Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Silinir ?

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Silinir ?

Her sene trafik kazalarından dolayı milyonlarca insan hayatını kaybetmektedir. Oluşan kazaların çoğu sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Bunun önüne geçmek için ehliyet alınması zorlaştırılmıştır. Sürücülere caydırıcı cezalar verilerek trafikte daha dikkatli olmaları sağlanmıştır. Ehliyet ceza puanı sistemi bu uygulamalardan biridir. Bu kapsamda ehliyet ceza puanı nedir? Ya da ehliyet ceza puanı ne zaman silinir? İşte bu soruların ayrıntılı yanıtları!

Şoförlere trafikte yaptıkları ihlallerin ağırlığına göre belirli ceza puanları verilmektedir. Ehliyet ceza puanı ne zaman silinir? Derseniz bu puanlar ilk ceza puanını aldığınız zamandan, 1 sene sonrasında silinir. Herhangi bir ceza almamak için eğer puanlarınız yüze ulaşmak üzereyse dikkatli araç kullanmanızı tavsiye ederiz. Bütün bu bilgiler ışığında 10 ceza puanı ne zaman silinir? Sorusunun da yanıtı merak edilmektedir.

blank

Ehliyet ceza puanları hakkında detaylı bilgi.

10 ceza puanı ne zaman silinir?

Ceza puanları yıllık olarak silinir ya da belirlenen sınırları aşmışsa cezai işlem uygulanır. Bundan dolayı trafikte yaptığınız hareketlere oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Yaptığınız ufak ihlaller birleşerek ehliyetinizin alınmasına bile sebep olabilir. Yani 10 ceza puanı ne zaman silinir? Diye merak ediyorsanız bunun için yıl sonunu beklemeniz gerektiğini söylememiz gerekir.

Yıl sonundan önce puanlarınızda herhangi bir eksilme olmaz.  Puanlarınızın ne kadar çoğaldığını merak ediyorsanız da E-Devlet üzerinden T.C. kimlik numaranız ile girip kontrol edebilirsiniz. Buna göre kendinizi ayarlayarak trafikte ki hareketlerinizi değiştirebilirsiniz. Trafik ceza puanı kaç olduğunda ehliyete el konulmaktadır?

Trafik Ceza Puanı Kaç Olduğunda Ehliyete El Konur?

Ehliyete el konulma işlemi kademeli olarak gerçekleşmektedir. Öncelikle ceza puanınız 1 yıllık süre içinde 100’e ulaşırsa para cezası kesilir ve ehliyete 2 ay el konur. Ama kişi 1 yıllık süre dolmadan tekrar 100 ceza puanını tekrar doldurulursa bu sefer para cezasının yanında 4 ay boyunca ehliyete el konulur. Trafik ceza puanı kaç olduğunda ehliyete el konur? Diyorsanız üçüncü sefer 1 yıllık süre içinde 100 puan daha yaparsanız Sulh Ceza Mahkemesine gönderilirsiniz. Ehliyetinize geri verilmemek üzere el konulur ve trafikten men olursunuz.  Tam da bu noktada trafik cezalarına dikkat etmeniz; sizin bu tür sorunlarla karşılaşmanıza da engel olacaktır.

Ehliyet 100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?

Günümüzde artık görüntüleme sistemlerinin de gelişmesiyle beraber kişilerin yaptıkları hatalar daha kolay tespit edilebilir hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak sürücüler trafikte yaptıkları her yanlışın sonucundan sorumlu tutulmaya başlanmıştır.

Ceza puanı sistemi bu görüntüleme sistemleriyle beraber sürücüleri trafikte daha sorumlu olmaya itmiştir. Bu ceza sistemi biraz karmaşık görünse de aslında oldukça basittir. 100 ve katları şeklinde ilerler. Ehliyet 100 ceza puanı dolunca ne olur? Sorusunun cevabı ehliyetinize el konulur şeklindedir. Eğer hata yapmaya devam ederseniz alacağınız cezalarda katlanarak artacaktır ve trafikten men cezasına kadar gidecektir. Bundan dolayı da ceza puanı konusuna dikkat etmek durumundasınız.

Ehliyet Kaç Puanda İptal Olur?

Ceza sisteminden dolayı trafikten men edilme korkusu yaşıyorsanız ve ehliyet kaç puanda iptal olur diyorsanız bunun için oldukça fazla hata yapmanız gerektiğini söylememiz gerekir. Çünkü 1 yıllık süre içinde 300 puan yapmazsanız trafikten men edilme durumunuz olmaz.

Ceza puanları genelde 10 ile 20 puan arasında değişmektedir. Bunun yanında da 100 puanı geçince ehliyetinize el konulduğu için 1 yıl içinde ki araç kullanma sürenizde kısalır. Yani dikkatli bir şekilde davranır ve hatalarınızı artarda tekrarlamazsanız trafikte men edilme durumunuz olmadan aracınızla istediğiniz gibi özgürce seyahat edebilirsiniz.

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.