Arabanın Altını Vurduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Arabanın Altını Vurduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Yolculuk esnasında yolların bozuk olması veya dikkatsizlikten dolayı arabanın altları sürtebilir veya vurulabilir. Bu durum araba kullanıcıların en sık karşılaştığı durumların başında gelmektedir. Peki, arabanın altını vurduktan sonra ne yapılmalıdır? Böyle bir durumla karşılaşıldığında ilk olarak yapılması gereken ani fren yerine yavaş yavaş arabayı durdurmaktır.

Arabayı mutlaka her türlü güvenlik önlemlerinin alınması için mutlaka kontağının kapatılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise aracın alt kısmına bakılmalıdır. Daha iyi bir gözlem yapıla bilinmesi için mutlaka fener yardımı ile kontrol edilmelidir. Eğer araç altında fazla bir hasar yok ise yolculuğa devam edilmelidir. Ancak mutlaka yolculuk sonrası aracın altı tamir edilmelidir. Aksi takdirde araç muayeneden geçemez ve trafiğe girişi engellenir.

Eğer vurulan kısımlarda ciddi hasar varsa bu durum şoför ve yolcular için tehlikeli durumlara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka bir çekici servisi aranmalı ve aracın tamire götürülmesi sağlanmalıdır. Bu gerekliliklerin yapılmaması durumda araçlarda daha ciddi arızalar meydana gelebilmektedir. Peki, arabanın altını vurduktan sonra hangi kontrolleri mutlaka yapmalısınız? İşte detaylar!

Arabanın Altını Vurduktan Sonra Hangi Kontroller Yapılmalıdır?

Aracın altının vurulduktan sonra yapılması gereken önemli bazı kontroller vardır. Bu kontroller sadece araç için geçerli olmayıp aracın nasıl hangi cisme vurulduğunda kontrolü yapılmalıdır. İlk olarak aracı vurduğunuz cisim kontrol edilir.

Eğer cisim sert ve sivri ise yani delici özelliği olan bir cisim ise ona göre araç kontrolünün yapılması gerekmektedir. Bu durumda ilk olarak araç karter bölümü kontrol edilmelidir. Bu kısım yeni çıkan araçlarda pek fazla bulunmamaktadır. Ancak eski tip araçların tamamında bulunmaktadır. Eğer karter kısmında bir parçalanma veya delinme durumu yoksa aracın iç bölgesi korunmuş demektedir.

Yani aracın karter dışında zararı yoktur. Bu durumda sadece karter değişimi yapmak yeterli olacaktır. Ancak karterin delinmesi durumda bu sefer motor yağ ve su bölümünün kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer araçtan su ve yağ akıntısı geliyorsa mutlaka yardım çağrılmalıdır.

Öte yandan son olarak ise egzoz kısmı ve egzoz bağlantıları kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda egzoz kapakçığı kırılabilmektedir. Bu durumda ise gaz doğrudan motora gitmekte ve motorun zarar görmesine neden olmaktadır. Peki, arabanın altını vurduktan sonra sizi neler bekliyor olabilir? İşte detaylar!

Arabanızın Altını Vurduğunuzda Neler Olabilir?

Aracın alt kısmının vurulması sonucu birçok arıza meydana gelebilmektedir. İlk olarak aracın altını vurduğunuzda motor kayışları zarar görebilir. Motor kayışları koruyucu olmadan V şeklinde aracın ön kısmında bulunmaktadır. Bu ekipmanın zarar görmesi aracın su devrimini yok eder ve motorun sürekli hararet yapmasına neden olur.

Aracın altının vurulması sonucu oluşabilecek diğer bir arıza ise yürüme ekipmanlarının bozulmasıdır. Çünkü bu kısımlarda koruyucu olmaksızın aracın her dört köşesinde bulunmaktadır. Bu nedenle mutlaka tekerlek yapılarına bakılmalıdır. Diğer bir arıza ise şanzıman hasarıdır. Bu hasar oldukça güçlü darbeler dışında pek fazla rastlanan bir durum değildir.

Ancak ciddi bir vurma gerçekleşmişse mutlaka şanzımana bakılmalıdır. Çünkü şanzıman ekipmanın zarar görmesi maddi açıdan araç sahibi zora sokabilmektedir. Ayrıca bu ekipmanın arızalanması tamir edilene kadar aracın yola çıkamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle en önemli arıza çeşididir.

Özellikle tümseklerden hızlı geçilmesi veya çukurların görülmeden geçilmesi durumda araçların altı vurulmaktadır. Bu durumlarda en sık karşılaşılan durum marşpiyellerin hasar görmesidir. Bu nedenle eğer aracınızın altını vurduysanız büyük ihtimalle marşpiyellerin zarar görmüştür. Bu noktada arabanın altından yağ mı yoksa su mu aktığına da dikkat etmeniz şarttır.

blank

Arabanın Altını Vurdum

Arabanın Altını Vurdum Yağ Akıyorsa Ne Yapmalıyım?

