Prins LPG Montaj Fiyatları

Prins LPG Montaj Fiyatları

Yakıt tüketimi sağlamak isteyen araç sürücülerinin en çok tercih ettiği yöntem LPG dönüşümdür. Özellikle son dönemlerde dizel ve benzinli yakıta gelen zamlar nedeniyle bir çok kişi araçlarında gaz kullanımına geçmiştir. Prins LPG son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bu durum Prins LPG montaj fiyatları üzerine de doğrudan etki etmektedir.

Aracınızın LPG montajının yapılabilmesi için aracın sahip olması gereken bazı özellikler bulunmalıdır. Bu özeliklerin başında motor gelmektedir. Eğer aracınızın motoru çok noktadan enjeksiyon özelliği varsa LPG montajı yapılabilmektedir.

Günümüzde üretilen araçların nerdeyse tamamı çok noktadan enjeksiyonlu olarak üretilmektedir. Prins marka LPG montajının fiyatları ise silindir hacmine ve kit sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca enjeksiyon özelliğine ve araç markasına göre de fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Genel olarak 6 ve 8 silindir gaz montajları en pahalı montaj çeşitleri arasındandır. Öte yandan 4 ve 5 silindir hacimli gaz montajları en uygun montaj çeşitleri arasındadır. Ayrıca son yıllarda genellikle sıvı enjeksiyonlu LPG montajları yapılmaktadır. Bu montaj diğerlerine oranla daha fazla kullanım ömrü sunmaktadır. Ancak fiyatları en pahalı olan montaj çeşitleri arasındadır.

Prins LPG Montaj Fiyatları Nasıl Belirlenir?

LPG montajları özellikle son yıllarda oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Aracınızın yakıt tasarrufunu gerek anlamıyla sağlamak için mutlaka bilinen ve garanti belgesi olan montajların tercih edilmesi gerekmektedir.

Özellikle prins markasını montaj yaptıran araç sahipleri oldukça fazla yakıt tasarrufu sağladığı ispatlanmıştır. Bu markanın gaz montaj fiyatları belirli bazı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Montaj ekipmanları yurt dışından geldiği için fiyatlar döviz kuru ile orantılı olmaktadır. Yani gaz montajları her yıl bir öncekine oranla daha fazla artmaktadır.

Ayrıca LPG montajlarında aracın benzinliden gaza geçeceği de fiyatları oldukça etkilemektedir. Genel olarak benzinli araçların LPG montajları motor yapısından ve ek ekipman kullanılmasından dolayı daha pahalıdır. Özellikle benzinli araçların motorlarında sıvı enjeksiyon olması da montajın fiyatlarını arttırmaktadır.

Öte yandan dizel araçlara yapılan LPG montajları hem daha hızlı hem de fiyat açısından daha uygundur. Çünkü montaj sadece silindir hacmine göre yapılır ve enjeksiyon özelliğinin sıvı olmasına gerek yoktur. Prins LPG montaj fiyatları söz konusu olduğu zaman gayet doğal olarak karşımıza birden fazla seçenek çıkmaktadır.

Prins LPG Montajı Nasıl Yapılır?

Prins marka LPG montajının yapımında araç sahiplerinin alması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu belgelerin eksik olması halinde gaz montajı yapılamamaktadır. Genel olarak bu belgeler ise şu şekildedir. Dönüşüm uygunluk raporu ve kaza veya hasar kaydı.

Dönüşüm uygunluk raporları herhangi bir exper hizmeti veren firma ile anlaşılarak kolay bir şekilde alınabilmektedir.  Bu işlemler sonrasında aracınıza birkaç işlemden sonra kolay bir şekilde gaz sistemi montajı yapılır. Bu montaj işlemi bazı durumlarda oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka profesyonel ekipler tarafından montaj yapılması gerekmektedir.

İlk olarak sistem kurulur. Bu işlemde LPG sistemi araca uygun olarak ayarlanır ve benzin pompası görev dışı bırakılır. Bu sayede aracın benzin ile bağlantısı kesilir ve enjeksiyonlar gaza bağlanır. Ardından araca az yer kaplayacak şekilde montaj işlemi yapılır. Bu işlem en önemli kısım olup defalarca kontrolden sonra yapılmaktadır.

Montaj işlemi tamamlandıktan sonra ise gaz sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Kontrol sonuçları başarılı ise araç sahibine teslim edilir ve kullanılmaya başlanabilir. Ayrıca gaz sistemi montajı tamamlandıktan sonra da yetkili firma tarafından araç sahibine bazı belgeler verilmelidir. Bu belgeler onay, sistem yeterlilik ve montaj kontrol belgeleridir.

