Şase No ile Parça Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şase No ile Parça Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şase no ile parça sorgulama nasıl yapılır? Araç parçaları konusunda şase numarası önemli bir yere sahiptir. Numara sorgulaması ile istenilen ürünlere kısa sürede ulaşım sağlanır. Sorgulama sisteminde parçaların orijinallik durumlarına göre ücretleri listelenmiştir. Ayrıca bu parçaların aracınızla olan uyumunu en ince detayına kadar inceleyebilirsiniz. Dolayısıyla yanlış ürün alma ihtimalinizde en aza inecektir. Yani araçlar hakkında en çok ve doğru bilgiyi öğrenmeyi sağlayan unsurdur.

Araç parçaları satan şirketler ile şase numaranızı paylaşmada hiçbir sıkıntı yoktur. Bu bilgiyle sadece aracınıza uygun olan parça bilgisine ulaşabilirler. Bu durumda sizin açınızdan sorun teşkil etmez. Orijinal ürünlerin ücretleri muadillere göre pahalıdır. Eğer uzun ömürlülük isteniyorsa orijinalleri tercih etmekte fayda vardır. Ancak düşük ücret ödenmek isteniyorsa yan sanayi ya da muadiller satın alınabilir.

Sorgulama yapan sitelere girip numarayı yazarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kısa mesajla da işlem yapılabilir. Yöntem tamamen kişiler isteğine kalmıştır. Günümüzde çoğu ülkede sıkça kullanılan bir hizmet bile niteliği taşımaktadır. Başka kişilerle paylaşmada hiçbir sakınca yoktur. Özellikle tamirciler sizden isterler. Bunun asıl nedeni aracınıza uygun parçayı doğru olarak belirleme amacıdır.

Şase numarasında her coğrafya farklı bir harfle simgelenmiştir. Örneğin Afrika A veya H harfleriyle simgelenir. Asya R-J, Avrupa da Z ve S’yle gösterilir. Amerika kuzeyle güneyin kodları birbirinden farklıdır. Kuzey 1-5, güney ise 8-9 olarak belirlenmiştir. Sadece ilk harfe bakarak aracın üretim menşei öğrenilebilir. Şase no ile parça sorgulama işlemi sayesinde aracınıza tam uygun bir şekilde parça bulabilirsiniz. Peki, şase no ile parça sorgulama işlemi güvenilir bir işlem midir?

Şase No ile Parça Sorgulama Güvenilir Mi?

Sistemin güvenilirliği oldukça merak edilmektedir. Bu sistem çok güvenlidir. Dolayısıyla kişiler gönül rahatlığıyla kullanabilir. Piyasada yer alan her aracın bir şase numarası vardır. Bu unsur trafiğe çıkmak için zorunludur. Barındırdığı hane sayısı 17’dir. Hanelerde sayıların yanı sıra harflerde bulunabilmektedir. Fakat sayılar harflerden nicelik bakımından fazladır. Günümüzde araç sorgulamasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Her hane farklı bir şey hakkında bilgi vermektedir. İlk hane aracın üretildiği coğrafyayı temsil eder. 2 ile 3. hane üreticisi bilgisini barındırır. Devamındaki 5 karakter ise motor boyutu, marka gibi detayları içermektedir. 9, en önemli karakter niteliği taşır. Çünkü numaranın gerçekliğini yansıtır. Üretim yılı içinde onuncu basamağa bakılır. Bunların dışındakilerin tamamı aracın seri numarasıdır. Uzun olmasının asıl nedeni taklit edilmemesini sağlamaktır.

Yasal bir sorgulama olduğu için çok güvenlidir. Dolayısıyla kişilerin kullanmasıyla herhangi bir sorunla karşılaşması mümkün değildir. Numara olarak adlandırılmasına rağmen içerisinde harflerde bulunur. Aracın sigortası varsa bu numara orada da görülecektir. Yani ulaşım yolları çok geniştir. İstenilen yöntemle işlemler yapılabilir. Numarada bazı karakterlere asla yer verilmez. Bunlar i ve 0 karakterleridir. Çünkü i 1’ile karıştırılabilir. 0’da O harfine benzediği için karışıklıklar meydana gelebilir. Bundan dolayı bu karakterler kullanılmamaktadır. Bütün bu bilgiler doğrultusunda şase no ile parça sorgulama nasıl yapılmaktadır? İşte detaylar!

Şase Numarasından Araç Sorgulama Nasıl Olur?

Şase numarası aracılığıyla araç sorgulaması yapmak için öncelikle numaranın öğrenilmesi gerekir. Numara aracın belli başlı birkaç yerde bulunabilir. Bu yerler silecek paneli ya da sürücüye ait kapının aralığıdır. Ayrıca ruhsatta ve sigorta poliçesinde de yazmaktadır. Aşağıda sorgulama adımları sırasıyla açıklanmıştır.

