Antifriz Nasıl Ölçülür?

Antifriz Nasıl Ölçülür?

Antifriz nasıl ölçülür? Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte antifriz konusu bir kez daha gündeme gelmektedir. Burada temel kriter ne kadar antifrizin konulacağı hususudur. Bu kapsamda antifriz nasıl ölçülür? Antifriz ölçümü kaç olmalı? Sorularının da yanıtını biliyor olmak gerekmektedir. İşte bu sorulara dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Arabaların belli koşullarda olması önemlidir. Bunu olumsuz etkileyen aşırı soğuk ya da sıcak havalar için bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Aracın düzgün bir şekilde çalışmaya devam etmesi için kullanılan sıvı antifriz olarak geçmektedir. Motorları soğutan sıvı olarak da geçen bu ürün, renkli bir formdadır. Dışarıdaki hava sıcaklığının değişkenliğine rağmen motorun eşit çalışması için geliştirilmiştir.

Sıcaklığı düzenlemenin yanı sıra korozyonun önlenmesinde de etkili olmaktadır. Bu nedenle üzerinde durulması gereken bir husustur. Aracın iyi çalışmasına yardımcı olduğu için eksik antifrizle yolculuğa çıkmamak gerekmektedir. Bu nedenle uygun sıvı seviyesini ölçmek lazımdır. Ölçümünde hassas gereçler kullanılmaktadır. Ölçüme özen gösterilmediği takdirde büyük zararlara sebep olabilmektedir.

Antifriz Ölçümü Kaç Olmalı?

Donma karşıtı olan motor sıvısı olarak da geçen antifriz aşırı ısınma için de etkilidir. Sıcaklığın belli bir oranda tutulması söz konusudur. Yani donma ve kaynama önlenir. Ancak kış aylarında araçlara gösterilen özenin artması gerekiyor. Soğuğun arabaya verebileceği olumsuzluklardan koruma sağlanabilir. Bunun için de ilk yapılması gereken şeylerden biri ölçüm yaptırmak ve uygun renkli ürünü ekletmektedir. Bu noktada profesyonellerde destek almak en mantıklı seçenek olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Ölçüm suya daldırılmak suretiyle ve özel bir çubuk ile yapılır. Numune su alınır ve suyun kaç derecede donacağına bakılır. Sonrasında yaşanan yere göre antifriz eklenip eklenmeyeceğine karar verilmektedir. Kıyı kesimler -15 veya -20 derecelik olanlar yeterliyken daha soğuk olan iç kesimlerde ve dağlık yerlerde -50 derecelik olanlar kullanılmalıdır.  Antifriz ölçümünün eksiksiz bir şekilde yapılması; aracınızın kış koşullarında sorunsuz bir şekilde çalışması anlamına gelir.

blank

Antifriz Araçlarda Nasıl Ölçülür?

Antifriz Eksik Olursa Ne Olur?

Kış için aracı hazırlamak sonradan olumsuz durumlar yaşamamak için alınabilecek önlemler mühimdir. Ateşleme ekipmanlarını, aküyü ve antifrizi ölçtürmek bunlardan bazılarıdır. Soğuk havalar problemlerin daha çok görüldüğü zamanlar oluyor. Antifrizin eksik olduğu durumlar motor için sağlıksız bir ortam oluşturur. Yaz sıcaklarında motorun aşırı ısınıp kaynamasına neden olabilmektedir. Kış aylarında aşırı soğuklara bağlı olarak donma olayları yaşanabilir.

Motorun hararet yapmasını ve donmasını önlemek için idealdir. Ayrıca soğutma sistemlerinin veriminde düşüklüğe neden olabilecek kalıntıların oluşumunu da önlemektedir. Bu kontroller doğru zamanda ve doğru şekilde yapılmadığı takdirde araçlarda ciddi zararlar meydana gelir. Doğru ürünün doğru şekilde kullanılması arabalar için hayati önemi vardır. Pas ve aşınmaya karşı koruma da sağlanır. Peki, antifriz ölçümü neden önemlidir? İşte detaylar!

Antifriz Ölçümü Neden Önemlidir?

Motor ısını düzenleyen antifriz radyatöre su ile birlikte koyulmaktadır. Renkli bir sıvıdır. Donma noktası ile kaynama noktasını yükselten etilen glikol temel bileşenidir. Düzgün çalışan bir antifriz temel gerekliliklerden bir tanesidir. Eksik kullanılması halinde motorun bozulmasına neden olabilir. Belli aralıklarla antifrizin değiştirilmesi gerekmektedir.

Araçlarda kullanılan tüm sıvılarda olduğu gibi bu ürün de zamanla işlevini yitirebilmektedir. Süreç sonunda daha asidik hale gelen sıvı işe yaramaz olur. Hortumlara, termostata, radyatöre, su pompasına ve soğutma sistemlerine zarar veren korozyona sebep olabilir. Olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için özellikle mevsim geçişlerinde gerekli kontrollerin yapılması gerekiyor. Genellikle klasikler için senede bir kez, organik olanlar için 3 yılda bir değişim önerilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.