03 Nerenin Plakası ? ( Merak Edenler İçin )

03 Nerenin Plakası ? ( Merak Edenler İçin )

03 nerenin plakası? Ülkemizde bulunan araçların plaka kodları birbirinden farklı olmaktadır. Türkiye’de toplamda 81 il olduğundan dolayı 81 farklı plaka kodu bulunmaktadır. Bu kodlar her il için farklı olmaktadır. Peki, 03 plaka kodu nerenin? İşte merak edilen ayrıntılar! Özellikle seyahat halinde birçok kişi bu kodların hangi ile bağlı olduğu merak etmektedir. En çok dikkat çeken plaka kodları ise 1 ile 10 arasında ki plakalardır. Bu kodlar aslında araçların kimliğidir.

Plakalar soldan sağa sayı, harf ve tekrar sayı sırlamasından oluşmaktadır. Trafik cezaları, yasak kullanımlar veya kazalarda bu numaralar üzerinden sürücü tespiti yapılmaktadır. Bu nedenle plakasız araç sürmek ülkemizde yasaklanmıştır. Plakalarda ki ilk iki sayı şehir kodları ifade etmektedir.

Sıralama tamamen alfabetik sıraya göre yapılmıştır. Yani 03 kodu Afyon ilini temsil etmektedir. Ancak 03 kodu sadece Afyon ilinde bulunacak diye bir zorunluluk bulunmamaktadır. Diğer illerde de bu plakaya rastlanabilir. Ancak araç Sahibinin Afyon iline bağlı olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Bütün bu bilgiler ışığında 03 nerenin plakası? Daha doğrusu hangi şehre ait? İşte detaylar!

03 Nerenin Plakası Hangi Şehir?

Afyon ili ülkemizin ekonomik ve kültürel bakımından en önemi kentlerinden bir tanesidir. Bu nedenle yıl içerisinde birçok kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle yaz aylarında artan turist sayısı nedeniyle bu kentin plaka numarası oldukça merak edilmektedir. Plaka kodları sadece plaklarda değil aynı zamanda posta kodlarında da kullanılmaktadır.

Afyon ilinin plaka kodu olan 03 Aynı zamanda ilçelerin posta kodunun başlangıç numarasıdır. Öte yandan 03 plaka kodu sadece Afyon ilinin merkezi veya merkez ilçeleri için geçerli değildir. Tüm ilçelerde bu kod kullanılmaktadır.

03 Plaka Kodu Nerenin?

Eğer araç almaya karar veren kişi sıfır bir araç alacaksa sürücünün bağlı ilin numarası plakaya yansımaktadır. Ancak burada sıfır araç alımı oldukça önemlidir. Dolayısıyla kişi sıfır araç aldığında Afyon iline bağlı olduğu için plaka numarası 03 olacaktır. Ancak Afyon iline bağlı araç sürücü sıfır araç yerine ikinci el bir araç alırsa o zamanda aracın ilk sahibinin bağlı olduğu ilin numarası plaka bulunur.

Bu durumda kişi Afyonda ikamet etse dahi araç plakası 03 olamayabilir. Bilindiği üzere her ilçenin de kendine özel plaka harfleri bulunmaktadır. Peki, Afyon ilçelerinin plaka harfleri nelerdir? İşte ayrıntılar!

blank

03 Plakası Hangi Şehre Ait?

Afyon İlçelerinin Plaka Harfleri Nelerdir?

Afyon ilinin ilçelerine göre plakalarda değişiklik olmaktadır. Ancak bu değişiklik plakanın sadece harflerinde olmamaktadır. Her ilçe farklı harf gruplarına dahil edilmektedir. Bu sayede araç sürücünün sadece bağlı olduğu il değil aynı zamanda Afyon ilinin hangi ilçesine bağlı olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

Afyon ilinin merkez ilçelerinin plaka harfleri şu şekildedir. AC, DA, EA, M, MA, S, EZ ve son olarak MZ’dir. Sandıklı ilçesinin harf kodları ise LA, L, M, S ve T harfleridir. Ancak görüldüğü üzere merkez ilçeler ile Sandıklı ilçesinin bazı harf kodları birbiri ile aynıdır. Bu iki ilçeyi birbirinden ayıran ise en sağdaki rakam kodlarıdır. Örneğin 03 M 8201 ile 03 M 9100 arasında ki plakalar merkez ilçeler için geçerlidir.

Ancak 03 M 9401 ile 03 M 9900 arası plakalar ise Afyonkarahisar sandıklı ilçesine ait plakalardır. Öte yandan Dinar ilçesinin harf kodları F, FA, Y ve T’dir. Emirdağ ilçesinin harf kodları ise HA, M, T’dir. Bolvadin ilçesinin harf kodları KA ve KS’dir. Çay ilçesinin harf kodları PA, S ve T. Dazkırı ilçesinin harf kodları ise NA ve NZ. Şuhut ilçesinin ise SA ve SZ’dir. Son olarak Sinanpaşa ilçesinin harf kodları ise T 7251 ile T 7600’dır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.