Konu Araba

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlarım ?


Araçlardaki marş dinamosunun çevrilmesi için elektriğin stratora iletilmesi gerekmektedir. İşte bu iletim işini yapan parçaya marş motoru kömürü ismi verilmektedir. Kömür haricinde fırça olarak da isimlendirilen bu parça; grafit malzemesinden elde edilmiştir. Marş motoru kömürünün; marş dinamosu fırçası olarak da isimlendirildiği bilinmektedir. Zamanla bu parçanın aşınarak yıprandığı bilinmektedir. Böyle durumlarda marş motorunun kömürünün bittiği söylenir. Bu nokta marş motoru kömürünün bittiğini nasıl anlarım? Sorusu akıllara gelmektedir.

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Aracınızı çalıştırırken kullanılan marş motoru; sadece araç çalışırken etkilidir. Bundan dolayı şayet marş motorunuzda bir arıza meydana gelirse; aracınızın çalışmayacağı kesindir. Böyle bir sorunla karşılaşanlar genellikle araçlarını vurdurarak çalıştırma yoluna gitseler de bu yöntemin aracınızda çok daha ağır arızaların oluşmasına neden olacağı unutulmamalıdır. Şayet aracınız hiçbir şekilde marş almaması sorunu yaşıyorsanız ilk aklınıza gelecek seçenek marş motoru kömürünün bittiği konusu olmalıdır. Ayrıca;

 • Aracınızda akünüzde şarj var ama aracınızı çalıştıramıyorsanız;
 • Marş dinamonuza elektrik geliyor ama marş hala dönmüyorsa;

Böyle durumlarda marş motoru kömürünüzün tükenmiş olma olasılığı oldukça yüksek olacaktır. Unutmamak gerekir ki marş motorunuzun kömürü bitmişse aracınız hiçbir şekilde çalışmaz. Şöyle ki şayet aracınızda volant dişlisi bölümünde bir arıza yaşarsanız; aracınız bir çalışıp bir çalışmayabilir. Ancak bu durum marş dinamosu kömürü için geçerli olmamaktadır. Zira marş dinamosu kömürü bittiğinde artık aracınız çalışmayacaktır.

Aracınızın marş dinamosunun kömürünün bitip bitmediğine en net yanıtı elbette ki alanında uzman olan ustalar tarafından verilecektir. Bundan dolayı aracınızda marş dinamosu kömürü bitmişse mutlaka servisinize başvurmalısınız.

Araçlarda marş motorunun görevleri nelerdir?

Marş motoru kömürü hakkında detaylı bilgiye bu yazımızdan herkes ulaşabilir.

Marş Motoru Kömürünün Bitmiş Olmasının Ön Belirtileri Nelerdir?

Aracınızın marş motorunun kömürü bitmişse; yolda kalma olasılığınız oldukça yüksektir. Bundan dolayı mutlaka bu arızanın giderilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda marş motoru kömürünün bittiğinin ön belirtileri aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Marş dinamonuzun hızında anlık değişiklikler oluyorsa;
 • Aracınızın marş alma süresinde bir uzama durumu yaşanıyorsa;
 • Aracınızın marşı eskisi kadar seri bir şekilde dönmüyorsa;

Aracınızın marş dinamo motorunun kömürü zayıflamaya başlıyor demektir. Marş motoru kömürünün bittiğini nasıl anlarım sorusuna net yanıt verdikten sonra söz konusu arızalı durumun gidermeniz şarttır. Bununla birlikte unutmamak gerekir ki bazen hiçbir belirti olmaksızın marş dinamosunun kömürü bitmiş de olabilir.

Aracınız çalışmadığında akla gelen ilk seçenekler arasında elbette ki aracınızın aküsünün bitiği konusu olacaktır. İlk anda aracınızın marş dinamosu motorunun kömürünün bittiğini anlamamanız gayet olağandır. Bu noktada bazen yok yere yeni akü alındığı da olmaktadır. Bundan dolayı şayet aracınız çalışmıyor ve marş almıyorsa öncelikli olarak ustanıza danışmanızda fayda vardır.

Aracınız çalışmıyorsa akla gelen klasik yöntemler arasında aracınızı vurdurmak yer almaktadır. Ancak aracınızı vurdurmanız; triger zinciri kısmında ya da krank kasnak kısmında hatta baskı balata bölümlerinde ağır arızaların oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı aracınızı vurdurarak çalıştırmanız asla önerilmemektedir.

Marş motoru kömürü bitmesi

Marş Motoru Kömürü Değişimi Nasıl Yapılmaktadır?

Aracınız çalışmıyorsa ve akünüzde sağlamsa marş motoru kömürünüzün bitmiş olma olasılığı oldukça yüksektir. Marş motoru kömürü değişimi için öncelikli olarak arızanın nereden kaynaklandığının kesin bir şekilde tespit edilmesi şart olmaktadır. Şayet aracınız çalışmıyorsa; kaputu açıp marş motorunuza birkaç kez vurduktan sonra aracınız çalışıyorsa; marş motorunun kömürünün değişim vakti gelmiş demektir. Marş motoru kömürü değişimi konusu uzmanlık gerektiren bir husus olduğu için mutlaka ustanıza ya da servisinize götürmenizde fayda vardır.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank Ali dedi ki:

  Marşa bastığımda ufak ses gelip kesiliyor her zaman olmuyor ara sıra

 2. blank Ersoy dedi ki:

  Benim aracımda sizin bahsettiğiniz şeylerin hepsi tuttu bende kömürlerin bittiğinden şüpheleniyorum umarım bunun dışında başka ariza çıkmaz kontağı çeviriyorum bazen alıyor bazen ciiiihhh diye yarim bırakıyor. Bazen hiç almıyor sadece elektirik aksamları yanıyor birkaç denemeden sonra alıyor umarım sorun kömürlerdedir.

  1. blank Nurullah dedi ki:

   senin bahsettiğine göre sorun volant dişlisi gibi duruyor.

© 2019 - 2021 Konuaraba.com - Tüm Hakları Saklıdır.