51/2-b Trafik Cezası Nedir ? ( Radar Cezası )

51/2-b Trafik Cezası Nedir ? ( Radar Cezası )

Trafik kuralları trafiğin çok daha iyi bir şekilde ilerlemesi için koyulmuş standartlar olmaktadır. Sürücülerin ise en çok sorun yaşadığı konuların başında hız limitleri ile ilgili kurallar gelmektedir. 51/2-b trafik cezası da sürücülerin en çok ödeme yaptığı cezaların başında gelmektedir. Radar cezası olarak bilinen 51/2-b trafik cezası hız sınırı ihlalinin sonucunda sürücülerin ödeme yapması gereken bir ceza olmaktadır. Peki, radar cezası hız limitleri ne kadardır? Dahası radar ceza tutarı ne kadardır? İşte yanıtı merak edilen sorulara en net yanıtlar!

Radar Cezası Hız Limitleri Ne Kadardır?

Trafikte güvenli bir sürüş deneyimi, son derece önemlidir. Bunun için öncelikli olarak sürücülerin yolculuk boyunca trafik levhalarına uygun bir şekilde sürüş yapması gerekmektedir. Radarlar trafik sırasında hız limitini aşan araçları otomatik olarak tespit etmekte ve aynı şekilde otomatik olarak ceza uygulamaktadır. 51/2-b trafik cezası ikinci seviye radar cezası olarak adlandırılmaktadır. Hız sınırının %30 ila %50 arasında geçilmesi durumunda sürücülerin yakalandığı trafik cezası olmaktadır.

Radarlar tarafından tespit edilen hız limiti aşımı cezalarında araç sahiplerine otomatik olarak ceza yazılmaktadır. Sürücüler bu noktada ceza ile ilgili olarak itiraz hakkına da sahip olabilmektedir. Ancak bu noktada önemli olan bir diğer husus radar cezalarının nedenleridir. Trafiğin en güvenilir şekilde ilerlemesi için yolculuk sırasında bulunan her aracın belirli standartlar dahilinde hız yapması gerekir.

blank

Radar Cezası Ne Kadar?

Bu hız limitlerinin aşılması ise önemli can kayıplarını ve maddi kayıpları doğurabilmektedir. Bu nedenle radar cezaları olarak adlandırılan hız limit aşım cezaları sürücüler için trafiğin sağlığını sürdürebilmek için verilen cezalardır. Sürücülerin hem kendileri hem de diğer insanlar için en uygun şekilde araç kullanması gerekmektedir. Özellikle radar cezası alanlar, hız sınırı aşım cezalarını ödemek durumundadır.

Hız Sınırı Aşım Ceza Tutarı

Hız sınırlarının %30 ila %50 arasında aşılması durumunda uygulanacak olan ceza ikinci seviye radar cezasıdır. Radar cezalarının sürücüler için birçok olumsuz yönü olabilmektedir. Aynı zamanda hız sınırı aşımı yönetmeliklere göre radar ihlali olarak değerlendirilmektedir. Bu noktada sürücüler için en önemli hususların başında ise ehliyet ceza puanı gelmektedir.

51/2-b trafik cezası için sürücülere verilen ehliyet ceza puanı 15 olmaktadır. Bu nedenle sürücülerin araç kullanırken hız limitlerine dikkat etmesi oldukça önemli olmaktadır. Bununla birlikte sürücülerin ceza için ödemesi gereken ücret bulunmaktadır.

Güncel olarak 2022 yılı için ikinci seviye radar ihlali cezası 888 lira olmaktadır. Elbette ki aşırı hız cezası almışsanız, ceza tutarını seri bir şekilde ödemeniz önerilmektedir. Çünkü bu sayede ödeyeceğiniz ceza miktarında bir miktar indirim alma fırsatını da yakarlasınız.

Hız Sınırı Ceza Ödemesi

Hız sınırını aştığınız zaman radarlar tarafından otomatik olarak ceza yazılmaktadır. Bu noktada sürücüler diledikleri zaman ceza ödemesi işlemleri ile ilgili olarak internet üzerinden gerekli işlemleri yapabilmektedir. 51/2-b trafik cezası için internetten ceza ödemesi mümkün olmaktadır. E-devlet üzerinden araç sahipleri aracın ceza durumunu sorgulayabilir ve isterlerse de ödeyebilmektedirler.

Cezayı İndirimli Ödemek

Trafik cezalarını indirimli ödemek mümkün olmaktadır. 51/2-b trafik cezası için tebligat teslim edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yapıldığı durumlarda araç sahipleri daha az ceza tutarı ödemektedirler. 2021 yılında bu tutar 665 lira olarak belirlenmiştir. Dileyen kişiler ceza tutarını ödedikten sonra ceza ile ilgili olarak itiraz işlemlerine de başlayabilmektedir. Radar cezalarında hataların olması mümkün olabilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında radar cezası almamak için hız limitlerine uygun bir şekilde araç kullanmak, hayati derecede önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.