Eğer arabanın altını vurduysanız ve kontrol sırasında arabadan yağ kaçağı varsa bu durum oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bu durumda ilk yapılması gereken eğer arabanın altını kontrol ederek araba çalışıyorsa mutlaka aracı kapatmalısınız.

Aksi takdirde yağ yanıcı bir madde olduğundan yangın çıkma ihtimali olabilir. Ardından servis çağırıp yardım istenmesi gerekmektedir. Genel olarak arabanın yağına bakarak arızanın nerede olduğu anlaşılmaktadır. Eğer aracın altında kahverengi ve sarı renklerine benzer bir yağ kaçağı varsa bu durum motor yağıdır. Yani motor yağ kısmı arabanın altının vurulması sonucu zarar görmüştür.

Öte yandan yağ sızıntısını rengi yeşilimsi ise bu durumda şanzıman kısmının zarar gördüğünü ifade etmektedir. Her iki durumda araca ciddi hasar verebilmektedir. Eğer bu durumda aracı kullanmaya devam ederseniz aracın motoru kısa süre içerisinde duracaktır. Ayrıca şanzımanlar kısa süre içinde daha fazla hasar alıp görevini yapamayacaktır.

Bu gibi durumlarda bazı kullanıcılar yağ kaçak önleyici kullanmaktadırlar. Bu durum sadece araç hasar alamdan önce olan kaçaklar için geçerlidir. Hasar sonrasında yağ önleyicilerin kullanılması hiçbir işe yaramamaktadır. Arabanın altından yağ değil de su geliyorsa yapılacaklar farklı olmalıdır.

Arabanın Altını Vurdum Su Akıyorsa Ne Yapmalıyım?

Arabaların altının vurulması sonucu en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesi de su sızdırmasıdır. Su sızdırmanın asıl sebebi çoğu araç sahipleri tarafından bilinmemektedir. Ancak su rengine bakarak arabanın alt kısmında hangi bölümün zarar gördüğünü anlayabilirsiniz.

Eğer sızan suyun rengi şeffaf ise bu durum klima suyunun sızdığını ifade etmektedir. Böyle bir durumla karşılaşılması sonucu mutlaka araba stop ettirilmeli ve bir servis çağırılmalıdır. Eğer şeffaf şekilde ama yoğun bir sıvı var ise bu durum da hidrolik direksiyon suyunu ifade eder. Bu durumda direksiyon eski kabiliyetinde çalışmaz. Bu nedenle kesinlikle aracın bu halde kullanılmaması gerekmektedir.

Aksi halde daha ciddi kazalara meydana gelebilir. Eğer sızan suyun rengi yeşil ve turuncu arası bir renk ise aracın antifriz ekipmanı zarar görmüştür. Son olarak ise sıvı rengi kırmızı ve pembe renklere yakınsa bu durumda vites kutusunun zarar gördüğüne işaret eder. Bu durumda da araç kullanmak oldukça tehlikeli olabilmektedir.

Sıvı rengi ne olursa olsun hiçbir şekilde dış bir müdahale ile akan suyun yerinin kapatılmaması gerekmektedir. Bazı araç sahipleri su yolunu kapatarak yolculuğa devam etmektedir. Bu durumda aracınız hararet yapar ve diğer birçok arızaya sebebiyet verebilir.

Arabanın Altını Vurduktan Sonra Neden Kontrol Etmeliyiz?

Araçların altının vurulması veya sürtülmesinden sonra mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Kontrolün yapılması hem yolcu sağlığı hem de araçların daha fazla maddi hasar görmemesi için oldukça önemlidir.

Özellikle aracın altının vurulmasından sonra araçlarda yağ veya su sızıntısı varsa ve sürücü kontrol etmeden yolculuğuna devam ediyorsa iki farklı problem oluşmaktadır. Birincisi yağ veya su sızıntısı yüksek ihtimalle motora ve şanzımana zarar verecek ve motorun ömrünü kısaltacaktır. Öte yandan özellikle motor yağlarının akması aracın denge kaybına neden olacağı için sürücü yolculuk esnasında kaza yapabilmektedir.

Ayrıca araçların altlarının kontrol edilmesi ve duruma göre yardım istenmesi trafikte ki diğer sürücülerin hayatlarının korunmasını sağlamaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre trafik kazalarının yüzde 10’u yolda ki kaygan cisimlerden oluşmaktadır. Araçların altlarının vurulması sonucu hasar gören malzemelerin yola dökülmesi yolu kaygan bir hale getirecektir. Bu durumda kaza riskini arttıracaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.