P0171 Arıza Kodu Nedir? ( ÇÖZÜMÜ )

P0171 Arıza Kodu Nedir? ( ÇÖZÜMÜ )

P0171 arıza kodu nedir? 2012 sonrası üretilen tüm araçlarda motor kontrol ünitesi yani ECU adı verilen bir beyin kısmı bulunmaktadır. Motor kontrol ünitesinin genel olarak görevi ise araçta yer alan sensörlerin çalışıp çalışmadığını denetmektir. Özelikle oksijen sensörlerinin arızası durumunda ECU sistemi devreye girerek P0171 arıza kodunu ortaya çıkartır. Oksijen sensörleri katalitik konvertör ünitesi ise egzoz arasında bulunmakta ve hava yakıt oranını ölçmektedir.

Eğer ölçümler normalin üzerinde ise motor uyarı lambası yanmaktadır. İşte bu duruma P0171 arızası adı verilmektedir. Öte yandan nadirde olsa bu arıza kodu oksijen sensör bağlantılarının gevşemesi durumunda da ortaya çıkabilmektedir. Peki, farklı nedenlerden dolayı karşımıza çıkan, P0171 arıza kodu nedir? İşte detaylar!

P0171 Arıza Kodu Nedir?

P0171 arıza kodunun oluşması çoğu araç sürücüsü tarafından anlaşılmamaktadır. Bu arıza kodu genel olarak motor sistemini etkileyen en ciddi arızalardan bir tanesidir. Bu nedenle bu arıza kodunun oluşması araçta bazı aksaklıklara yol açmaktadır. Bu aksaklıklar ise şu şekildedir. Motor çalıştığından andan itibaren teklemeler oluşmaktadır.

Öte yandan motor güç performansı oldukça düşmektedir. Bu durum fren ve vites kutusunu da etkilemektedir. Dolayısıyla devirsiz araç kullanımına neden olabilmektedir. Son olarak ise araç yokuşlara geldiğinde kendi kedine durabilir veya hararet yapabilmektedir.

Bazı durumlarda ise bu arızalanma çeşidi egzozdan siyah duman çıkmasına da neden olabilmektedir. Ancak bu belirti sadece LPG yakıtı bulunan araçlar için geçerli olmaktadır. Yeni model araçlarda sıklıkla karşımıza çıkan P0171 arıza kodu ne anlama gelir? İşte ayrıntılar!

blank

P0171 Arıza Kodu Nasıl Çözülür?

P0171 Arıza Kodu Ne Anlama Gelir?

P0171 arıza kodunun diğer kodlar gibi bir açılımı bulunmaktadır. Bu arıza kodunda ki 01 ifadesi sıra 1 yani V6, 8 ve 10 tip motorları ifade etmektedir. Öte yandan 71 rakamı ise 1. silindiri ifade etmektedir. Yani araçtan bu uyarı alındığında ilk olarak 1. silindirde ki oksijen sensörleri kontrol edilmelidir. P0171 arıza kodunun çıkma sebepleri ise genel olarak şu şekildedir.

Egzoz borusunda kaçak olması, yakıt filtresinin tıkanması, yakıt pompasının tıkanmasıdır. Öte yandan nadirde olsa yakıt azalması veya tükenmesi durumunda da bu arıza ortaya çıkabilmektedir. Çünkü yakıtın tükenmesi doğrudan motor yağının enjekte olmasına neden olmaktadır. Bu durumda egzoz emisyonu arttırmaktadır.

Egzoz emisyonun artması da hava yakıt gaz salınımının oranını arttırmaktadır. Sonuç olarak bu durum sensörler tarafından algılanmakta kontrol ünitesi tarafından uyarı verilmektedir. Son olarak ise bu arıza kodu MAF adı verilen hava kütle ölçer sensörünün kirlenmesi durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

P0171 Arıza Kodu Çözümü Nasıldır?

Eğer araçlarda P0171 arıza kodu oluşmuşsa ilk olarak araç güvenli bir şekilde park edilmeli ve kontak kapatılmalıdır. Ardından motor bağlantı kısımlarına arıza tesit cihazı bağlanmalıdır. Eğer arıza tespit cihazında P0171 arıza kodu dışında başka bir arıza var ise ilk olarak bu arızalara giderilmelidir. Son olarak P0171 arızası çözümlenmelidir.

Eğer sadece P0171 arızası var ise ilk olarak MAF adı verilen sensör bağlantısı sökülmelidir. Ardından sensör iyice temizlenmeli ve yağlanmalıdır. Tekrar bağlantı yapıldıktan sonra yine aynı arıza alınıyorsa bu sefer de vakum veya hava hortumları incelenmelidir. Gerekirse hortumlar özel sıvı yağlar ile temizlenmelidir. Çoğu zaman hortum temizlenmesi arızanın çözümü olmaktadır.

Eğer hortumlar yıpranmış ise mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Hasarlı hortumlar arıza düzelse bile sürekli arıza oluşuma sebebiyet verebilmektedir. Son olarak ise egzoz emisyon testi yaptırılmalıdır. Tüm bu bilgiler ışığında P0171 arıza kodu uyarısı almışsanız, arabanızı bir an önce tamire götürmenizde fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.