Rot Balans Fiyatları 2022

Rot Balans Fiyatları 2022

Rot balans fiyatları ne kadardır? Araçların periyodik bakımlarını aksatmadan yaptırmak çok önemlidir. Olası sorunları ve kazaların önlenmesi için mutlaka yapılması gereken zorunlu bir durumdur. Kanuni olarak belirlenmiş kriterlere uygun çalışmasının sağlanması için yapılması gerekir. Küçük problemlerin büyük sorunlara yol açmamasını sağlamak için düzenli bakım yaptırılmalıdır. Sürücü ve çevre güvenliği için oldukça önem taşıyan periyodik bakım pek çok parça ve aksam için özel olarak yapılmaktadır.

Rot balans; aracın ön takımı diye nitelendirilmiş yerde lastiklerin yönünü ve araç ağırlığının uygun dağılım basıncını düzenleyen ayarlardır. Yapılmaması pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Yön bozukluklarında direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesine sebep olup kazalara yol açar. Dengesiz yük gelmesi de lastiklerin çok kısa bir sürede bitmesine sebep olur. Oluşacak kaza riskleri ve para kayıplarını önlemek için lastik değişimlerinde rot balans ayarı yapılmalıdır. Otomotiv uzmanları tarafından 5-10 bin kilometre arasında rot balans ayarının kontrol edilmesini önermektedir.

Araç modeline göre değişiklik gösterebilecek ayardır. Fiyatlar konusunda ayar bakımı esnasında çıkacak bir arızaya göre belirlenmektedir. Her parça ve aksamın bir kullanım ömrü vardır. Kullanım ömrünün dolması durumunda yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Bu gereklilikler doğrultusunda gerekli parça değişimi ve işçilik ücretine bağlı olarak fiyatlar belirlenmektedir. Rot balans fiyatları konusunda detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmek, beraberinde çok önemli kazanımları da getirecektir. Burada fiyat bilgisinin net bir şekilde hesaplanması için farklı dinamikleri hesaba katmak gerekmektedir.

Rot Balans Fiyatları Ne Kadardır?

Rot balans aracın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla en önemli ayarlardan biri olmaktadır. Bu ayarın aksatılması pek çok sorun ve kayıplara yol açabilmektedir. Olası kaza ve kayıpların yaşanmaması için rot balans kontrol süresi 5-10 bin kilometredir. Düzenli periyodik bakım yaptırılan araçların kullanım ömrü uzar ve yıpranması azalmaktadır. Bu etken aracınızı satarken büyük değer kayıplarını önlemektedir. Rot balans fiyatları hemen her yıl farklı nedenlere bağlı bir şekilde güncellenmektedir.

  • Otomobiller için 4 teker rot ayarı ücreti: 250 – 300 TL arasıdır.
  • Suv ve panelvan araçlar için 4 teker rot ayarı ücreti: 400 – 500 TL arasındadır.

Birbirine bağlı aksamların bir bütün oluşuyla arabalar işlevlerini yerine getirmektedir. Herhangi bir yerdeki ufak bir sorundan kaynaklı büyük bir soruna yol açabilmektedir. Olası sorunların önüne geçilmesi için düzenli periyodik bakım yaptırılmalıdır. Yaşanacak zaman, para ve can kayıplarını önlemek için mutlaka zorunlu bir durumdur. Bundan dolayıdır ki rot balans fiyatları konusunda kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra bu tür parçaların bakımlarını da zamanında yaptırmalısınız.

Rot balans ayarı fiyatları bölgesel olarak değişiklik göstermektedir. Gideceğiniz araç servisi veya ustalar tarafından farklı fiyatlar uygulanmaktadır. Alanında uzman kişiden veya kişilerden bu hizmeti almak sizi olası bir çok sorundan koruyacak etkendir. Aracın marka model ve yılına göre değişiklik gösterecek ayarın sabit bir fiyatı yoktur. Örneğin eski model bir araçta eskiyen parçalar sebebi ile onarım gerekliliği ve parça değişmesi gibi durumlardan ötürü fiyat artabilir. Yeni model bir aracında henüz eskimemiş parçalar sebebi ile aynı oranda fiyatlar azalacaktır.

blank

Rot Balans Ayarı Fiyatı

Rot Balans 2022 Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Rot ve balans tek bir isimle anılmasına rağmen iki farklı ayarlardır. Biri diğerinden bağımsız çalışamaz ayarlardır. Kısaca balansın ne olduğundan bahsedelim. Balans lastiklerini değiştirdiğiniz zaman lastikçilerde gördüğünüz makine ile kısa ve kolay bir işlemdir. İşlemin amacı lastik ve jantta uygun basınç ve dağılımı sağlamaktır. Bunun sebebi ne kadar teknoloji gelişse de bire bir uyumlu jant ve lastiğin mümkün olmamasıdır.

Esnek yapıya sahip lastiklerin tek bir bölgesinde daha fazla basınç olabilir. Bunun yol açacağı sorunlar konfor kaybı ve direksiyon hakimiyetini azaltmasıdır. Bu sorunu çözmek basittir. Basıncın fazla olduğu bölgenin tam karşısına minik bir ağırlık koyarak dengelenmektedir. Aracınızda belli hızlarda düzenli gelen uğultu sesleri duyuyorsanız mutlaka balans ayarına baktırmalısınız. Özellikle rot balans fiyatları 2022 yılına yaklaştığımızda farklı nedenlerden kaynaklı olarak güncellenecektir.

Rot ayarı daha karmaşık birbirine bağımlı çalışan parçaların entegre sorunlarını çözmek için yapılır. Ayarın doğru olduğunu kendinizde bir nebze görerek anlayabilirsiniz. Direksiyonu düz konuma getirdiğinizde lastikler başka yöne bakıyorsa rot ayarına ihtiyacınız olacaktır. Bu unsurlar dikkate alınarak yapılan ayarların fiyatları da işçilik maliyetine göre hesaplanmaktadır. Tam da bu noktada rot balans fiyatları yapılacak olan tamir işleminin süresinden de doğrudan etkilenmektedir. Peki, rot balans yapmak ne kadar sürmektedir? İşte ayrıntılar!

Rot Balans Yapmak Ne Kadar Sürüyor?

Sadece sorunun tespit edilmesi kısa bir işlemdir. 20-30 dakika süren arıza tespit işlemi ardından onaylar verilir ve muayene işlemi gerçekleşmiş olur. Olası bir arıza çıkması halinde yapılacak işlem değişecek parça gibi durumlara bakarak süre artış göstermektedir. Çıkan arızanın niteliği doğrultusunda süresi sabit olmayan bir durumdur. Bu tür hizmetleri alacaksanız mutlaka alanında uzman olanlardan almak durumundasınız.

Rot balans ayarının yapılması çıkan arıza niteliğine göre değişmektedir. Hiçbir arıza çıkmamasına karşın sadece kontrol yani arıza tespit işlemi sadece 20-30 dakika aralığındadır. Çıkan arıza doğrultusunda tamir onarım işleri süreyi artırmaktadır. 5-10 bin kilometrede bir yaptırılması gereken rot balans ayarı kullanıcı can güvenliğini sağlamak için çok önemli bir ayardır. Rot balans fiyatları bu tarz hizmetlerin kapsamına göre farklı fiyat seçenekleri halinde karşımıza çıkmaktadır.

Z Rot Neden Bozulur?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.