56/1-c Trafik Cezası Nedir ? Trafikte Yakın Takip Cezası

56/1-c Trafik Cezası Nedir ? Trafikte Yakın Takip Cezası

Yakın takip cezası 56/1-c kodu ile belirlenmiştir. 56/1-c trafik cezası önlerinde bulunan seyir halindeki araçları güvenli bir mesafeden takip etmeyen araçlara yani yakın takip yapan araçlara verilen cezadır. Trafikte yakın takip cezası da bu kapsamda uygulanan bir ceza türü olarak karşımıza çıkar. Unutmamak gerekir ki trafikte hareket halindeyken normal mesafeden daha yakın bir mesafede araç kullanmak, hem sizin hem de takip mesafesini aştığınız aracın güvenliğini riske atacaktır. Bundan dolayı da bu tarz sorunların önüne geçilmek için trafikte yakın takip cezası uygulanmaktadır.

Trafik kanunları gereğince verilen bu cezanın uygulanması anında hatalı sürücüye para cezası tatbik edilmektedir. Trafik kuralları gereğince yasak olan yakın takip eylemi yapan kullanıcılar gerekli para cezasını ödemekle yükümlülerdir. Aynı zamanda ehliyet ceza puanlarına da 20 puan eklenmektedir. 56. maddenin alt başlıklarında yer alan yakın takip cezası şerit izleme, mesafe koruma, yavaş sürme ve geçiş kolaylığı sağlama gibi diğer uyulması gereken kuralların yanında yer almaktadır. Yakın takip konusunda rahatsız olduğunuz bir sürücü var ise yetkililere bildirebilirsiniz.

Trafikte Yakın Takip Cezası

Yakın takip cezası önlerindeki araç ile güvenli mesafeyi korumayan sürücülere verilen adli para cezasıdır. Erken ödeme avantajı bulunan bu ceza türünde aynı zaman da ceza puanı da sürücüye yansıtılmaktadır. 20 ceza puanına sahip olan ceza oldukça dikkat edilmesi gereken ve trafik içerisinde görülmemesi gereken bir ceza çeşididir. Araçların sürati ve yolun durumuna göre belirlenen güvenli takip mesafesine uymayan araçlar bu şekilde cezalandırılmaktadır.

Eğer bu cezayı yemek istemiyorsanız önünüzde seyir halinde bulunan araç ile sürekli olarak mesafenizi korumaya dikkat ediniz. Mesafeyi hesaplarken araçlarınızın hızlarını da göz önünde bulundurmayı unutmayınız. Güvenli mesafeyi korumak ve yakın takip yapmamak trafik kuralları gereğince uygun görülen ve uyulması gereken bir davranıştır.

blank

Yakın Takip Cezası

56/1-c Trafik Cezası Ceza Puanı Kaçtır?

Yazılan cezalarda ehliyet sahiplerine ceza puanı yazılmaktadır. 56/1-c trafik cezası yazıldığında sürücüye ceza puanı olarak 20 puan yansıtılmaktadır. 20 ceza puanı bir yıl içerisinde asla silinmez. Bir yılı aşkın süredir sürücünün sahip olduğu puanlar 100 puana ulaşırsa sürücüden 2 ay süre ile ehliyeti alınmaktadır. Bu 2 ay süre boyunca kullanıcı hiçbir motorlu aracı kullanamaz.

Ceza puanı uygulanmasında belirli bir puanı aşan sürücülerin sürücü belgeleri ellerinden alınmaktadır. Aynı şekilde ehliyeti alınan sürücüler ehliyetlerini yeniden almadan önce gerekli eğitimlere tabii tutulmaktadırlar. Bu eğitimleri başarılı bir şekilde geçemeyen sürücülere sürücü belgeleri geri verilmemektedir. Ehliyete el konulması ve geri verilmesi konusunda konulan gerekli şartlar bu şekildedir. Sürücü 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz ise herhangi bir problem oluşmayacaktır.

56/1-c Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi

Trafik cezalarının bazılarında erken ödeme indirim avantajı bulunmaktadır. 56/1-c trafik cezası için de bu durum geçerlidir. Cezanın tebliğ zamanından itibaren geçen 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız indirim kazanabilirsiniz. İndirim tutarı %25 olarak belirlenmiştir. “Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlığı altında yer alan trafik yönetmeliğinde bulunan 165. madde de cezaların yazım tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödendiğinde dörtte bir olarak indirim uygulanmaktadır. Erken ödeme avantajını kaybetmemek için cezanın yazım tarihine özenle dikkat etmeyi unutmayınız. 15. günü geçen bir sonraki gün için indirim avantajını çoktan kaybetmiş olursunuz. İndirimden faydalanmak için cezanızı sorgulayarak indirim tarihini kaçırmamaya özen gösteriniz. Bu avantaj trafik içerisindeki birçok para cezası için aktif olarak uygulanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.