Fiat Engelli Araç Fiyatları, ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi

Fiat Engelli Araç Fiyatları, ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi

Fiat engelli araç fiyatları her zaman merak edilmektedir. Esasında bu durum son zamanlarda engelli araçlara olan ilgiden de karşılanmaktadır. Hareket kabiliyeti düşük olan kimselerin hayatlarını daha kolay idame ettirmeleri ve sosyal hayata daha fazla katılabilmeleri için engelliler araçlardan alınan ek vergilerden muaf tutulmaktadır. Böylece engelli kişiler çok daha uygun fiyatlara araç sahibi olabilmektedir. Bu şekilde araçlar neredeyse üçte bir fiyatına alınabilmektedir. Fiat markası da herkes dilediğince seyahat edebilmelidir mottosuyla hareket ederek engelliler için farklı çözümler sunan araçlar sunmaktadır. Bu sayede kişiler engellerine göre farklı aksamlara sahip olan araçlara çok daha kolay şekilde ulaşabilmektedir.

Engelli ve araç sahibi olmak isteyen bir kimseyseniz Fiat bayilerini ziyaret edebilirsiniz. Firmanın ülke çapınca birçok şehirde bayisi bulunmaktadır. Bayilerde ki satış temsilcileri de size merak ettiğiniz konularda bilgilendirecek ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak araca ulaşmanız için size destek olacaktır. Son yayınlanan resmî gazetede fiyatı 450.000 TL’ den düşük olan araçlar için ÖTV istisnası uygulanmaktadır. Her sene belirli oranlarda artan bu fiyatlar sayesinde birçok Fiat modeline engellilerin erişimi olmaktadır. Ticari ya da binek araç fark etmeksizin engelliler kendilerine uygun bir araç alabilir. Fiat engelli araç fiyatları gündeme geldiği zaman ÖTV indirimlerine bağlı olarak daha düşük fiyatlardan söz edebiliriz.

Fiat ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi

Engelliler için uygun olan araçlar ülkemizde ki araç fiyatlarının hızlı bir şekilde artmasından dolayı azalsa da halen birçok kaliteli markanın araçlarına ulaşmak mümkündür. Geçmiş dönemlerde engelliler H sınıfı sürücü belgesi almaktaydı. Şu an ise sadece B sınıfı ehliyetlere engelli ibaresi konulmaktadır. Adaylar engel durumlarını belirten rapor ve sürücü belgesi alabileceklerine dair sağlık raporu ile kolayca ehliyet alabilmektedir. Engelli adaylarının direksiyon eğitimi de durumlarına göre özel olarak verilmektedir. Yazılı ve sözlü sınav sürelerinde ise bir değişiklik yapılmamaktadır.

Engellilerin kullanabilecekleri araçlar onların engel durumuna göre değişmektedir. Genelde sadece ayağında problem olan adaylar otomatik vites araçlar kullanabilirken çok daha yüksek oranlarda engeli bulunan kimseler için araçlara bir takım özel aksamları takılması gerekebilmektedir. Araca eklenen aparatlar kişinin sürücü belgesine işlenir.

Sonradan engelli olan kimseler ehliyet alabilmek için yazılı sınava tabi tutulmamaktadır. Direksiyon sınavı yeterli olmaktadır. İşitme sorunu bulunan durumlarda ise valili tarafından görevlendirilen bir uzmanın yardımıyla kişiye gerekli bilgiler öğretilir ve kişi daha sonra sınavlara girer. Fiat engelli araç fiyatları hakkında kapsamlı bir araştırma yapmak, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

blank

Fiat ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi

Fiat Egea Engelliye Ne Kadar?

Sportif görünüşünün yanında aileler içinde oldukça uygun bir araç olan Egea modellerinin oldukça uygun fiyatlı olduğunu söylemek mümkündür. 2022 model urban paketi modelin en pahalı aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. 1,3 motorla gelen bu aracın dizel olması düşük yakıt tüketimi isteyen kişilerin oldukça hoşuna gidecektir.

Sürücüye yardımcı olacak birçok destek sisteminin de olması güvenli bir sürüş imkânı sağlamaktadır.  Bu araçtan sonra ise Street paketi gelmektedir. Pakette oldukça üstün teknik özellikler bulunmasının yanında görünümü ile dikkat çeken bu araç şehir kullanımı için oldukça uygundur. Düşük fiyatlı bir Egea paketi isteyenler içinse easy paketi oldukça idealdir. 1.3 ve 1,4 olarak iki farklı motora sahip bu modelde donanım çeşitlerinin daha az olduğunu söylememiz gerekir. Ama standart özelliklerin bulunması sayesinde araç oldukça yeterlidir.

Dizel modeli de bulunmaktadır. Daha donanımlı bir paket istiyorsanız tavsiyemiz Lounge paketine bakmanızdır. Fiyat olarak ortalama diyebileceğimiz bu pakette kablosuz şarj ve park sensörü gibi sürücüye oldukça yardımcı olacak ve onun konforunu artıracak donanımlar bulunmaktadır. Fiat engelli araç fiyatları 2022 yılında da güncellenmektedir.

EGEA SD (Model Yılı 2022)
EASY 1.4 Fire 95 HP 204.600
URBAN 1.4 Fire 95 HP 222.500
LOUNGE 1.4 Fire 95 HP 240.200
EGEA HB (Model Yılı 2022)
STREET 1.4 Fire 95 HP 215.500
URBAN 1.4 Fire 95 HP 228.400
EGEA CROSS (Model Yılı 2022)
STREET 1.4 Fire 95 HP 224.300
URBAN 1.4 Fire 95 HP 235.500
PANDA (Model Yılı 2022)
URBAN 1.0 Hybrid 70 HP 226.400
CROSS 1.0 Hybrid 70 HP 246.600

Engelli Araç Fiyatları 2022 Yüzde Kaç?

Engelliler için uygulanan ÖTV muafiyeti kişilerin engel oranlarına göre değişiklik göstermektedir. Yüzde 40 ile 89 arasında engeli bulunan kimseler için indirim yüzde 26,3 oranındadır. KDV ödemeleri ise yüzde 15,4 oranında olacaktır. Yüzde 90 ve üzerinde engelli olan kişiler ise tamamen ÖTV’den muaf şekilde araç alabilmektedir. Yüzde 40 engeli olan kimselerin bu indirimler ile araç alması için 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Ayrıca sürücü belgesi de almış olmalıdır. Engel durumuna göre ilgili aksamlara sahip araçları alıp kullanabilme hakları bulunmaktadır. Fakat donanımsız araçları kullanamazlar.

Yüzde 90 üzeri engele sahip kimselerde ise sıfır araç alınırken ÖTV uygulanmaması onlar için oldukça avantajlı olmaktadır. Bu orana sahip engelliler isterlerse kendileri araç kullanabilirken isterlerse bir yakınlarını tayin edip aracı onun kullanmasını isteyebilirler. Eğer ki araca ihtiyaç duyan engelli kimse 18 yaşından küçükse bu durumda ailesi engelli raporu ile başvurarak ÖTV olmadan bir araç alabilmektedir. Engelli kimselerin aldıkları araçları 5 sene boyunca satmaları yasaktır. Eğer zamanından önce araçlarını satmak isterlerse bu durumda ÖTV tutarını ödemeleri gerekir. Sizler için Fiat engelli araç fiyatları hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmede bulunduk.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.