Egzozdan Neden Su Gelir? ( Nedenleri Nelerdir ? )

Egzozdan Neden Su Gelir? ( Nedenleri Nelerdir ? )

Egzozlardan su damlaması birçok sürücünün kafasında soru işaretlerine yol açıyor. Egzozdan neden su gelir? Sorusu Google arama motorlarında sürücülerin en çok arattıkları soru başlıklarından birisi konumundadır. Egzozdan su gelmesinin birçok farklı sebebi bulunuyor. Egzozdan her damlayan su önemli bir problem değildir. Egzozdan su damlaması bazen normal bir durum iken bazen ise teknik bir arızalanma durumunun habercisi olabiliyor. Bu da beklenmedik sorunların habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Egzozdan su damlamasının en önemli nedenin yoğuşma kaynaklı problemlerdir. Yoğuşma problemine bağlı olarak egzozlarınızdan sıklıkla su damlaması yaşanabilir. Yaşanacak olan su damlası probleminin mutlaka oto servis ekibinde tamir edilmesi gerekiyor. Egzozdan su damlamasının bir başka sebebi ise üst kapak bölgesinde yer alan conta kaynaklı olabiliyor. Contada oluşan yıpranma sebebiyle egzozlardan su gelebiliyor. Bu tarz durumlarda contanızı yenilemeniz gerekiyor.

Egzozdan Siyah veya Gri Duman Çıkması

Egzozlar araçların en hassas bölgelerinden birisidir. Aynı zamanda araçta meydana gelen birçok teknik arıza aracın egzoz bölümüne yansımaktadır. Egzozlardan siyah duman gelmesi sıklıkla karşılanan durumların başında geliyor. Egzozdan siyah duman gelmesinin en önemli sebebi otomobilin yakıtının kaliteli olarak yakılmadığının göstergesidir. Şayet ki çok yoğun düzeyde bir duman söz konusuysa bu durum yakıtı yakacak olan havanın yetersizliğinin göstergesidir.

Egzozlardaki siyah dumanlar aracın hava filtresinden de kaynaklanabiliyor. Otomobilin hava filtresinin tıkanması siyah veya gri duman çıkması olaylarına sebep olabiliyor. Bu tarz durumlarda yapmanız gereken hava filtrenizi temizletmek ya da değiştirmektedir. Özellikle egzozdan siyah ve gri duman çıkması sorunu gündeme geldiği zaman aracınızı hemen tamircinize götürmeniz önerilmektedir. Bu kapsamda egzozdan kimi zaman beyaz dumanın da çıktığı bilinmektedir.

Egzozdan Beyaz Duman Çıkması

Egzozlardan beyaz duman çıkması birçok etmene bağlı olarak sık sık gerçekleşen bir durumdur. Egzozlardan beyaz duman çıkması piston nedenli olabiliyor. Aracın segmanlarında meydana gelen arızalar beyaz duman çıkmasına sebep olabiliyor. Ayrıca lastiklerinizden kaynaklı olarak ta beyaz duman problemi araçlarda gözlemlenebiliyor. Conta bölmesindeki arızalanmada egzozlarda duman çıkması problemine sebebiyet olabiliyor.

Egzozlarda beyaz duman çıkmasının birçok farklı sebebi bulunur. Ancak bu sorun yapılacak olan birkaç değişim işlemiyle ortadan kalkar. Oto servis hizmetlerinden alacağınız teknik servis hizmetleriyle beyaz duman problemi çözüme kavuşur. Böylelikle aracınız beyaz duman probleminden kurtulmuş olur.

blank

Egzozdan Neden Su Damlacıkları Gelir?

Egzozunuzdan beyaz duman çıkıyorsa mutlaka tamircinizin aracınızı ayrıntılı bir şekilde kontrol etmesini istemelisiniz. Çünkü küçük bir belirtiyle başlayan bu tür sorunlar, devamında çok daha maliyetli arızalara neden olabilmektedir. Elbette ki bu durum egzozdan mavi duman çıkması durumu için de geçerliliğini korumaktadır.

Egzozdan Mavi Duman Çıkması

Otomobilinizde mavi duman çıkmasının en önemli sebebi motorun yağ yakmasından kaynaklıdır. Bu sorun pistonlardan kaynaklı bir sorun olarak karşımıza çıkar. Pistonlarda zaman içerisinde meydana gelen aşınmalara bağlı olarak aracın motor yağında problemler meydana gelir. Böylelikle araçlarda mavi duman problemi ortaya çıkar. Aynı zamanda aracın conta bölümünde meydana gelen problemlerden ötürü de bu tarz sorunların görülmesi olası bir problemdir.

Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekir. Araçlarınızın bakımını düzenli olarak yaptırdığınız takdirde bu tarz sorunlarla karşılaşma olasılığınız azalır. Araç bakımınızı mutlaka profesyonel oto servis firmalarına yaptırmanız gerekiyor. Oto servis firmaları alanında uzman, profesyonel personelleriyle sizlere en kaliteli servis hizmetini sunarlar. Böylelikle mavi duman, beyaz duman, siyah duman gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınız azalır. Bu da aracınızda çok daha üstün performans elde etmenizi mümkün kılar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.