P0420 Arıza Kodu ( Katalitik Konvertör Sistemi )

P0420 Arıza Kodu ( Katalitik Konvertör Sistemi )

P0420 arıza kodu nedir? Yeni üretilen tüm model araçlarda katalitik konvertör sistemi bulunmaktadır. Bu katalitik konvertör sistemi araçların gaz emisyonu ile yakından alakalıdır. Yani araçlar çalıştığında egzozdan çıkan zararlı gazların emisyonunu sağlayarak çevre kirliliğini azaltmayı sağlamaktadır.

P0420 arıza kodları da katalitik konvertör sisteminin arızalanması veya tam olarak görevini yerine getirmesi durumunda çıkmaktadır. Katalitik konvertör sistemine bağlı olarak çalışan toplamda 2 adet oksijen sensörü bulunmaktadır. P0420 arıza kodu bu oksijen sensörleri ile bağlantılıdır.

Oksijen sensörlerinde ki aksaklıklar da bu arıza kodunun çıkmasına neden olabilmektedir. Bu arıza kodu ilk olarak motor uyarı lambasının yanması ile ortaya çıkmaktadır. Ancak arızanın tam olarak anlaşabilmesi için mutlaka motor uyarı lambası yandığında araca arıza tespit cihazının bağlanması gerekmektedir.

P0420 Arıza Kodu Nedir?

P0420 arza kodu sadece katalitik sisteminin çalışmadığı ya da oksijen sensörlerinin arıza yaptığı durumlarda ortaya çıkmamaktadır. Öte yandan oksijen sensörlerinden motor kısımda bulunan cihaz hava yakıt karışımının ayarlanmasına yardımcı olmaktadır. İkinci sensör ise gaz çıkışını ölçmektedir. Tüm ölçülen değerler ECU adı verilen sisteme aktarılmaktadır.

Eğer veriler ECU sistemine aktarılmaz ise yine P0420 arıza kodu ile karşılaşılmaktadır. Öte yandan bu arıza kodu en çok LPG yakıtlı araçlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle Hyundai, Honda ve Opel gibi araçlarda bu arıza kodu sık sık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle LPG yakıtlı araçların aylık olarak katalitik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Peki, P0420 arıza kodu ne anlama gelmektedir? İşte bu sorunun yanıtı!

blank

P0420 Arıza Kodu

P0420 Arıza Kodu Ne Anlama Gelir?

Eğer aracınızda P0420 arıza kodu çıktıysa bu durum birçok arıza çeşidini ifade edebilir. Genel olarak P0420 arıza kodunun anlamları ve belirtileri şu şekildedir. Araç yakıtının kurşunlu veya kurşunsuz konulması, HO sensör bağlantılarının yanlış veya hasarlı olması, motor soğutma sensöründe ki bozukluklardır. Öte yandan motorun yağ kaçırması ve ateşleme sisteminde ki arızalarda bu arıza kodunun çıkmasına neden olabilmektedir.

En sık karşılaşılan durumlar ise araçların yağ yakması veya eski yağların kullanılmasıdır. Ayrıca yakıt sızıntısı ve aracın soğumaması da P0420 kodunun anlamları arasında bulunmaktadır. Farklı durumlardan dolayı karşımıza çıkan P0420 arıza kodu çözümü nasıl yapılmaktadır? İşte ayrıntılar!

P0420 Arıza Kodu Çözümü Nedir?

Bu arıza kodunun alınması sürüş konforunu ve aracın motor sistemini oldukça etkilemektedir. Bu nedenle bu uyarı alındığı zaman araç ilk olarak güvenli bir yere park edilmeli ve kontak kapatılmalıdır. Ardından arıza kodunun tam olarak tespiti yapılmalıdır. Başka alınan arıza kodunun alınıp alınmadığına bakılmalıdır. Eğer P0420 arıza kodu dışında başka uyarı var ise ilk olarak o arıza giderilmeli son olarak P0420 arıza kodunu onarımına geçilmelidir.

Eğer sadece P0420 arıza kodu var ise o zaman ilk olarak egzoz sistemine bakılmalıdır. Bu kısımda katalitik konvertör sisteminin bağlantıları ve sensörlerin kabloları kontrol edilmelidir. Hatta sensör kabloları çıkarılmalı biraz beklendikten sonra tekrar takılmalıdır. Eğer arıza kodu gitmediyse o zaman sensörün giriş voltajları ölçülmeli ve birbirleri ile karşılaştırılmalıdır. Genel olarak sensör giriş voltajlarının değerleri 0,45 Volt değerinde olmalıdır.

Eğer bu değerde ise sensörlerde arıza bulunmamaktadır. Ancak ölçülen değerler 0,6 Volt değerinin üzerinde ise o zaman katalitik tertibatı yıpranmıştır. Arıza kodunun giderilmesi için konvertör sisteminin değiştirilmesi gerekmektedir. Değişim sırasında mutlaka orijinal parçaların kullanılmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde kısa süre içerisinde tekrar arıza kodu ile karşılaşılabilir. P0420 arıza kodu uyarısı alıyorsanız; mutlaka aracınızın egzoz sistemine baktırmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.