P0299 Arıza Kodu Çözümü

P0299 Arıza Kodu Çözümü

P0299 arıza kodu farklı durumlarda karşımıza çıkan bir arıza kodudur. Bazı araç markalarında ortaya çıkan bu arıza kodu süper şarj ya da turbo ile ilgili bir problemin varlığına işaret etmektedir. A bankasının yeteri kadar basınç sağlayamadığı durumlarda ortaya çıkıyor. Audi, Hyundai, Mercedes Benz, Ford, Fiat, BMW, Dodge, Chevy gibi araç markaları bu arızalardan etkilenmektedir. Sadece bunlarla sınırlı değildir.

Süper şarj ya da turbo şarj motora basınçlı hava akımı yaratmak için çalışan bir sistemdir. Havanın ek basınç yapması motora daha fazla güç üretilmesini sağlayacaktır. Yaşanan problem, arabanın süper şarjlı ya da turbo şarjlı olmasına göre emme ucunda ya da egzozda olur. Kimi üreticiler farklı bir ürün kullanabilir. Bu sebeple arızanın onarım aşamaları aracın modeline ve markasına göre değişiklik gösterebilir. P0299 arıza kodu araçta ciddi sorunların var olduğuna dair işaretleri de içermektedir.

P0299 Arıza Kodu Nedir?

Sorunun ciddiyetine göre bazı semptomların görülmesi mümkündür. Orta dereceli bir basınç düşmesi sebebiyle arıza kodunun yanması haricinde bir sorun olmayabilir. Daha mühim problemlerde motorun kuvveti ciddi derecede azalır. Böylece ECU aracı koruma moduna da alabilir. Bu mod motorun daha çok zarar görmesini önlemek içindir. Moddan çıkmak için kodun silinmesi ya da arazının onarılması gerekir.
Soruna dair bazı belirtiler görmek mümkündür. Bunlardan en önemlisi motor normal çalışırken bazı anormal sesler duyulabilir. Bunlar dışında şu belirtilere de dikkat etmek gerekir:

• Motor gücü ciddi derecede azalır.
• Motor kontrol ışığı yanar.
• Koruma modu aktive olabilir.
• Turbodan ya da motordan gürültü gelir.

Günümüzde dizel motorlar başta olmak üzere pek çok araç markası turbo motorlu araçların üretimini yapıyor. Burada meydana gelen bir hasarın kısa sürede onarılması gerekir. Motor performansı noktasında son derece önemli bir yeri bulunmaktadır. Egzozdan siyah duman çıkması durumunda bu kod arızasının bir belirtisi olduğu düşünülebilir.

P0299

P0299 Arıza Kodu Anlamı

P0299 Arıza Kodu Ne Anlama Gelir?

Araçta görülen bu kod ile beraber başka arıza kodları da ortaya çıkabilir. Çözümden önce diğer kodları gözden geçirmek de yararlı olur. Motordaki hava basıncıyla alakalı olan bir problem tüm sistemi ve sensörleri de etkileyebilir. Diğer hata kodlarının çözümünün ardından bütün turbo sistemini gözden geçirmek gerekir. Sızıntıya sebep olacak gevşek ve hasarlı parçaların olup olmadığına bakılmalıdır.

Genel olarak bu kod motor girişinde sızıntı ya da hava kısıtlaması varsa ortaya çıkmaktadır. Yaygın nedenlerden bir diğeri ise sıkışmış bir turbo şarjdır. Basınç sensörünün arızalanmış olması da bu koda sebep olabilmektedir. Araçların markasına göre nedenler çeşitlenmektedir. Bu nedenle marka ve modele göre bir yol izlemek en doğrusu olur. Peki, P0299 arıza kodu çözümü nasıldır? İşte ayrıntılar!

P0299 Arıza Kodu Çözümü Nasıldır?

Sistemde yaşanan herhangi bir tıkanıklık, gevşek bağlantı ya da çatlak, kodu tetikleyen neden olabilir. Yapılan kontrollerden ve diğer olası sorunların çözümünden sonra dahi basınç sorunu yaşanmaya devam ediyorsa üretici hatasından kaynaklanan bir durum olabilir. Bu noktada firmanın teknik servis bültenlerine bakmak lazım gelir. Çünkü her süper şarj ve turbo şarj oldukça eşsiz olup özel çözüm yollarına sahip olabilir.

Sorunun çözümünde cihaz değişimi ya da EGR değişimi söz konusu olabilir. Emme sisteminin onarımdan geçmesi, turbo basınç sensörünün değiştirilmesi de uygulanan adımlardan bazılarıdır. Düşük motor yağı basıncının giderilmesi de çözüm için etkili olabilmektedir. Bu arıza kodu çözüme ulaşmadan bırakılırsa çok ciddi mekanik sorunlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle görmezden gelinmemesi gereken bir durumdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.