Motora Fazla Yağ Konursa Ne Olur?

Motora Fazla Yağ Konursa Ne Olur?

Motora fazla yağ konursa ne olur? Motora çok fazla yağ konursa, motora zarar verebilir. Fazla yağ, motorda tortu birikmesine neden olacaktır. Bu da pahalı onarımlara yol açabilir. Şayet aracınıza önerilen miktardan daha fazla yağ eklerseniz, bu yağ; yağ pompası tarafından emilir ve motorun ait olmadığı diğer kısımlarına girer.

Aracınızın motoruna koyduğunuz fazla yağ, aracınızdaki diğer sıvılarla karışacak ve iyi yağlamayan çamur oluşturacaktır. İç motor parçalarında tortu birikintileri oluşabilir ve bunların arızalanmasına veya tamamen bozulmasına neden olabilir. Bu sorunları çözme zamanı geldiğinde bu çok maliyetli olabilir. Dolayısıyla aracınıza yağ koyarken mutlaka dikkatli davranmak durumundasınız.

Aracınızın motorunu çok fazla yağla doldurduğunuzda, aracınızın hem performansında hem de uzun ömürlülüğünde sorunlara neden olabilir. Fazla yağ, teklemelere, kaba rölantiye ve yoldaki sürücüler için tehlikeli olabilecek diğer sorunlara neden olabilir. Bu da aracınızda hiç istemediğiniz arızaların oluşmasını tetikleyecektir.

Motora Fazla Yağ Konduğunda Süreç Nasıl Gelişir?

Motora fazla yağ konursa ne olur? Çok fazla yağ, silindirlerinde aşırı basınca veya motor parçaları arasındaki contalara zarar vererek motorda ciddi hasara neden olabilir. Aracınızın motorundaki yağ seviyesi, yağ değişimleri arasında ne kadar süre gidebileceğinizi belirlemede en önemli faktörlerden biridir. Aracınızın yağı düşükse, motorda ciddi hasara neden olabilir. Bununla birlikte, motora çok fazla yağ eklemek herhangi bir acil soruna neden olmaz. Burada hızlı bir şekilde aracınızdaki fazla yağı boşaltmanız gerekmektedir.

Bir aracın motoruna çok fazla yağ eklendiğinde, sistemdeki çeşitli deliklerden ve çatlaklardan taşacak ve sızacaktır. Bir aracın kullanım kılavuzu, her bir araç modeline ne kadar yağ konulması gerektiği hakkında bilgi içermelidir. Bu bilgi mevcut değilse, aracınızın yağını değiştirme talimatları için her zaman tamircinize gitmenizde fayda vardır. Böylece aracınızdaki fazla yağın boşaltılmasını sağlayarak bu sorundan kurtulmanız da mümkün olacaktır.

blank

Motora Fazla Yağ Koyma

Motor yağı 1 Litre Fazla Olursa Ne Olur?

Aracınızın motorunu 1 litreden fazla motor yağı ile doldurursanız panik yapmayın! Sadece arabanızı bir tamirciye götürün ve daha fazla hasarı önlemek için motordaki fazla yağı boşaltmalarını sağlayın. Yağ miktarı çok fazlaysa motor iyi çalışamaz. Fazla yağ sadece motordan dışarı atılacak ve havaya dağılacaktır. Fazla yağ motora doğrudan zarar vermez. Ancak güç kaybına ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. En kötüsü, aşırı ısınma sorunlarına neden olabilir.

Fazla Yağ Motora Zarar Verir Mi?

Evet! Aracınıza fazla yağ koyarsanız; aracınızın motoru zarar görür. Motorunuzdaki fazla yağ, pistonlar, biyel kolları, krank milleri, eksantrik milleri ve supap kaldırıcılar gibi hareketli parçalarda aşırı ısınma ve aşınma gibi sorunlara neden olur. Bu, profesyonel bir tamirci tarafından maliyetli değiştirme veya onarım çalışması gerektiren bu parçaların erken arızalanmasına yol açar.

Motora çok fazla yağ konursa motor düzgün çalışmayacaktır. Fazla yağ, motorun çalışmasında sorunlara neden olabilir. Anacak arabanızın motorunu aşırı yağla doldurduysanız panik yapmayın. Hızlı davrandığınız sürece acil bir durum değildir. Çoğu durumda, arabanızı eve güvenle sürmeniz ve fazla yağı boşaltmadan önce birkaç saat soğumasını beklemeniz gerekir. Bunun için tamircinizle görüşmenizde fayda vardır.

Bütün bu bilgiler ışığında arabanızda yağ sızdırmasına neden olan başka bir sorun olmadığı sürece, çok fazla eklemek motorun kendisine anında zarar vermez. Tekrar uygun bir seviyeye ulaşana kadar veya siz üreticinin tavsiyelerine göre uygun bir zamanda yağınızı kendiniz değiştirene kadar zamanla sızdıracaktır. Böyle bir durum yaşadığınız zaman her ihtimale karşı tamircinize gitmenizde de fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.