23/2-b Trafik Cezası Nedir? ( Ön Plaka Takmama Cezası )

23/2-b Trafik Cezası Nedir? ( Ön Plaka Takmama Cezası )

Kanunları ve haklarını bilmek her sürücünün hakkıdır. 23/2-b Trafik cezası nedir? Merak eden sürücüler için kanun bu şekilde özetlenebilir. Bir aracın plakası, o aracın ve sahibinin bilgilerine erişmeyi sağlayan bir numara ve harf kombinasyonudur. Herhangi bir cezai durumda aracın sahibinin belirlenebilmesi ve araca ceza kesilebilmesi için plakanın kolayca görünebilecek bir noktaya sabitlenmiş olması şarttır. Böyle durumlarda ön plaka takmama cezası devreye girer. Günümüzde bu nokta ön ve arka tamponun ortası olarak belirlenmiştir.

İstisnalar hariç plakanın bu noktada olması trafik kanununda belirlenmiştir. Ama genelde bazı sürücüler araçlarında kozmetik değişiklikler yaptıklarından dolayı ön tamponlarına plaka takmayıp plakayı aracın camının önüne ya da ön tamponda farklı noktalara yerleştirmektedir. İşte kanunlarda belirtilen noktada plakası olmayan sürücüler Karayolları Trafik Kanunu 23/2-b kapsamında cezai işlem görmektedirler. Bundan dolayı söz konusu cezadan kaçınmak için mutlaka ön plakanın eksiksiz olmasına özen göstermek gerektedir. Peki, ön plaka takmama cezası ne kadardır? İşte ayrıntılar!

23/2-b Trafik Cezası Ne Kadardır?

Trafik cezaları her yıl belirli oranlarda artmaktadır. 2021 yılında 122 TL olan 23/2-b trafik cezası zamlanarak günümüzde 2022 yılında 166 TL olmuştur. Ayrıca 23/2-b Trafik cezası nedir? Diye araştırma yapanlar için şunu da belirtmekte fayda var bu cezanın yanında birde 10 ehliyet ceza puanı işlenmektedir. Geçen sene 15 olan bu ceza puanı düşmüştür.

blank

23/2-b Trafik Cezası Nedir?

Aracınızın ön tescil plakası uygun yerde değilken aracınız bir şekilde tespit edilirse üstte ki saydığımız cezaların yanında birde aracınızın plakası kanunlarda ön görülen yerine takılana kadar trafikten men edilir. Bu cezayı üst üste işlemeye devam eder ve 1 yıl içinde 100 ceza puanını geçerseniz bu noktada ehliyetinize geçici süreyle el konabilir. Ön plaka takmama cezasına itiraz edilebilir mi? İşte detaylar!

23/2-b Trafik Cezasına İtiraz Edilebilir mi?

Türkiye ye gelen bazı araçlarda Türk kanunlarına uygun bir dizayn olmamaktadır. Araçların fabrika çıkışı plaka takma noktaları farklı yerlerde olabilmektedir. Eğer aracınızda plakayı ön tamponun ortasına takmanıza engel bir durum varsa bu noktada Sulh ceza mahkemesine başvurabilir ve cezanın geri çekilmesini isteyebilirsiniz. Ama söylememiz lazım ki bu durumda itirazınız kabul görmezse ek yaptırımlara tabi olursunuz.

Size yazılan cezanın üstüne faiz bindirilir ve ödeyeceğiniz maliyet artar. Bu sebeple mahkemeye gitmeden önce üretici firmayla iletişime geçmek ve plaka takma yerinin değiştirilemeyeceği hususunda doğrudan firmadan bir yazı almak elinizi güçlendirip kazanma ihtimalinizi artıracağından itirazdan önce mutlaka bunun gibi savınızı destekleyici belgeler edinmenizi tavsiye ederiz. Aksi halde kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

23/2-b Trafik Cezası Hakkında Bilinmesi Gereken Ayrıntılar

  • Öncelikle her ne kadar bu cezanın kapsamına sadece araçlar giriyor gibi sürücüler arasında bir yanılgı olsa da aslında bu madde bir tescil plakası olan ve trafikte yer alan bütün araçları kapsamaktadır. Yani aslında plakasını aracın uygun görülen yerine takmayan motosiklet sahipleri de bu ceza kapsamında maddi yaptırıma uğrayabilirler.
  • Bu cezaya itiraz eden çoğu sürücü faiz ödememek için önce cezayı ödeyip daha sonra itiraz etmektedir.
  • Bu cezanın birde indirimi bulunmaktadır. Eğer ceza size tebliğ ettikten sonra 15 gün içinde ödeme yaparsanız %25 oranında cezanıza indirim yapılacaktır.
  • Ceza makbuzu size ulaştığı halde ödeme yapmazsanız her yıl cezanıza faiz yansır.
  • 23/2-b Trafik Cezası Nedir? Merak edenler için son olarak söyleyebileceğimiz, cezanızı internetten ödeme ve internetten itiraz imkânınız bulunmaktadır.

Sıralanan bu hususlara dikkat ettiğiniz zaman ön plaka takmama cezası da ödememiş olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.