Dizel Enjektör Tamir Fiyatı Ne Kadar 2023

Dizel Enjektör Tamir Fiyatı Ne Kadar 2023

Dizel enjektör tamir fiyatı ne kadar? Dizel araçlarda yer alan enjektörlerin tamir edilmesinin maliyeti markadan markaya değişmekle birlikte ortalama 8 bin TL ile 23 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu durum modelden modele dahi değişiklik göstermektedir. Bu yazımızda pek çok farklı markala ait dizel enjektör tamiri fiyatları konusuna değindir. Yine yazımızda araba markalarına ait enjektör tamir fiyatları listesi hazırladık. İşte Dizel enjektör tamir fiyatı ne kadar? Sorusuna dair merak edilenlerin tamamı!

Dizel Enjektörler

Dizel enjektörler bir dizel motorun en önemli parçalarından biri olarak kabul edilebilir. Yakıtın yanma odasına doğru zamanda ve doğru miktarda beslenmesinden sorumludurlar. Bu, yakıt buharlarının vücutlarındaki küçük deliklerden geçmesine izin verilerek yapılır. Bu enjektörlerin debisi, çalışma basınçları değiştirilerek veya bu küçük deliklerden geçerken karşılaştıkları direnç değiştirilerek kontrol edilebilir.

Dizel enjektörlerde boyut genellikle mikron cinsinden ölçülür. Dizel enjektör, dizel motorun yanma odasına sıvı enjekte eden bir cihazdır. Genellikle silindir kapağının üst kısmında bulunur. Bu tür enjektörler; 1933 yılında Fransız makine mühendisi Clovis Trouillebert tarafından icat edilmiştir. 1933 yılından sonraki süreçte dizel enjektörler etkili bir şekilde geliştirilerek, yeni nesil teknolojilerle desteklenmiştir.

Enjektörler tipik olarak büyük motorlarda bulunurlar. Ancak çim biçme makinelerinde, yaprak üfleyicilerde ve motorlu testerelerde kullanılanlar gibi küçük motorlarda da kullanılabilir. Daha küçük motorlarda, bir enjektörün birden fazla silindire hizmet vermesi veya yakıtın bir enjektör yerine bir karbüratör tarafından sağlanması yaygın bir durumdur.

Dizel enjektörler, dizel motorun çok önemli bir parçasıdır. Yanma odasına doğru zamanda doğru miktarda yakıt enjekte etmekten sorumludurlar. Bozulduklarında motor düzgün çalışmaz ve bunları değiştirmeniz gerekebilir. Bundan dolayı herhangi bir nedenden dolayı dizel enjektörü sorunu yaşıyorsanız, bu sorunu mutlaka önemsemelisiniz.

blank

Dizel Enjektör Tamir Fiyatları

Dizel Enjektörler Nasıl Çalışır?

Dizel enjektörler, yakıtı motor silindirine yüksek basınçta iletmek için kullanılır. Yakıt çok yüksek oranda püskürtülür ve bu da silindirde basınç düşüşüne neden olur. Buna pompalama etkisi denir. Bu basınç düşüşü, silindirde havayı içine çeken, daha sonra yakıtla karışan ve tutuşan bir düşük basınç alanı oluşturur. Dizel yakıtın bu düşük basınçlı alana enjeksiyonu, dizel motorda yanmaya neden olan şeydir.

Dizel enjektörler açısından yakıt kontrol valfi kritik bir öneme sahiptir. Dizel enjektörde yer alan yakıt geçişleri; yakıtın depodan motora aktığı kanallardır. Yakıt pompası çalışmasıyla basınçlandırıldığında sızıntıyı önleyen bir O-ring veya başka bir sızdırmazlık cihazı içerirler. Yakıt kontrol valfi; ECM’den gelen bir elektrik sinyali ile enerji verildiğinde yakıtın içinden akmasına izin veren solenoidle çalışan bir valftir.

Yakıt kontrol valfine enerji verildiğinde tamamen açılır ve altındaki hazneye sınırsız yakıt akışı sağlar. Enerjisi kesildiğinde, tamamen kapanır ve başka bir elektrik sinyali ile tekrar enerjilenene kadar geçişinde herhangi bir akışı engeller. Bu da dizel enjektörlerin çalışmasını sağlar. Böylece dizel enjektörlerin üst düzeyde bir performansı ortaya koyması mümkün olur.

Dizel Enjektörler Neden Bozulur?

Dizel motorlar birçok yönden benzinli motorlardan farklıdır. Ancak bazı benzerlikleri de vardır. Bunlardan biri, her ikisinin de motora yakıt koymak için enjektör kullanmasıdır. Bir dizel motorda enjektör, yakıtı çok yüksek basınç ve hacimde doğrudan yanma odasına ileten hassas bir cihazdır. Dizel enjektörleri birkaç nedenden dolayı arızalanır. En yaygın sebep kir, döküntü ve karbon birikmesidir.

Düzenli olarak bakımı yapılmamış bir dizel motorunuz varsa, enjektörler sonunda arızalanır ve değiştirilmesi gerekir. Dizel enjektörlerinizin arızalanmasının birçok nedeni vardır. Bazı yaygın nedenleriyse aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Yıpranmış valfler
  • Sorunlu ve yıpranmış contalar
  • Yakıt filtresindeki tıkanıklıklar
  • Yakıt hatlarının kirli ve hasarlı olması

Zamanla aşınma ve yıpranma nedeniyle, dizel enjektörünüzün içindeki bir veya daha fazla valf takılıp açılıp kapanabilir. Bu da valflerde yıpranmaya neden olabilir. Dizel enjektörünüzdeki contalar, içlerindeki piston kafasının etrafına sıkıca kapatıldığında sızıntıları önler. Çok kırılgan veya çatlamış olurlarsa, sızıntı yapmaya başlayabilirler. Bu da artık işlerini gerektiği gibi yapamayacakları anlamına gelir!

