51/2-c Trafik Cezası Nedir ? (Hız Limiti Cezası)

51/2-c Trafik Cezası Nedir ? (Hız Limiti Cezası)

Trafikte sürücüler için bulunan belirli kısıtlamalar vardır. Bu kısıtlamalar trafiğin çok daha akıcı ve güvenilir bir şekilde sürdürülebilmesi için belirlenmiştir. 51/2-c trafik cezası da günümüzde sürücülerin en çok karşılaştığı trafik cezalarından biri olmaktadır. Sürüş esnasında çevreye ve bulunulan konuma göre yollarda belirli hız limitleri bulunmaktadır. Bu hız limitlerinin aşılması durumunda sürücüler ve yol üzerinde bulunan diğer insanlar için tehlikeler ortaya çıkabilmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi için yollarda belirli hız limitleri bulunmaktadır. Bu hız limitleri trafiği aksatmadan en güvenilir şekilde akması için belirlenmiş olan özel limitlerdir.

Sürücülerin yapması gereken ise bu limitlere uygun bir şekilde yolculuk etmektir. Bu noktada belirlenmiş olan hız limiti cezaları ise sürücüleri aşırı hıza karşı caydırmak için alınmış olan önlemler olarak düşünülmelidir. 51/2-c ceza maddesine göre yönetmeliklerde belirlenmiş olan hız sınırlarını %50 ve üzerinde aşmak sürücüler için yasak olmaktadır. Buna yönelik olarak sürücülerin araç sürerken mutlaka tabela ve levhalara bakarak uygun şekilde sürüş gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak olan yolculuklarda sürücüler hız limitlerini çok daha rahat bir şekilde kontrol edebilmektedir.

Böylece de sürüş sırasında herhangi bir hız limiti cezası gibi problemler ile ilgilenmeniz gerekmemektedir. Belirli yollarda kesinleşmiş ve ülkenin her yerinde standart olan hız limitleri bulunmaktadır. Sürücüler bu hız limitlerini bilerek yolculuk yaptıklarında hız cezası limiti sizler için bir problem olmayacaktır. Unutmamak gerekir ki hız limiti kuralları, güvenli bir sürüş deneyimi için olmazsa olmaz kurallardır. Dolayısıyla hız limitine uygun davranmayanlar farklı yaptırımlarla karşılaşmaktadır. Hız limiti cezası almamak için, hız sınırı kuralları konusunda bilgi sahibi olmak da şarttır. İşte detaylar!

Hız Sınırı Kuralları Nelerdir?

Hız sınırı kuralları tüm trafiğin geçerli olduğu yollarda söz konusu olmaktadır. Hız sınırı kuralları aynı zamanda radar ihlali olarak değerlendirilmektedir. Sürücüler için hız sınırlarının belirlendiği alanlarda da belirli tabelaların bulunması gerekmektedir. Aksi durumlarda sürücüler hız sınırı ile ilgili olarak yedikleri ceza için itiraz talebinde bulunabilmektedirler.

blank

51/2-C Trafik Ceza Kod

Hız sınırı cezaları ise her geçen yıl güncellenen ceza tutarlarına sahip olmaktadır. Hız sınırı limit aşımı cezalarının sürücüler için en olumsuz yöntemlerinin başında ise ceza puanı gelmektedir. Hız sınırı aşımı trafik cezalarında sürücülerden 15 ehliyet puanı kesilmektedir. Bununla birlikte bir de trafik ceza tutarı bulunmaktadır.

2022 yılında güncel olarak hız sınırı ceza aşımı ile ilgili olarak geçerli olan ceza tutarı 1.825 lira olmaktadır. Ceza yiyen kişiler tebligat teslim edildikten sonra 15 gün içerisinde ceza tutarını ödediğinde indirimli bir şekilde ödeyebilmektedir. Bundan dolayı da hız limiti cezası alanların, ödemelerini erken yapmaları önerilmektedir. Tam da bu noktada devreye trafik cezası sorgulaması girmektedir. Zira bu tür sorgulamalar vasıtasıyla, borcunuzun bulunup bulunmadığını da öğrenebilirsiniz!

Trafik Cezasının Sorgulanması Nasıl yapılır?

Kişiler sürüş halindeyken bazı durumlarda ceza yediğini düşünebilir. 51/2-c trafik cezası da bu konuda en çok kişilerin karşılaştığı cezadır. Bu gibi durumlarda sürücüler E-devlet üzerinden ceza sorgulaması yapabildiği gibi ceza ödemesi de gerçekleştirebilmektedir. Böylece pratik bir şekilde hız limiti cezası sorgulaması yapabilmeniz de mümkün olacaktır.

Hız Limiti Kusur Oranı Ne Kadardır?

Hız limiti aşımı trafik esnasında yasaktır. Bununla birlikte 51/2-c trafik cezası %25 tali kusur kabul edilmektedir. Bu nedenle sürücülerin yolculuk boyunca dikkatli ve kurallara uygun bir şekilde araç kullanması hem kendileri hem de yolda bulunan diğer insanlar için oldukça önemli olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.