HGS Nereden Alınır ? ( Hızlı Geçiş Sistemi )

HGS Nereden Alınır ? ( Hızlı Geçiş Sistemi )

Hızlı geçiş sistemi, RDIF teknolojisi kullanılarak ödeme yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde otoban ve köprülerden geçerken oluşan yoğunluk azalmış, trafik akışı hızlanmıştır. Peki HGS nereden alınır? Diye merak ediyorsanız bu sisteme birçok noktadan ulaşabilirsiniz. Başlıca satış noktası PTT şubeleridir.

Herhangi bir PTT şubesinden etiketi 15 TL ye kartını ise 30 TL’ ye alabilirsiniz. Bunun haricinde anlaşmalı bankalarda HGS satışı yapmaktadır. Hatta bazı bankalar çeşitli işlemler sonucunda bunu ücretsizde verebilmektedir. Bunlar haricinde çeşitli satış noktalarından ve benzinliklerden de HGS etiket ve kartını alabilirsiniz. Böylece yolculuğunuz sırasında bu etiket aracılığıyla otoban ve köprülerden geçebilirsiniz.

Günümüz koşullarında bankalar vasıtasıyla da HGS kartının alınabildiği bilinmektedir. Hatta bazı bankalar ücret talep etmeden de özel HGS kartlarını müşterilerine vermektedir. Peki, HGS’yi hangi banka ücretsiz veriyor? İşte detaylar!

HGS’yi Hangi Banka Ücretsiz Veriyor?

Ücretsiz olarak HGS sahibi olmak isterseniz bu kartı bankalardan almayı deneyebilirsiniz. HGS’yi hangi banka ücretsiz veriyor diye merak ediyorsanız şimdilik sadece Garanti ve İş bankasının bunu sağladığınız söyleyebiliriz. Garanti bankasından ücretsiz HGS almak için hesabınız olması yeterlidir. İnternet bankacılığı konusunda gelişmiş banka olan Garanti internet üzerinden de başvuru imkânı sunmaktadır. İnternet üzerinden başvurup postayla HGS kartınızı alabilirsiniz. İş bankası ise hesabınız veya iş bank kartınız varsa HGS’yi ücretsiz vermektedir. Ayrıca talimat vererek vadeli TL hesabınızdan, kredi kartı üstünden de dolum yapma şansınız bulunmaktadır.

blank

HGS Nereden Alınır?

E-Devletten HGS Alınır mı?

Hızlı geçiş sistemine birçok satış noktasından ulaşım sağlanabilmektedir. Bu sebeple insanların çoğu E-Devlet üzerinden de HGS alınabildiğini düşünmektedir. Maalesef E-Devlet üzerinde şu an satış işlemi bulunmamaktadır. Bu sistem üzerinden sadece HGS bakiyenizi ve cezalarınızı görebilirsiniz. Eğer isterseniz bakiye yüklemesi yine E- Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için devlet kapısı üzerinde PTT’nin kendi sayfasına gitmeniz yetecektir. E-Devlet şifreniz varsa sisteme mobil cihazlarınızdan ya da bilgisayarınızdan girip orada ki seçeneklere tıklayarak kolayca bakiyenizi görebilir, cezalarınıza bakabilirsiniz. Ama E-Devletten HGS alınır mı? Sorusunun cevabı şimdilik hayırdır.

HGS Başvuru Nasıl Yapılır?

HGS almak oldukça kolaydır. PTT ve anlaşmalı satış noktalarına gidip HGS almak istediğinizi söylediğinizde sizden aracınızın ruhsatını ibraz etmenizi isterler. Ruhsatınızı gösterdiğiniz zaman kişisel bilgilerinizi yazacağınız bir form doldurmanız istenir. Bu formu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra bütün işlem basamaklarını tamamlamış olursunuz. Daha sonra size bakiye yüklemeniz için bir HGS kartı ve aracınızın ön camına yapıştırmanız için bir etiket verilir. HGS başvuru nasıl yapılır? diyenler için işlem bu kadar basittir. Genelde kartınızı almak için sıra beklemeniz ya da TL yüklemek için bankaya gitmeniz gerekmez.

HGS Almak İçin Ne Gerekiyor?

Çok seyahat eden biriyseniz veya ticari yük taşıyorsanız HGS oldukça işinize yarayacaktır. Geçiş sisteminde, aracınızın ön camında ki asılı duran etiketi okuyan bir adet okuyucu bulunmaktadır. İnsan faktörü tamamen ortadan kaldırılmıştır. Geçmiş zamanlarda ki gibi uzun süreler boyunca sıra beklemeniz gerekmemektedir. Siz gişelerden geçerken otomatik olarak ödemeniz gerçekleşir. HGS almak için ne gerekiyor? Diye merak ediyorsanız sadece HGS kaydı için kimlik belgeniz ve kullandığınız araca ait olan ruhsatınız yetecektir. Bunların ikisini ibraz edebildiğiniz sürece hiç sıkıntı yaşamadan HGS sahibi olabilirsiniz.

HGS Almak İçin Araç Sahibi Olmak Gerekli mi?

HGS sahibi olmak için bir aracınızın olmasına gerek yoktur. HGS almak için araç sahibi olmak gerekli mi? Sorusuna hayır diyebiliriz. İsteyen herkes HGS alabilir. Yeter ki bir ruhsat ibraz edebilsin. Ama şöyle bir durum var ki eğer kendiniz kullanmayacaksanız HGS almanız tehlikeli olabilir. Araca takılı olan HGS içinde bakiye yokken gişelerden geçerse bu cezai işlem gerektirebilir. Bütün cezalar sizin adınızla HGS alındığı için doğrudan adresinize gönderilecek ve cezalardan sorunlu tutulacaksınız. Cezalara itirazda edemezsiniz. Bu sebeple eğer kendiniz kullanmayacaksanız HGS almanız zararınıza olabilir.

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama ( Tramer )

Yorumlar

  1. blank Kezban dedi ki:

    Çok açıklayıcı bı metin olmus tesekkurler

  2. blank Ayse dedi ki:

    İçeriği çok bilgilendirici tesekurur ederiz