Tıkanmış yakıt filtreleri veya kirli yakıt hatları dizel enjektörünüzün bozulmasına neden olabilir. Dizel enjektörü, depodan hava ve yakıtı emerek ve motora enjekte ederek çalışır. Bu iki şeyden herhangi birinde kir veya toz varsa, enjektörünüzü tıkayabilir ve düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bunun olmaması için aracınızın yakıt sistemini temiz tutmanız önemlidir.

blank

Dizel Enjektör Bakımı

Dizel Enjektör Arızası Belirtileri

Arızalı bir dizel enjektörünün en yaygın belirtisi, zayıf motor performansıdır. Aracınız bir duraktan hızlanırken duraksayabilir veya stop edebilir veya otoyol hızlarına ulaşmakta zorlanabilir. Ayrıca yakıt ekonominizin düştüğünü ve yanmamış yakıttan kaynaklanan egzoz emisyonlarının arttığını fark edebilirsiniz. Bu belirtiler, dizel enjektörlerinizde herhangi bir onarım yapılmadan önce değiştirilmesi gereken düşük yakıt basıncını veya tıkalı yakıt filtrelerini gösterebilir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, motorunuza daha fazla zarar gelmemesi için aracınızı hemen kontrol ettirmeniz önemlidir.

Dizel Enjektör Tamiri Nasıl Yapılır?

Dizel enjektör tamiri; enjektörün tüm parçalarının çıkarılarak; bakımının yapılmasını ve değiştirilmesi gereken eski parçaların yenisiyle değiştirilmesini içerir. Enjektör tamiri ortalama 1 ya da 2 gün içerisinde tamamlanır. Ancak burada dizel enjektördeki arızanın detayları ve yapılacak olan işlemi kapsamı kritik belirleyici bir etken olarak karşımıza çıkar. Bir de alanında uzman bir usta enjektör tamirini yaparsa bu süre hem daha kısa zamanda tamamlanır hem de sorunsuz bir şekilde tamir işlemi sonuçlanır.

Bir dizel enjektörü, piston ve gövde de dahil olmak üzere birçok parçadan oluşur. Piston, yakıtın enjektöre girdiği yerdir, gövde ise her bir silindire enjekte edilen yakıt miktarını kontrol eden tüm iç parçaları içerir. Gövde ayrıca, çalışma sırasında gövde yüzeyindeki delikleri açmak ve kapatmak için yukarı ve aşağı hareket eden yaylı bir piston içerir.

Bu delikler, pistonlarından geçebileceğinden daha fazla havaya ihtiyaç duyduğunda veya eksik yanma nedeniyle diğer silindirlerden gelen hava ile yeterli hava karıştığında motora hava girmesine izin verir. Bu deliklerin açılıp kapanması, herhangi bir zamanda her bir silindirin ihtiyacına yetecek kadar hava sağlayarak motorun en verimli seviyede çalışmasını sağlar.

Dizel Enjektör Tamiri Fiyatları

Enjektörler, ömürleri boyunca düzgün çalışmaya devam etmelerini sağlamak için düzenli olarak temizlenmelidir. Çok seyrek temizlenirlerse, içlerinde karbon birikmesi nedeniyle veya aşırı kullanım veya kötü kullanım nedeniyle arızalanmaları nedeniyle bozulabilirler. Böyle durumlarda dizel enjektör tamiri hizmeti devreye girer. Bu aşamada dizel enjektör tamiri fiyatları konusunun aracın marka ve modeline bağlı olarak değiştiğini de ifade edebiliriz.

Dizel Enjektör Tamiri Fiyatları Listesi 2023

Marka – Model ve Yapılan İşlem

Güncel Fiyatları

Audi A3 Sedan Enjektör Tamiri

10.000 TL – 23000 TL

Chevrolet Kalos Enjektör Tamiri

8.000 TL – 15000 TL

Citroen C Enjektör Tamiri

9.000 TL – 16000 TL

BMW Enjektör Tamiri

10.000 TL – 22000 TL

Mercedes A Seri Enjektör Tamiri

11.000 TL – 23000 TL

Dacia Logan Enjektör Tamiri

8.000 TL – 15000 TL

Fiat Egea Enjektör Tamiri

7.000 TL – 16000 TL

Honda Civic Enjektör Tamiri

10.000 TL – 20000 TL

Hyundai Elantra Enjektör Tamiri

8.000 TL – 15000 TL

Nissan Primera Enjektör Tamiri

10.000 TL – 19000 TL

Opel Corsa Enjektör Tamir Fiyatı

9.000 TL – 18000 TL

Peugeot Partner Enjektör Tamiri

8.000 TL – 15000 TL

Renault Clio Enjektör Tamir Fiyatları

8.000 TL – 16000 TL

Toyota Coralla Enjektör Tamiri

9.000 TL – 17000 TL

Volkswagen Passat Enjektör Tamiri

10.000 TL – 20000 TL

Fiat Doblo Güncel Enjektör Tamir Fiyatı

10.000 TL – 23000 TL

Mazda  1.6 D Touring Enjektör Tamiri

10.000 TL – 23000 TL

Dizel Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.