Prins LPG Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

LPG sistemlerinden tasarruf sağlanabilmesi için sistemin kaliteli ve uygun kitler kullanılarak yapılması oldukça önemlidir. Benzin ve dizel yakıtın litre bazlı fiyatları ile gazın fiyatları karşılaştırıldığında oldukça fazla tasarruf etmek mümkün.

Yaklaşık olarak gaz fiyatı benzin fiyatlarının yüzde 40’ kadar daha uygun ücretlerde satılmaktadır. Ancak sürüş halinde araçlar gazı benzine oranla yüzde 20 daha fazla kullanmaktadırlar. Bu durum sadece gaz dönüşümünün yapıldığı araçlar için geçerlidir. Yani fabrikadan LPG’li olarak çıkan aracın tasarruf oranı sonradan gaza çevrilmiş araca göre daha fazladır.

1 litre benzin ile yaklaşık 15 km yol alınabilmekte iken gazlı araçlarda bu mesafe 12 km’dir. Ancak fiyatlardan dolayı gazlı aracın diğer araçlara göre tasarruf oranı yaklaşık olarak yüzde 30 ile yüzde 40 arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca aracı uygun devirde kullanmak ve fazla hız yapılmadan kullanılması tasarruf oranlarını arttırabilmektedir.

Öte yandan otomatik vites gazlı araçların tasarruf oranı da manuel vites araçların tasarruf oranından daha fazladır. Dolayısıyla gaz tercihinizi otomatik vites araçlarınızda yapmanız daha avantajlı olacaktır. Prins LPG montaj fiyatları son zamanlarda uygun fiyat aralığından seyrettiğinden Prins LPG ürünlerine olan ilgi de artış göstermektedir.

Prins LPG Araç 100 km Kaç Litre Yakar 2022?

2022 yılına kadar gazlı araçların tasarruf oranı daha az seviyelerde idi. Ancak yapılan ciddi derecede ki zamlar nedeniyle 2022 yılında gazlı araçlar oldukça tasarruflu bir hal almıştır. Benzinli bir araç 100 kilometre de yaklaşık olarak 7 litre benzin kullanmaktadır. Ancak gazlı araçlar 100 kilometrede 9 litre gaz tüketimi yapmaktadır. Görüldüğü üzere LPG tüketim miktarı benzine oranla daha fazladır.

Ancak bu durum aracın kullanılmasına göre de değişebilmektedir. Yukarıda ki veriler manuel vitese ait bir araç için geçerlidir. Otomatik araçlarda 100 km’de yaklaşık 8 litre gaz kullanılmaktadır. Ayrıca sürüş halinde klimanın kullanılması, silecek kullanımı da gaz tüketimini arttırmaktadır.

blank

Prins LPG Montajı

Aracın hızlı kullanılması da gaz tüketimini artırmaktadır. Bu etkenler göz önüne alındığında gazlı bir araç 100 km’lik bir yolda en az 7 litre gaz harcar. En fazla ise 9 litre yakıt tüketimi yapmaktadır. Bu rakamlar sadece binek araçlar için geçerlidir. Yüksek vasıtalı araçlarda gaz dönüşümü yapılmamaktadır.

LPG Dönüşüm Maliyeti Nasıl Belirlenir?

LPG dönüşüm işlemlerinin maliyeti bazı etkenler ile değişiklik gösterebilmektedir. Bu etkenler genel olarak dönüşüm ekipmanın markası ve özellikleri ile alakalıdır. Ayrıca araca bağlı olarak da fiyat değişiklikleri olabilmektedir. Genel olarak dönüşüm işlemleri aracın beygir gücüne göre yapılmaktadır.

Eğer aracın beygir gücü yüksekse kullanılacak gaz sistemi de yüksek kalite olmalıdır. Durum böyle olunca fiyatlar yüksek olmaktadır. Ayrıca beygir gücü yüksek araçlarda gaz sisteminde farklı kitlerin kullanılması gerekmektedir. Bu kitler aracın performansının düşmemesi için olması zorunlu olan malzemelerdir. Bu kitlerin her biri de LPG dönüşüm maliyetini arttırmaktadır.

Öte yandan düşük beygir gücüne sahip araçlarda yapılan gaz dönüşüm işleminin maliyeti daha azdır. Çünkü bu araçlarda ek bir kit kullanımı yapılmamaktadır. Dolayısıyla sadece sistem ve montaj maliyeti olmaktadır. Gaz dönüşüm maliyetlerini etkileyen diğer bir unsur ise işçiliktir.

Maliyetler sadece malzeme ücreti ile kısıtlı kalmamaktadır. Montaj ve sistem kurulumu için yetkili dönüşüm firmaları ek bir işçilik maliyeti de istemektedirler. Tüm bu bilgiler doğrultusunda Prins LPG montaj fiyatları konusunda detaylı bir araştırma yapacak olursanız, bu tür işlemleri ayrıcalıklı fiyatlarla yaptırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.