 • İlk olarak sorgulama yapılacak siteye girilir.
 • Ardından belirtilen kutucuğa Şase No eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır.
 • Sonra arama butonuna tıklanması gerekir.
 • Açılan sayfada aratılan araçla ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Numara yazılırken çok dikkat edilmelidir. Hanelerin birinde hata yapıldığı takdirde sorgulama yanlış olacaktır. Araçların şase numaraları asla değişmez. Üretimlerinden trafikte kaldıkları süre boyunca aynıdır. Değiştirme girişimi suç niteliği taşır. Bu nedenle yaptırmaya çalışanlar büyük cezalara çarpıtılır. Görüldüğü oldukça kolay bir işlemdir. Herkes kendi başına bile rahatlıkla gerçekleştirebilir.

Şase numarasını aracın kimliği olarak adlandırılabilir. Buradan anlaşılacağı gibi her aracın numarası farklıdır. Hiçbir zaman değiştirilme durumu bulunmaz. Yani araca özeldir. Trafiğe çıkabilmek için zorunlu olan unsurlardan birisidir. Plaka sorgulamalarına göre şase daha doğru sonuçlar verir. Bu yüzden sıkça tercih edilmektedir. Plaka da eksik bilgiler bulunabilir. Mesela aracın plakası değiştirilmişse eskisinin bilgilerini öğrenmek mümkün değildir.

blank

Şase Numarasından Araç Nasıl Sorgulanır?

Şase Numarası ile Yedek Parça Nasıl Bulunur?

Günümüzde araçların gerekli olan yedek parçalarına şase numarası aracılığıyla kolay bir şekilde ulaşmak mümkündür. Hatta fiyat bakımından da en uygunu bulma şansı elde edilir. Yapılması gereken tek şey numarayı aratmaktır. Açılan sayfada uygun yedek parça araştırması yapılabilir. Hatta uygun fiyatlara satın alma fırsatı da bulmak mümkündür. Aynı zamanda yüzde yüz uyumlu parçalar satın almayı sağlar. Bu sebeple tamirat işlerindeki görevliler tarafından sıkça kullanılır.

Sorgulamak için farklı yöntemler vardır. Telefon ile kısa mesaj atmak, internet siteleri bu yöntemler arasında yer alır. Kısa mesaj için sırasıyla büyük S harfi boşluk şase numarası yazılır. Bu mesaj 5664’e gönderilir. Birkaç saniye içerisinde sorgulanan aracın bilgilerine ulaşım gerçekleşecektir. Bunun karşılığında belli bir miktar ücret talep edilmektedir. Hem hızlı hem de kolay bir işlemdir. Her telefondan gerçekleştirme imkanı vardır.

İsteyen kişiler e-devlet kapısı aracılığıyla da sorgulama gerçekleştirebilir. Bunun için e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. Bu şifre sayesinde sisteme giriş yapılır. Aksi takdirde giriş yapmak olanaksızdır. Giriş gerçekleştirilir ise yer alan arama motoruna şase numarası yazılıp aratılmalıdır. Böylece istenilen sayfaya ulaşılacaktır. Buraya numarayı yazıp sorgulama gerçekleştirilebilir. Fakat bu yöntem diğerlerine kıyasla daha uzundur. Çünkü sadece e-devlet sahipleri gerçekleştirebilir. Yedek parça firmaları haliyle bu yöntemi kullanması mümkün değildir.

Şase No ile Neler Öğrenilir?

Her geçen gün araç fiyatlarında artış meydana gelmektedir. Bu nedenle satın alma işlemlerinden önce detaylı araştırma yapılmalıdır. Bu araştırmada şase numarasının önemli bir konumdadır. Yapılan araştırmalar sonucu aracın ayrıntılı bilgilerine ulaşılır. Böylece en doğru seçimi yapmanıza zemin hazırlanır. Aşağıda Şase No ile araç hakkında öğrenilebilen bilgiler aşağıda madde madde şeklinde belirtilmiştir.

 • Üretim yeri
 • Motor türü
 • Rengi
 • Yedek parçaları
 • Servis bakım kayıtları
 • Kaza bilgileri
 • Üretim yılı

Belirtilenlerden anlaşılacağı gibi oldukça önemli bir numaradır. İçerisinde birçok bilgiyi barındırır. Bu yüzden araç almadan önce şase numarası incelenmelidir. Böylece yapılan trafik kazalarından değiştirilen parçalarına kadar çoğu unsuru öğrenme imkanı elde edilir. Bu sayede alıcılar dolandırıcıların tuzağına düşmez. Hata oranını düşürerek sorunsuz satışlar meydana gelmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Üretim ve sonrasındaki renkleri de barındırır.

Plaka sorgulamalarının bazı eksik yanları vardır. Araçların plakasının değiştirilebilmesi bu eksiklerin başında yer alır. Dolayısıyla yeni plakayla yapılan sorgulamalarda eskilerdeki bilgilere ulaşılmaz. Bu durumda büyük sıkıntılarla karşılaşılabilir. Sorunsuz sorgulamalar için şase numarasını tercih etmek faydalı olacaktır. Böylece pratik bir şekilde Şase no ile parça sorgulama işlemi yapmak konusunda iddialı bir kazanım elde edersiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.