Çocuğun Ön Koltukta Oturma Cezası Ne Kadardır?

Çocuğun Ön Koltukta Oturma Cezası Ne Kadardır?

Çocuğun ön koltukta oturma cezası ne kadardır? Trafik cezaları her yıl güncellendiği için çocukların ön koltukta oturma cezaları da sürekli olarak değişmektedir. Bu noktada 2022 yılı itibariyle güncel ceza miktarlarını takip etmek mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Araçlar içinde bulunan insanların can güvenliğini sağlamak için özel olarak dizayn edilmektedir. Ancak araçların ön koltuklarında oturmak için belirli kriterlerin kişiler tarafından sağlanması oldukça önemlidir. Çocuğun ön koltukta oturma cezası bu noktada sürücülere karşı alınan bir tedbir olmaktadır. Çocuğun ön koltukta oturması durumunda işlenecek olan ceza her sene güncellenmektedir. 2022 yılında ki verilere göre bir çocuğun ön koltukta oturması durumunda 196 liralık bir ceza tutarı bulunmaktadır. Bununla birlikte ön koltukta çocuk oturduğu tespit edildiği zaman -10 puan sicile işlenmektedir. Bu tarz durumların yaşanmaması için sürücülerin çok daha hassasiyetli bir şekilde araç kullanması gerekir.

Çocukların ön koltuklarda oturmasında öncelikli amaç caydırıcılık olmaktadır. Bu nedenle cezayı küçümsemek kişiler için hem can hem de mal kaybı yaşatabilecek tehlikeli bir durumdur. Ön koltuklarda oturan kişiler için en önemli güvenlik emniyet kemeri olmaktadır. Ancak emniyet kemerlerinin kaza anında istenildiği gibi çalışabilmesi için belirli bir boy ve kilonun üzerinde olunması gerekmektedir. Trafikte meydana gelen kazalarda en çok can kaybı ise ön koltuklarda olan kişilerde meydana gelmektedir.

Tüm bunlar düşünüldüğünde bir çocuğun ön koltukta oturması ve kemerin çalışmaması son derece tehlikeli bir durum olmaktadır. Sürücüler için sadece kışkırtıcı bir ceza olan çocukların ön koltukta oturmama cezası herkesin mutlaka uygulaması gereken bir işlemdir. Ceza olmasa bile kişilerin buna dikkat etmesi gerekmektedir. Bu arada ön koltukta yolculuk yapan çocukların yaş sınırı konusunda bilgi almak, ceza almanızı da önleyecektir.

Ön Koltukta Yolculuk Yapan Çocukların Yaş Sınırı Ne Kadardır?

Trafikte sürücülerin uyması gereken önemli kurallardan biri olan ön koltuk kullanmak için gerekli olan bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin başında ise yaş gelmektedir. Ön koltukta yolculuk yapan çocukların yaş sınırı Trafik Kanunu’na göre 10 yaş olmaktadır. Bu yaşın altında olan çocukların ön koltukta oturmaları güvenlik açısından da büyük bir riski beraberinde getirmektedir.

blank

Ön koltukta oturma yaşı nedir ?

10 yaşın altında olan çocukların araç içerisinde ne olursa olsun ön koltukta yolculuk yapması sakıncalı bir durum olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte ön koltukla yolculuk yapılabilmesi için gerekli olan boy ve kilo kriterleri de söz konusu olmaktadır. Ön koltukta oturacak olan çocuğun 10 yaşının üzerinde olması gerektiği gibi 1,5 metre boyu ve en az 36 kilosunun da olması gerekmektedir.

Bebek Koltuğu Kullanmama Cezası Ne Kadar?

Belirli yaş ve diğer fiziksel özellikleri karşılamayan çocukların arka koltukta oturarak yolculuk etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte bebeklerin de arka koltuklarda kullanılacak olan özel koltuklarla yolculuk etmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda bebek koltuğu kullanmama cezası uygulanmaktadır. Ön koltukta oturma şartlarını karşılamayan çocukların arka koltukta bebek koltuğunda oturması zorunlu olmaktadır.

Son verilere göre yolculuk halinde bebek koltuğu kullanılmamasının cezası 196 lira olmaktadır. Bu ceza da ön koltukta çocuk oturtulması ile ilgili olan ceza gibi tamamen caydırıcı özellikte bir ceza olmaktadır. Seyir halinde iken çocukların can güvenliğinin tam anlamı ile sağlanması için gerekli olan yasalara uyulmalı ve bu yasaların uygun gördüğü şekilde çocukların arabada bulunması gerekmektedir. Bu yazımızda çocuğun ön koltukta oturma cezası miktarının ne kadar olduğu, bebek koltuğu kullanmama cezasının ne kadar olduğuna dair nitelikli bilgilere yer verdik.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.