EBD Nedir ? Nasıl Çalışır ? ( AYRINTILI)

EBD Nedir ? Nasıl Çalışır ? ( AYRINTILI)

Bir aracın en önemli parçaları söz konusu olduğunda birçok kişinin aklına ilk gelen fren sistemlerinin farklı özellikleri vardır. Sürüş sırasındaki can güvenliği için önemli olan frenler, araçların çalışma sistemindeki önemli parçalardan biridir. Ebd nedir? EBD ismi verilen sistem, dört farklı tekerleğe frenleme kuvveti uygulanmasını sağlayan gelişmiş bir özelliktir. Birçok kişi frenlerin basit çalışma sistemine sahip olduğunu düşünebilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte güvenliğin ve konforun artırılması için geliştirilen farklı sistemler vardır. Böylece yeni nesil araçlarda EBD sisteminin etkili bir düzeyde kullanıldığını ifade etmek mümkün olur. Bu da doğal olarak çok daha güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimini mümkün kılar.

Son dönemlerde üst düzey özelliklerle tasarlanan birçok farklı araç vardır. Araçların fren sistemlerine eklenen teknolojik özellikler, sürüş sırasındaki güvenliği artırır. EBD sistemi de fren gücünün tüm tekerleklere eşit bir şekilde dağılmasını sağlayarak performansı ve güvenliğini artırır. Sürüş sırasında lastiklerden birinin patinaj yapması halinde bu durumun farkına varan EBD, uyguladığı önlemlerle birlikte sorunların önüne geçiyor. EBD sistemi hakkında öne çıkan birbirinden farklı detayların incelenmesi gerekir. Zira bu tür sistemlerin son derece ayrıntılı bir işleyiş özelliğine sahip oldukları da bilinmektedir. Peki, EBD nasıl çalışır? İşte detaylar!

Ebd Nasıl Çalışır?

Gelişmiş araçlarda kullanılan frenleme sistemi olan EBD, tekerleklere uygulanan frenleme kuvveti ile çalışmaktadır. Dört tekerleğinde birbirleriyle uyumlu bir şekilde dönmesi için kullanılan sistem, sürüş sırasındaki sorunları tespit eder. Tekerlekler arasında hız uyuşmazlığı oluşması durumunda sorunları tespit eden sistem, uyguladığı düzeltici önlemlerle birlikte güvenliği artırır. EBD sistemi üç farklı bileşenden oluşmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

  • Hız sensörü,
  • Tekerlekler ve araç hızı arasındaki uyumu karşılaştıran elektronik kontrol ünitesi,
  • Frenleme kuvvetini modüle eden sistem,

Belirtildiği gibi EBD sisteminin çalışmasında önemli olan farklı bileşenler vardır. EBD sistemi olan araçlardaki hız sensörü tüm tekerleklere takılır. Tekerleklerin hızı hakkındaki bilgiler ECU bölümüne iletilir. Bu bölümde kayma ve hız arasındaki uyum hesaplanır. Son olarak modülatörler aracılığıyla frenleme kuvveti belirlenir. Böylece araçta konforlu bir yolculuk deneyimi yaşamak da mümkün olur. Bununla birlikte güvenlik noktasında da aracın çok daha etkili seviyeye çıkması sağlanır.

blank

EBD Frenleme Sisteminin Avantajları

Günümüzde farklı araçlarda kullanılan frenleme sistemlerinin çeşitli özellikleri bulunuyor. En çok kullanılan sistemler arasında yer alan EBD ve ABS arasında da bazı farklar vardır. Durma mesafesini kısaltan EBD, sürüş sırasında virajlardaki dengeyi artırıyor. Hem binek hem de ticari araçlarda yüksek performans gösteren sistem, farklı ağırlıklardaki araçların fren performansını yükseltiyor. Tekerlekler arasındaki uyumu sağlayan EBD frenleme sistemi çeşitli sorunların önüne geçiyor.

ABS sistemi sürüş sırasındaki ani frenlerde uygulanan kuvveti belirli aralıklarda gerçekleştirirken, EBD ise tüm tekerleklere doğru oranlarda kuvvet uyguluyor. Elektronik özelliklere sahip olan EBD, tüm uygulamaları otomatik bir şekilde gerçekleştiriyor. Patinaj gibi olumsuzlukları da engelleyen sistemin önemli avantajları dikkat çekiyor. Bundan dolayı da EBD sisteminin varlığı yeni nesil araçlarda etkili bir kullanım özelliğini de beraberinde getirdiği bilinmektedir.

EBD Arızası Tamiri

Gelişmiş frenleme sistemi olan EBD, çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilir. Bu tür arızaların ortaya çıkmasının temel sebebi sürücüler tarafından yapılan kötü ve ani frenlemelerdir. Araçlardaki gösterge panelinde yer alan uyarı ışıkları ile EBD arızasını tespit etmek mümkündür. EBD nedir? Teknik servisler elektronik frenleme sistemi hakkındaki detaylara hakim olduğu için gerekli tamir uygulamalarını yapacaktır. Siz de hassas özelliklere sahip olan EBD sistemi uygulamaları için profesyonellerden destek alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.