HGS Borcu Araç Satışına Engel Mi?

HGS Borcu Araç Satışına Engel Mi?

İnsanların köprü ve otoyollardan beklemeden hızlıca geçmesini sağlayan HGS ya da diğer adıyla hızlı geçiş sistemi kişiye özel olarak çıkarılan bir karttır. Peki, HGS borcu araç satışına engel midir? Birçok kişi HGS cezasının araç satışına engel olup olmadığını merak etmektedir. Bununla ilgili söyleyebileceğimiz şey HGS aracın üzerine değil kullanan kişinin üzerine çıkarılmaktadır. Haliyle araç satılırken herhangi bir engel teşkil etmez.

Ama araç satan kişilerin HGS’yi iptal ettirmesi ya da bu kartı araçtan sökmeyi ihmal etmemesi elzemdir. Eğer aracı alan kişi HGS olduğunu tespit ederse ve bunu yanlış kullanırsa önceki araç sahibine borç ile ilgili bilgiler gelebilir. Bu noktada borç araç sahibine gelmez ama araç sahibinin kendini açıklaması ve aracı sattığını kanıtlaması gerekir. Bu noktada HGS pek çok farklı platformdan alınabilmektedir. Özellikle son zamanlarda internet ortamında dahi HGS almayı istediğiniz zaman karşınıza alternatif fırsatlar çıkacaktır.

HGS Nerden Alınır?

Eğer aracınız için HGS’yi nerden alacağınızı merak ediyorsanız bunu almak için iki farklı yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle ne yazık ki HGS sistemi için henüz internet üzerinden satın alma gibi kolaylıklar gelmemiştir. Bu nedenle fiziksel olarak gidip başvuru yapıp kartınızı almanız lazımdır. Bu işlem için bankaları ya da PTT şubelerini tercih edebilirsiniz. Alım için PTT’yi seçerseniz çok cüzi fiyatlara geleceğini söyleyebiliriz. Böylece avantajlı bir şekilde HGS alabilirsiniz.

Eğer bankalardan alırsanız indirim zamanlarını takip etmenizi ya da bankaların hangi şartlarda ücretsiz olarak HGS verdiğini mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederiz. Çünkü HGS satışı yapan birçok banka insanlara kolaylıklar sağlamaktadır. Bankalardan HGS edinmenin tek dezavantajı PTT’den dolum yapma şansınızı kaybetmenizdir. Ama bankalar internet bankacılığını ücret ödemelerine entegre ederek bu sorununda üstesinden gelmektedir. Peki, HGS borcu ödenmezse ne olur? İşte merak edilen ayrıntılar!

blank

Peki, HGS borcu araç satışına engel midir?

HGS borcu ödenmezse ne olur?

HGS her ne kadar insanların hayatlarını kolaylaştırsa da bazen okuma problemlerinden ya da çeşitli sebeplerden araç sahipleri ödeme yapmadan geçiş yapabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için geçiş sırasında dikkatli olmalı ve belirli aralıklarla E-Devlet üzerinde HGS geçiş ihlalleri kısmından kaçak geçiş yapıp yapmadığınızı kontrol etmenizi öneririz. Yoksa yüksek meblağlarda borçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu noktada HGS borcu ödeme için farklı seçenekler de karşımıza çıkmaktadır.

Normalde geçiş başına ücret oldukça düşüktür. Eğer hesabınızda yeterli bakiye yoksa ya da kartınız okunmadıysa takribi geçiş ücretinin 10 katı gibi bir ceza ödemeniz gerekir. Sorun eksik bakiye kaynaklıysa 15 gün içinde bakiye yüklediğiniz taktirde bu ceza size yansıtılmaz. Bir ceza yansımışsa da bu cezaya itiraz edebilirsiniz. Cezanızı ise PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz.  Böylece ödemelerinizi pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

HGS Ceza kime gelir?

Birçok araç sahibi kendi adlarına aldıkları HGS’lerini iptal etmeden araçlarını satarlarsa HGS cezası kimin üstüne gelir merak etmektedir. Bu noktada araç sahiplerine sevindirici bir haber olarak HGS usulsüz geçişlerinde cezanın plakaya geldiğini HGS sahibine gelmediğini söyleyebiliriz. Yani siz aracın ruhsatını devrettiyseniz korkacağınız bir şey olmaz. Plakanın sahibinin adresine birikmiş olan ceza gönderilir.

HGS kartınızı nasıl iptal edeceğinizi merak ediyorsanız bu işlem için isterseniz doğruca PTT şubelerine başvurabilirsiniz. Bu istekte bulunduktan sonra 1 ay içinde HGS kartınızın içinde ki kalan bedel size geri teslim edilir. Bankadan HGS kartınızı aldıysanız bu noktada işiniz çok daha kolaydır. Telefon bankacılığı üzerinden kolayca kartınızı iptal ettirmeniz mümkün olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.