23/2-a Trafik Cezası Nedir? ( Ruhsatı Yanında Bulundurmama Cezası )

23/2-a Trafik Cezası Nedir? ( Ruhsatı Yanında Bulundurmama Cezası )

Trafik cezaları kendilerine özel şekilde kodlanarak belirlenmektedir. 23/2-a trafik cezası araç tescil belgesini yani aracın ruhsatını araçta bulundurmamak kaydı ile yazılan trafik cezasıdır. Ruhsatın sürekli olarak aracın içerisinde bulunması şart koşulmuştur. Şayet bir şekilde araç ruhsatınız yanınızda bulunmazsa ve bu evrak sizden talep edilirse, ruhsatı yanında bulundurmama cezası ile muhatap olursunuz. Bundan dolayı araç içerisinden araca ait ruhsatın bulundurulması da şarttır.

Tescil belgesini araçta bulundurmamak 2918 sayılı kara yolları trafik kanunlarına göre suçtur ve yasaktır. Kurallara uymayan ve bu suçu işleyen sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Cezai işlem olarak para cezasına çarptırılan sürücüler aynı zaman da ehliyet ceza puanı olarak da 10 ceza puanı kazanmış olurlar. Sürücüler son bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşarlar ise 2 ay süre zarfında ehliyetlerine el koyulmaktadır. Eğer trafik cezası yediyseniz ve itiraz dilekçesinde bulunmak istiyorsanız ceza kodu kısmına 23/2-a kodunu yazmayı unutmayınız.

Ruhsatı Yanında Bulundurmama Cezası Nedir?

Ruhsat yani araç tescil belgesi aracın içerisinde bulunmalıdır. Aksi taktirde sürücülere yazılan ceza zarfında sürücüler gerekli para cezasını ödemekle yükümlüdürler. Ruhsatı sürekli olarak aracınızda bulundurarak bu tarz cezai işlemlerden korunabilirsiniz. Torpido gözünü kullanmak sizler için en iyisi olacaktır. Bu cezai işleme tabii tutulmanız halinde aynı zaman da 10 ceza puanı da ceza hanenize yansıyacaktır.

Ceza haneniz 100 puana ulaşırsa 2 ay boyunca ehliyetinize el koyulacak ve gerekli eğitimlere girmek zorunda kalacaksınız. Bu gibi problemler ile karşılaşmamak ve 23/2-a kodlu ruhsat bulundurmama cezasına çarptırılmamak istiyorsanız aracınızın ruhsatını sürekli olarak araç içerisinde bulundurmayı unutmayınız. Araç tescil belgesinin araç içerisinde bulundurma zorunluluğu trafik kuralları gereğince hazırlanmış olan bir kuraldır. Bu noktada şayet aracınızın ruhsatı yanınızda bulunmazsa, ruhsatı yanında bulundurmama cezası da kaçınılmaz olacaktır.

blank

23/2-a Nedir?

23/2-a Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Var Mı?

Birçok ceza ödemesinde erken ödeme indirimi bulunmamaktadır. Genel olarak 15 gün içerisinde ödenen ödemeler için uygun bulunmuş olan bu indirim çeşidi %20 ila %25 arasında indirim uygulamaktadır. Eğer herhangi bir trafik kuralına uymamaktan ceza yediyseniz 15 gün içerisinde ödeme yaparak erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz. 23/2-a trafik cezası için de aynı durum geçerlidir.

15 gün içerisinde ödeme yapmanız halinde %25 indirimli olarak ceza tutarını ödeyebilirsiniz. 2021 ceza kuralları gereğince 122 lira olarak belirlenen ruhsat bulundurmama cezasını erken indirimden faydalanarak ödediğiniz taktirde 92 lira ödemeniz yeterli olacaktır. Bu indirim sayesinde ödeme tutarınız dörtte bir olacak şekilde ucuzlayacaktır. Erken indirimden faydalanmak ve ceza tarihini kaçırmamak için cezanızı sorgulamayı unutmayınız. Ceza sorgulama işlemini internet üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

23/2-a Trafik Cezası Ceza Puanı

Trafik cezası rehberine bakıldığında 23/2-a trafik cezası sürücüye yazıldığında sürücünün ceza puanı hanesine 10 puan eklenmektedir. Tanzim olarak yazılan bu ceza sürücüye ceza puanı olarak eklenmektedir. Sürücü eğer son bir yıl içerisinde yazılan cezalardan dolayı 100 ceza puanına sahip değilse ehliyetine el koyulmamaktadır. 100 ceza puanına ulaşan sürücülerin ise sürücü belgeleri ellerinden alınmakta ve gerekli tabii eğitime tutulmaktadır.

Eğitimi geçemeyen kullanıcılara sürücü belgeleri geri verilmemektedir. Sürücü belgesinden hiçbir şekilde ceza puanı silinmemekte ve eksilmemektedir. Her bir yıl süreç içerisinde 100 puanı dolduran sürücülere gerekli ehliyete el koyma işlemi uygulanmaktadır. Trafik yolları kanunlarınca belirlenmiş olan bu kanun sürücü belgelerine 2 ay olarak el konulmasını kararlaştırmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.