04 Nerenin Plakası – Hangi Şehir ?

04 Nerenin Plakası – Hangi Şehir ?

04 nerenin plakası? Ülkemizdeki araçların bir çeşit kimliği niteliğinde olan plakalar illerin alfabetik sıralamasına göre belirlenmektedir. Bu sıralama da 0’dan başlayarak 81’e kadar gidiyor. Özellikle şehirlerarası yapılan yolculuklarda çok çeşitli plakalarla karşılamak mümkündür. Haliyle pek çok insan plaka numaralarının hangi şehri temsil ettiğini merak eder. Bu hususta en fazla dikkat çekenlerden biri de 04 plakası bulunmaktadır. Peki, 04 nerenin plakası? Dahası 04 plaka kodu nerenin? İşte detaylar!

Araçların plakası vasıtasıyla o taşıt devlet mercilerinde tanınmaktadır. Trafiğe çıkabilir olup olmadığı, sorumluluğunun kime ait olduğu bu plakadan hareketli bilinir. Her ülkenin kendine has bir plaka sıralaması vardır ve bu taşıtların kimliği niteliği taşır. Türkiye için de sıralamadaki ilk iki sayı ilin kodunu ifade eder. Plakaların üzerindeki kodların hangi şehre ait olduğunu bilmek şehirler arası yolculuklarda ilgi çeken bir konudur.

Araçların güvenliği noktasında plaka kodlarının önemi büyüktür. Bilhassa taşıt sürücülerinin merak etmesi bundandır. En fazla merak edilen ve araştırılan kodlardan biri de 04 plaka kodudur. Peki, bu kod hangi şehrin plakasıdır? 04 plaka kodu Ağrı ilimize ait bir kod olarak karşımıza çıkıyor.

04 Nerenin Plakası Hangi Şehir?

İnsanların pek çoğu yaşadıkları ilin plaka koduna hakimdir. Ancak diğer şehirlerin kodlarıyla karşılaştıklarında doğal olarak bunu merak ediyor. Türkiye’de günümüzdeki kullanım alanıyla karşımıza çıkan plakalar 1962 yılına kadar gider. İlk kez o yıllarda kullanılmaya başlandığı biliniyor. 1962 senesinde yapılan düzenlemelerde ilk statüsü almış olan 67 şehrin isimleri alfabetik sıraya dizilerek kodlar belirlenmiştir.

1962 yılında 01’den başlayıp 67’ye kadar giden plaka kodlarında son şehir Zonguldak olup plaka kodu da 67 olmuştur. Fakat günümüzde sonradan il statüsü alan yerler olduğundan bu düzenleme değişikliğe uğramıştır. 67’den 81’e kadar olanlar sonradan il olmuş kentlere verilen kodlardır. Buna göre 81 plaka koduna sahip olan şehrin en son il statüsü almış yer olduğunu söylemek doğru olur. 04 plaka kodlu Ağrı ise 1962 yılından beri bu kodla bilinmektedir.

blank

04 Nerenin Plaka Kodu

04 Plaka Kodu Nerenin?

Fazlaca merak uyandıran Ağrı iline ait olan 04 plaka kodunun trafikte karşımıza çıkmaktadır. Bu şehre çıkılan yolculular sırasında bu plaka koduna sıklıkla rastlamak mümkündür. 04 kodlu bir aracın Ağrı iline ait olduğunu bilmek, trafikte önemli hale gelir.

Mevcut her il için plaka kodu bulunmaktadır. Bu doğrultuda hangi sayının hangi ile karşılık geldiği insanların ilgisin çeken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuyu merak edenler çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Özellikle Ağrı iline doğru yapılan seyahatlerde en çok karşılaşılabilecek plaka kodlarından biri 04 olacaktır. Bu şekilde 04 koduna sahip aracın hangi ile ait olduğunu kolayca belirlemek mümkün olur. Peki, Ağrı ilçelerinin plaka harfleri nelerdir? İşte yanıtı!

Ağrı İlçelerinin Plaka Harfleri Nelerdir?

Geçmişte Ararat, Karaköse ve Karakilise gibi isimlerle anılan Ağrı, adını 1946 yılında Ağrı Dağı’ndan esinlendiği için almıştır. 04 plaka kodlu araçla bu ile kayıtlı demektir. Buna ek olarak plaka kodunun yanında olan bazı harfler Ağrı ilinin ilçelerini simgeliyor. Taşıtın ortasındaki 04 sayısının hemen sağındaki harfe bakarak aracın hangi ilçeye ait olduğu öğrenilebilir.

Merkez ilçesi için M0001 ve M2999, AC0001 ve AZ999, T0001 ve T20999, Z0001 ve Z4999 arasındaki kodlar geçerlidir. Patnos ilçesinin kod harfleri D0001 ve D9999, T3000 ve T4999, M3000 ve M4999 arasında yer alır. Doğu Beyazıt ilçesinin kod harfleri ise T3000 ve T4999, M3000 ve M4999, D0001 ve D9999 arasındaki kodlar vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.