırken ilk dikkat etmeniz gereken şey istediğiniz aracın tipidir. Hala mevcutsa aynı modeli kullanabilir veya benzer kalite ve fiyat aralığında başka bir model seçebilirsiniz. Buradaki asıl soru, onu yeni veya kullanılmış bir araba ile değiştirmek isteyip istemediğinizdir. Yeni araçtan daha pahalıya mal olacağı ve ileride sorun çıkarabilecek bazı sorunları olabileceği için ikinci el araç alınması önerilmez.

Sigorta şirketlerinde hasarlı araç aramadan önce nasıl bir araç istediğinizi bilmelisiniz ki sonradan seçim yapmak sizin için daha kolay olsun. Her ikisi de aynı kategoride olsalar bile bazıları diğerlerinden daha pahalı olabileceğinden, hasarlı bir araç seçerken fiyat aralığı da dikkate alınmalıdır. Böylece fiyat ve performans noktasında kapsamlı bir araştırma yapmak da gerekmektedir.

Sigorta şirketlerinden araba satın alırken hatırlanması gereken bir diğer önemli nokta, aracın kullanım özelliklerine dikkat etmek yer almaktadır. Bu aşamada aracı motor durumunun, dış aksamının ve diğer parçalarının durumuna dikkat ediyor olmak gerekmektedir. Ancak bu sayede tam da beklentinize uygun bir şekilde sigortadan araç satın alabilirsiniz!

Sigortadan Hasarlı Araç Satın Alırken Önemli İpuçları Nelerdir?

Hasarlı bir araç satın almak, yeni bir araç satın almakla aynı şey değildir. Bu tarz bir araç satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir:

  • Aracın düzgün bir şekilde onarıldığından emin olun.
  • Değiştirilmesi veya onarılması gereken parçaları onarmanın veya değiştirmenin ne kadara mal olacağını kontrol edin.
  • Almayı veya satmayı düşündüğünüz herhangi bir araçta yapılan tüm onarımlar için her zaman makbuz ve fatura alın.

Aracın düzgün bir şekilde onarıldığından emin olmalısınız. Bu, daha sonra pahalı bir onarım faturası ile sonuçlanmamanızı sağlayacaktır. Arabayı sigorta şirketinden satın alıyorsanız, bunu kontrol etmek yeterince kolay olmalıdır. Ancak, bir başkasından satın alıyorsanız, onarımların doğru yapılıp yapılmadığını öğrenmek zor olabilir.

Değiştirilmesi veya onarılması gereken parçaları onarmanın veya değiştirmenin ne kadara mal olacağını kontrol etmelisiniz. Bir kazadan sonra veya mülke veya kişiye verilen herhangi bir zarardan sonra hasarlı bir arabanın satışına dahil olan herhangi bir kişi veya şirketle herhangi bir şey imzalamadan önce bu masrafların arabanın fiyatına dahil edildiğinden emin olmak durumundasınız.

Almayı veya satmayı düşündüğünüz herhangi bir araçta yapılan tüm onarımlar için her zaman makbuz ve fatura almalısınız. Böylece daha sonra ne yapıldığı ve ne kadara mal olduğu konusunda bir anlaşmazlık yaşamazsınız. Tüm bu bilgiler ışığında sigortadan araç alma konusunda titiz bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmak; beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.