Motor Yağı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Motor Yağı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Motor yağı nedir? çeşitleri nelerdir? sorusu herkes tarafından sorulan bir soru olup herkesin aklında olan bir kavram olsa da tam olarak ne olduğu merak ediliyor. Bu anlamda otomobillerde ve diğer motorlu araçlarda kullanılan motor yağlarının ne işe yaradığını bu yazımızda anlatacağız. Bu yazımızı okuyarak siz de motor yağı nedir ve çeşitleri nelerdir sorusunun cevabını vereceğiz.

Motor Yağ Viskozitesi Nedir?

Bir yağın viskozitesi demek akmaya karşı direnci ile ölçülen bir değerdir. Viskozite manasını tanımlayan iki sayı mevcuttur. İlk sayı, kış manasına da gelen ‘W’ harfinden önce geliyor. Bu ölçümler, motorun çalıştırılması benzeri soğukken bir yağın ne şekilde aktığı ile alakalıdır. İkinci sayı ise, bir yağın standart motor çalışma ısılarında nasıl aktığı ile tanımlanıyor.

Sayı her ne kadar küçükse, o kadar iyi akması mümkündür. 5W-30, başlangıç ısılarında 10W-30’dan daha kolay akacak ve standart motor çalışma ısılarında ise 10W-30 10W-40’tan daha kolay şekilde akar. Motor yağı viskozitesi bir motor için oldukça önemli bir değerdir.

Motor yağları, soğumaya doğru gittikçe doğal olarak kalınlaşır ve sıcaklığı arttıkça incelir. İnce ve düşük viskoziteli yağlar, soğuk ısılarda motor parçalarına daha iyi muhafaza sağlar. Kalın ve yüksek viskoziteli yağlar, motorları ileri ısılarda korumak için film direncini muhafazasında tipik şekilde daha iyidir.

Viskoziteye Göre Motor Yağları

Viskotizeye göre motor yağları da kendi içinde sınıflara ayrılır. Bu anlamda viskozite değerine göre motor yağlarını şu şekilde sınıflara ayırabiliriz;

5W – 30W

Yağ Türüne Göre Motor Yağları

Motor yağları da kendi içerisinde türlere ayrılır. Motor yağları kullanım alanlarına ve nasıl üretildiklerine göre çeşitli sınıflara ayrılabilir. Burada ise çeşitli motor yağı türlerini sıralayacağız;

 • Mineral yağlar (Mineraller)
 • Yarı Sentetik Yağlar (Semi Synthetic)
 • Tam Sentetik Yağlar (Full Synthetic)

Burada yer alan motor yağı türleri genel olarak hangi materyalden yapıldıklarına göre değişkenlik gösterir.

 • 5W
 • 10W
 • 20W
 • 30W
 • 50W

Burada yer alan değerler motor yağının viskozite değerlerini gösterir. Burada ilk değer kış viskozitesi olup -35 ya da -31 Fahrenheit derecede ne kadar kalın olacağın gösterir. İkinci değer ise standart bir değer olup motorunuz standart motor sıcaklığı olan 212 Fahrenheit derece motorun ne kadar kalın olacağını gösterir. Bu anlamda buradaki değerlere dikkat ederek motor yağı seçimi yapmak gerekir.

blank

Motor Yağı

Mineral Yağlar (Geleneksel Yağlar)

Daha önceden de belirttiğimiz gibi motor yağı tiplerinden biri de mineral yağlardır. Geleneksel motor yağları olarak da bilinen motor yağları eskiden beri kullanılan ve motorlu araçlarda en çok kullanılan yağ tipleridir. Bu anlamda da çeşitli özellikler bakımından yeni tür motor yağlarına göre daha geride kalır. Ancak yine de ucuz olmaları ve kolay bulunmaları nedeni ile tercih edilmeye devam ediyorlar.

Madeni motor yağı, doğal şekilde meydana gelen ham petrolün, motorları yağlama amacı ile doğru özelliklere sahip küçük bir bölümüdür. Bu çeşit madeni motor yağları, araç motorlarının zararlı tabakalara karşı muhafaza edilmesine yardımcı olurken, motorların temiz oluşuna da yardımcı olur.

Sentetik Yağlar

Mineral yağ esas olarak yer altından çıkarılır ve yalnızca rafine ham yağdır. Laboratuvar ortamında sentetik yağ oluşturulur. Bu yağlar tam sentetik ya da yarım sentetik olabilir.

Sentetik yağ imalatında, yağ yalnızca rafine edilmez, aynı şekilde bir rafinasyon işlemine tabi tutulur ve sonra bazik moleküllere ayrıştırılır. Sonra baz yağ bu moleküllerden yapılır ve son malzemenin istisnai çalışma özelliklerine sahip olduğu katkı maddeleri vasıtası ile geliştirilir. Aşınmadan, fazla sıcaklıklara maruz kalınmadan ve çamur birikintilerinin meydana gelmesinden güvenilir bir şekilde korumak mümkündür.

Bu işlem yalnızca ham petrolden daha fazla saflaştırılması değil, aynı şekilde her bir yağ molekülünün çağdaş bir içten yanmalı motorun gereksinimlerine göre işlenmesine izin veriyor. Bu tür “işlenmiş” moleküller daha ileri düzeyde koruma ve verimlilik sağlıyor ve motorun daha uzun zaman çarpmadan çalışmasına yardımcı olan yağlardır.

Yüksek Kilometre Yağlar

Yüksek kilometre yağlar genel olarak çok fazla kilometre yapan motorlu araçlarda kullanılır. Bu anlamda yüksek kilometre yağlar şu araçlarda kullanılır;

 • Tır
 • Kamyon
 • İş araçları
 • İş makinesi

Yüksek kilometre yağların tercih edilmesinin nedeni de motorun çok daha uzun süre iyi bir şekilde işlemesi ve motorun parçaları arasındaki sürtünmenin en az şekilde olmasıdır. Bu anlamda yüksek kilometre yağ ihtiyacı genel olarak yüksek kilometre yapan araçlar tarafından da tercih edilir.

Tam Sentetik Yağlar

Tam sentetik olan motor yağları, yapay şekilde üretilmiş kimyasal bileşiklerden meydana gelen yağlayıcılardır. Bu bileşik türleri, petrol moleküllerinin parçalanması ve bundan sonra tekrardan oluşturulmasıyla elde ediliyor. Mikroskop altında analiz edildiği zaman bir damla sentetik yağ, hemen hemen aynı ebat ve yapıdaki milyonlarca molekülü gösteriyor.

Tam sentetik olan motor yağları, bir baz maddesi kullanan motor yağlarıdır. Petrol kullanmadan moleküle göre benzersiz bir biçimde tasarlanmış moleküllere sahip aynı şekilde yağın bozulmasına katkı sağlayan katkı materyalleri bulunuyor. Sentetik baz yağını eski tür madeni yağa ilave etmek, geleneksel yağı tek başına tüketmekten çok daha fazla koruma sağlar.

Aracınıza Uygun En İyi Motor Yağları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.