82 Nerenin Plakası?

82 Nerenin Plakası?

82 Nerenin Plakası sorusunun bugünlerde çok sık sorulmasının bir nedeni bulunmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizde 81 il bulunmaktadır. 81 plaka kodunun verildiği il de Düzce’dir. Plaka sıralaması uygulanmaya başlandığında bu sıralama alfabetik olarak yapılmıştır. Bu alfabetik sıralamada 01 plaka kodu ile Adana ili ilk sırada yer almıştır. Alfabetik sıralamada 67 plaka kodu ile Zonguldak bulunmaktadır. Zonguldak son sırada yer aldığı dönemde ülkemizde 67 il bulunuyordu.

Bu uygulamanın yapılmasının ardından ülkemizde gelişen ve ilçeden ile geçiş yapan yönetimler bulunmaktadır. Bu şekilde il yapılmaya başlandığı yeni illere plaka kodu 67’den sonra sırayla verilmiştir. Bu dönemde il olan Aksaray’a 68 plaka kodu verilmiştir. Dünya üzerinde 1904 yılında Fransa’da uygulanmaya başlayan plaka kodu uygulaması ülkemizde 1962 yılında başlamıştır. Bu tarihten günümüze kadar Türkiye’deki il sayısı 81 olmuş ve buna göre de plaka numarası verilmiştir.

82 Nerenin Plakası Sorusunun Sebebi Nedir?

İnternet üzerinden yapılan aramalar bize yaşadığımız dönemin en çok merak edilen ve aranan konularını vermektedir. Ülkemizde yapılan aramalar arasında 82 Nerenin Plakası sorusuna rastlamak mümkündür. Bu aramanın belli sebepleri olabilir. Bu sebepler arasında ilk sıralarda insanların beklentilerinin bulunduğu konular vardır. Ülkemizde bulunan 81 ilden sonra ilk olarak hangi ilçenin il olacağı merak edilen konulardan biri olmaktadır.

Ülkemizde bazı ilçelerin illerden çok daha hızlı geliştiği görülmektedir. Bu ilçelerde yaşayanların il olma beklentileri bulunmaktadır. İl ve ilçelerin yönetim bakımından ve devletin buralara yatırımları konusunda farklılık bulunmaktadır. Bu sebeple ülkemizde gelişmekte olan ilçelerde yaşayan insanları il olma gibi çok önemli bir beklentisi bulunmaktadır. İlçelerinin il yapılması sonucunda buralarda yaşam şartları çok daha iyi olacağı ve yatırımların yapılması ile iş olanaklarının artacağı düşüncesi bulunmaktadır. Bu sebeple birçok kişi 82 Nerenin Plakası şeklinde aramalar yaparak il olacak ilçeler arasında olduklarını göstermişlerdir.

İnternet aramalarında çok sık karşılaşılması da kişilerin 82 il konusunu merak etmelerini sağlamıştır. Yönetim birimi olarak ilçeden ile geçmeyi bekleyen ülkemizin en büyük ilçeleri arasında Kocaeli’nin Gebze ilçesi, Balıkesir’in Bandırma ilçesi, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi, Muğla’nın Fethiye ilçesi, Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi, Van’ın Erciş ilçesi, Zonguldak’ın Ereğli ilçesi gibi ilçeler bulunmaktadır. Bu ilçelerden hangisinin 82 plaka kodu ile ülkemizin illeri arasında yer alacağı merakla bekleniyor.

blank

82 Plaka

82 Nerenin Plakası Olabilir?

Ülkemiz yerel yönetimler konusunda sürekli yeniliklere açık olan bir ülkedir. Gelişen ve büyüyen yönetimlerin yönetim biçiminin değiştirilmesi konusunda yapılan değerlendirmeler ile birlikte il sayımız sürekli olarak artmaktadır. 81 tane olan il sayımıza 81 plaka kodu Düzce’ye ait bulunmaktadır. Bu sıralamada yerini almayı bekleyen ilçeler arasında 82 Nerenin Plakası olacağını merak edenler bulunmaktadır. 82 plaka kodunu almayı bekleyen ilçelerin yanında gelişim seviyesine bakılarak adı listelerde geçen ilçeler de bulunmaktadır.

82 Nerenin Plakası sorusuna bir de hayallerindeki ili koyanlar bulunmaktadır. Bu yerler arasında en çok adı geçen Halep’tir. Bunun dışında Musul, Kerkük şehirlerinin adı da 82.il konusunda geçmektedir. Ülke sınırlarımıza çok yakın olan ve buranın ülkemize dahil olması gerektiğini düşünenler ülkemizin 82.ilinin bu şehirler olacağı konusunda hayaller kurmaktadır. İnsanların ideallerinde olan bu düşüncenin yazılı ve görsel medyada çokça dillendirilmesi ile birlikte 82 Nerenin Plakası sorusuna bu şekilde cevaplar verildiği görülmektedir. Bu şehirlerle tarihimizdeki bağların bu hayallerin kurulmasına sebep olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bütün bunlara ek olarak ülkemizdeki plaka kodu sıralamasında yerini alacak olan 82. il merak edilmeye devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.