36/3-b Trafik Cezası Nedir ?

36/3-b Trafik Cezası Nedir ?

Trafik cezalarının farklı kodları olabilmektedir. Dolayısı ile her ceza nedeninin farklı bir sebebi ve cezası bulunmaktadır. 36/3-b trafik cezası nedir? 36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş olan kişilerin araç sürerken yakalanması olarak tanımlanan trafik cezasıdır. Sürücünün ehliyetine el konulmasının sebebi ise alkol olmaktadır. Dolayısı ile geçmişte alkol kullanmış ve ehliyetini kaptırmış olan kişiler ehliyetsiz bir şekilde araç kullandığında bu ceza ortaya çıkmaktadır.

Alkollü araç kullanan sürücüler ile ilgili olarak farklı bir ceza sistemi bulunmaktadır. Bununla birlikte alkollü araç kullanmak ve ehliyetsiz araç kullanmanın kusur oranları da farklılık göstermektedir. Bu noktada kişiler için verilen cezalar temel olarak alkollü araç kullanmaktan caydırıcı cezalar olarak düşünülmelidir. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak birtakım yaptırımları da beraberinde getirir. Bu kapsamda 36-3b cezası ne kadardır? Sorusuna ayrıntılı bir şekilde yanıt vermek de gerekir.

36-3b Cezası Ne Kadardır?

Alkollü bir şekilde araç kullanırken yakalanan kişilerin sürücü belgeleri geçici olarak veya tedbiren geri alınmaktadır. Bu süreçte sürücünün tekrar araç kullanması ise yasak olmaktadır. Burada en çok karıştırılan husus ise sürücünün ehliyetine el konulması ile hiç ehliyetinin olmaması durumudur. Sürücünün hiç ehliyeti yoksa uygulanacak olan ceza 36-3a maddesine göre uygulanmaktadır. Bu noktada ceza ile ilgili yanlışlıkların olması da günümüzde yaşanabilmektedir.

36-3B ceza puanı sürücü için bulunmamaktadır. Ancak sürücülerin ödemesi gereken bir ücret belirlenmiştir. 36-3b ceza maddesinin ceza tutarı 2022 yılı için 3.670 lira olarak belirlenmiş olmaktadır. Erken ödeme durumlarında ise kişiler indirimli bir şekilde ceza ödemesi yapabilmektedir. İndirimli hali ise 2.753 lira olarak belirlenmiştir. Bu noktada sürücülerin en çok merak ettiği konuların başında ise ehliyetine el konulma süresi ile ilgili değişiklik durumudur.

blank

Alkollü Araç Kullanırken Ehliyeti Kaptırma

Ehliyetine belirli süre el konulan kişi bu süre içerisinde ehliyetsiz araç kullanıp yakalandığında sürenin uzaması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Aynı şekilde bu sürücüler tekrar ehliyetsiz araç kullanırken yakalanırsa ise sürücü belgesiz araç kullanma cezasına göre işlem yapılmaktadır. Bu noktada uygulanan tüm işlemler sürücüleri trafikte belirli kapsamlarda tutmak için caydırıcı olarak uygulanan cezalardır.

Kişilerin alkollü bir şekilde veya ehliyetsiz bir şekilde trafikte bulunması hem kendileri hem de trafikte bulunan diğer kişiler için oldukça tehlikeli bir durumdur. Bireylerin alkollü bir şekilde araç kullanmaları hem kendilerinin hem de trafikteki diğerlerinin can ve mal güvenliğini riske atmaktadır. Bundan dolayı da alkollü araç kullananlara uygulanan cezaların yaptırımları da ağır olmaktadır. Ayrıca Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak konusunda da ısrarcı olanlara ceza yaptırımı uygulanmaktadır. Bu kapsamda ceza sorgulama ve ödeme işlemleri vasıtasıyla cezanızı ödemeniz de mümkün olmaktadır.

Ceza Sorgulama ve Ödeme

Kişilerin trafik cezalarını indirimli bir şekilde ödeyebilmeleri için 15 gün gibi bir süre mevcuttur. Bu nedenle trafik cezasının sorgulanması ve erken ödenmesi 36/3-b cezası için de önemlidir. 36/3-b trafik cezası nedir ve nasıl ödenir? Ehliyetine belirli süre el konulan ve bu süreçte araba kullanırken yakalanan sürücüler internet üzerinden ceza ödeyebilmektedirler. E-devlet üzerinden kişiler tüm trafik cezası ödemelerini rahatlıkla gerçekleştirebilir.

36/3-b Kusur Oranı Nedir?

Trafik cezaları için kusur oranlarının önemi de oldukça yüksek olmaktadır. 36/3-b nedir ve kusur oranı nedir? Alkollü araç kullanan ve ehliyetine el konulan kişinin tekrar araç kullanması bir trafik suçu olmaktadır. Ancak 36/3-b bir ihlal olduğu için kusurlu olarak sayılmamaktadır.

47/1-b Trafik Cezası Nedir ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.