46/2-h Trafik Cezası Nedir ?

46/2-h Trafik Cezası Nedir ?

Trafik cezaları genel olarak sürücüleri caydırmak için belirlenmiş olan bazı yasaklardan oluşmaktadır. Hem trafiğin akışını sağlamak hem de trafikte bulunan sürücülerin can ve mal güvenliğini sağlamak için uygulanan birçok farklı trafik cezası bulunabilmektedir. 46/2-h trafik cezası da bunlardan biri olmaktadır. Ters yönde araç kullanma cezası olarak da bilinen bu yaptırım sayesinde, araç ve yolcu güvenliğinin üst seviyede sağlanması hedeflenmektedir. İşte ters yönde araç kullanma cezası konusunda merak ettiğiniz tüm ayrıntılar!

Trafikte en tehlikeli sonuçlara yol açabilecek durumların başında ters yönde hareket etmek gelmektedir. Kişilerin trafikte mümkün olduğunca kendi yönlerinde ve şeritlerinde hareket etmesi gerekir. Bu duruma uymayan ve ters yönde hareket eden sürücüler için uygulanan ceza ise 46/2-h olmaktadır. Trafikte en güvenilir şekilde ilerleyebilmek için sürücülerin tam dikkatli bir şekilde araç kullanması gerekmektedir. Aksi durumlarda ters yönde istikamet etmek sürücülerin çok yaygın karşılaştığı bir durumdur. Bu durumu caydırıcı kılmak adına trafik cezası uygulaması bulunmaktadır.

Bu noktada ters yönde istikamet eden sürücü için uygulanacak olan ceza levhalar söz konusu olarak uygulanır. Ters yön levhasına uymamak trafik akışında yasaktır. Bu noktada maddenin geçerliliğinde aksine bir işaret bulunmadıkça tanımı geçmektedir. Dolayısı ile kişiler verilen cezanın yanlış olduğunu düşünüyor ise itiraz etme hakkına sahip olabilmektedirler. Peki, ters yönde araç kullanma cezası ne kadardır? İşte detaylar!

Ters Yönde Araç Kullanma Cezası Ne Kadardır?

Trafik Kanunu 46. Maddesine göre aksi olmadığı sürece ters yönde araç kullanmak yasaktır. Bu noktada yasağın olmasının yanı sıra yapılan işlem de oldukça tehlikelidir. 46/2-h trafik cezası sadece bu kapsamda kalmamaktadır. Taşıtların girmesinin yasak olduğu bölgelere giren araçlar için de uygulanan ceza ters yönde araç kullanma cezası olmaktadır. Bu nedenle sürücülerin mutlaka trafik tabela ve levhalarını kontrol ederek araç kullanması oldukça önemli olmaktadır.

46/2-h trafik cezası için sürücülerin ödemesi gereken bir ceza tutarı bulunmaktadır. Bu cezayı alan sürücülerin ehliyetine el konulmamaktadır. Aynı zamanda sürücü için de bir ceza puanı bulunmamaktadır. 46/2-h trafik cezasının ceza tutarı ise güncel olarak 2022 yılında 1822 lira olmaktadır. Ceza tebligatının alındığı günden başlayarak 15 gün içerisinde ceza ödenirse indirimli bir şekilde ödemek de mümkün olmaktadır.

blank

Ters Yönde Araç Kullanma Cezası Nedir?

İndirimli ödendiğinde ise ceza tutarı 1367 lira olmaktadır. Kişilerin cezaya itiraz etme hakkı bulunur. Ancak bu süreçte ceza tutarı ödenmemesi durumunda ise aylık faiz işlenmektedir. Bu nedenle tavsiye edilen işlem ceza indirimli ödendikten sonra kişilerin cezaya itiraz etmesidir. Elbette ki ters yönde araç kullanma cezası alan sürücüler, bu cezayı mutlaka ödemek durumundadır. 46/2-h trafik cezası trafik cezası ödemesi nasıl yapılır? Tarzındaki sorular da bu noktada yanıtı merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Trafik Cezasının Ödenmesi

Günümüzde araç sahibi ve sürücüler oldukça pratik bir şekilde trafik cezasını sorgulayabilmekte ve ödeyebilmektedir. Bunun için tek yapılması gereken şey ise E-devlet üzerinden gerekli işlemleri gerçekleştirmek olmaktadır. İlgili işlemler gerçekleştirildiğinde kişiler ceza detaylarını ve ceza ödeme işlemlerini de rahatlıkla halledebilmektedir. Unutmamak gerekir ki ceza ödemesini erken yapacak olursanız, ceza miktarından indirim de yapılacaktır.

46/2-h Kusur Oranı Ne Kadardır?

Trafik cezalarının belirli kusur oranları bulunabilmektedir. Kaza gibi durumlar için sürücülerin kusur oranlarını bilmesi oldukça faydalı olacaktır. 46/2-h trafik cezası hem ceza hem de trafik kazası için kusur sayılmaktadır. Bu nedenle asli kusur olarak kabul edilebilmektedir. Sürücülerin bu noktada dikkatli bir şekilde işlem yapması oldukça önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.