En İyi Otomatik Vites Şanzıman

En İyi Otomatik Vites Şanzıman

Otomatik vites araçlar günümüzde en çok tercih edilen araçlar olmaktadır. Çok daha teknolojik ve daha konforlu bir sürüş imkanı verdiği için otomatik vitesler tercih edilebilir olmaktadır. Sizler de otomatik vites araç almak istiyorsanız bazı incelemeniz gereken teknik özellikler bulunmaktadır. Otomatik vites araçlar manuel araçlara göre daha farklı bir şanzıman sistemine sahiptir. En iyi otomatik vites şanzıman modelleri söz konusu olduğunda karşımıza birden fazla seçenek çıkmaktadır.

En iyi otomatik vites performansını alabilmek için doğru şanzıman seçiminin yapılmış olması gerekmektedir. Bu kapsamda incelendiği zaman kişiler kendi sürüş tarzlarına göre farklı araç modellerine bakabilmektedir. En iyi otomatik vites şanzıman kişinin kullanım stiline göre uygun olan şanzıman olmaktadır. Günümüzde çoğu araba markası farklı şanzımanlar kullanmaktadır. Her şanzımanın bir diğerine göre avantajları olabildiği gibi dezavantajları da olmaktadır.

Kaç Çeşit Otomatik Şanzıman Var?

Otomatik vites araçlarda kullanılan şanzımanlar farklılık gösterebilmektedir. Alacağınız aracın markasından modeline kadar bu şanzıman farklılığı gözlemlenebilmektedir. Otomatik vites araç almak isteyen kişilerin şanzımanları incelemesi de oldukça önemli olmaktadır. Otomatik vites araçlar için en çok soru gelen konuların başında şanzımanlar gelmektedir. Kaç çeşit otomatik şanzıman var? Otomatik vites araçlar için güncel olarak araçlarda tercih edilen 5 farklı şanzıman bulunmaktadır. Bu şanzımanlar ise şunlardır:

  • CVT,
  • DSG,
  • MMT
  • TCT
  • EDC

Olarak adlandırılan bu şanzımanlar farklı üreticiler tarafından geliştirilmektedir. Görüldüğü üzere çok sayıda farklı özelliğe sahip olan şanzıman modellerinden söz etmek mümkün olmaktadır. Böylece farklı araç modellerinde farklı şanzımanlarla da karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Renault markası EDC şanzıman üreticisi olduğu gibi Volkswagen firması da DSG şanzıman üreticisidir. Bu kapsamda bazı şanzımanlar belirli araçlar için sembol niteliği taşımaktadır. Ancak şanzımanlar o araçlar için tekil olmamaktadır. Örneğin; Volvo bazı araç modellerinde Renault tarafından geliştirilen EDC şanzımanlarını kullanabilmektedir. Aynı zamanda Dacia da EDC şanzıman kullanmaktadır. Araba alırken bu tarz farklılıklar ve benzerliklere göre de seçim yapmak sizler için uygun olabilmektedir.

blank

en iyi otomatik vites hangisi?

Tam Otomatik Araçlarda Baskı Balata Var Mı?

Otomatik araç alacak olan kişiler için çok farklı sorular akıllarında bulunabilmektedir. Bu soruların çoğu manuel araçlar ile aralarında bulunan mekanizma farkından kaynaklanmaktadır. Özellikle baskı balata gibi ekipmanlar kişilerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Tam otomatik araçlarda baskı balata var mı? Manuel araçlarda bulunan baskı balata bazı otomatik vites araçlarda da bulunabilmektedir.

Bazı araçlarda ise baskı balatanın görevini farklı parçalar gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile alacağınız araca göre bu durum değişkenlik gösterebilmektedir. Peki, otomatik şanzıman baskı balata bittiği nasıl anlaşılır? İşte bu soruya dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Otomatik Şanzıman Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı balataların zamanla görevlerini etkili yapamayacak duruma gelmeleri baskı ve balataların bitmesi olarak adlandırılmaktadır. Bu tarz durumlarda sürüş konforu oldukça düşebileceği gibi araç kullanmak da zorlaşabilmektedir. Baskı ve balataların bittiğini anlamanın bazı göstergeleri vardır. Bu göstergeler aracınızda bulunuyorsa sizlerin de teknik destek alması gerekmektedir. Otomatik şanzıman baskı balata bittiği nasıl anlaşılır?

  • Vites geçişlerinde yaşanan sertleşmeler
  • Yakıt tüketiminin normalden daha yüksek olması
  • Aracın düz yolda hız kazanamaması
  • Gaza bastıkça araç devrinin yükselmesine rağmen hız kazanılmaması
  • Durma ve kalkma sırasında aracın titremesi

Bu göstergeler baskı balatalarda sorun olduğu anlamına gelmektedir. Acilen servis desteği almanız gerekmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında en iyi otomatik vites şanzıman tercihlerine dikkat etmek şarttır! Ancak bu sayede aracın baskı balatalarından da yüksek verim elde etmek mümkün olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.