Motor Gücü Hesaplama ( KW HP Hesaplama Nasıl Yapılır? )

Motor Gücü Hesaplama ( KW HP Hesaplama Nasıl Yapılır? )

Motorların amacı herhangi bir makinaya hareket edebilme gücü vermektir. Motorun gücü ise birim zaman başına düşen enerji olarak nitelendirilmektedir. Yani kömür ve benzeri yakıtlarla çalışan tesislerden, yel değirmeninden veya elektrikten elde edilebilmektedir. Burada motor gücü hesaplama işlemi ön plana çıkmaktadır. Motor gücünü belirlemek için bazı mekanik hesaplamalar yapılmaktadır. Motor ne kadar güçlü olursa, sürtünme, ısı veya farklı konularda daha az enerji harcanmaktadır.

Motor gücü beygir gücü olarak da isimlendirilmektedir. Beygir gücü hesaplama aracın motor gücünü ve çalışma prensibini belirlemektedir. Bunun yanı sıra ağırlık, hız ve süresini hesaplamak için de kullanılmaktadır. Motor gücü hesaplama birtakım formüllerle yapılmaktadır. Formüllerde genellikle ağırlık, araç kütlesi, yolcu, sürücü ve yükleri hesaba katılmalıdır. Hesaplama sonucunda çıkan değer motor gücü için çıkan tahmini değerdir.

Motor gücü fikri ilk olarak buhar motorlarını inşa eden mühendis James Watt tarafından ortaya atılmıştır. Watt bu fikri kömür vagonlarını çeken atların belirli bir süre zarfında kaç ayakla ne kadar kömür çekebileceklerini düşünürken bulmuştur. Yaptığı hesaplamaların sonucuna ise beygir gücü ismini vermiştir. Motor gücü hesaplama işlemi oldukça teknik bir konudur. Peki, motor gücü hesaplama nasıl yapılır? işte detaylar!

Motor Gücü Nasıl Hesaplanır?

Motor gücü yani beygir gücü bir ölçüm birimidir. Günümüzde motorların gücü dinamometreye bağlanarak ölçülmektedir. Ancak en doğru sonucu her zaman yapılan hesaplamalar vermektedir. Bir aracın beygir gücünü hesaplamak için ilk olarak kullanım kılavuzu incelenmelidir.

Kullanım kılavuzunda yer alan teknik özellikler ya da tork bölümüne bakılarak aracın tork değeri öğrenilir. Kullanım kılavuzu bulunmayan araçların tork değeri arama motorlarından öğrenilebilir. Arama motorlarına arabanın marka, model ve yılı girilerek, tork yazılmasının ardından istenilen değere ulaşılır. Ardından aynı yöntemlerle aracın motor devri bulunur.

Aracın tork değeri motor devri ile çarpılır. Bunun için kullanılacak formül (motor devri*tork) / 5252= HP olmaktadır. HP burada beygir gücünün sembolüdür. 5252, 1 saniyedeki radyan değeridir. Ortaya çıkan sonuç aracın beygir gücünü vermektedir. Buradaki temel değerleri biliyor olmak, motor gücü hesaplama işlemini de pratik bir hale getirmektedir.

Elektrik motorunun beygir gücünü hesaplamak için ise ilk olarak motorun akım, verimlilik ve voltaj değerleri öğrenilmelidir. Voltaj volt, akım amper ve verimlilik yüzde olarak ifade edilerek hesaplanmaktadır. Bu değerler motorun üzerinde yazılı olarak bulunmaktadır.

Ardından (volt*akım*verimlilik) / 746= HP formülü kullanılarak hesaplama yapılmaktadır. Çıkan sonuç elektrik motorunun beygir gücünü vermektedir. Bu hesaplama yapılırken verimlilik değeri ondalığa çevrilmektedir. Örneğin %78 verimlilik değeri 0,78 olarak ele alınmaktadır.  Motor gücü hesaplama işleminde motorun tam performanslı gücünün hesaplanması hedeflenmektedir.

blank

Motor Gücü

Motor Gücü Neye Göre Belirlenir?

HorsePower yani beygir gücü herhangi bir ağırlıktaki yükün 1 saniyede 1 metre hareket ettirebilmesi için gereken güce verilen isimdir. Motor gücü belirlenirken aracın tork değerini ve motor devrini öğrenmek gerekmektedir. Aracın hareket etmesi için gereken gücü motorun torku ve saniyede aldığı devir belirlemektedir.

Tork dönen bir kuvvettir. Hareket ettiği kolun uzunluğu da hesaba katılarak çarpma işlemi yapılmaktadır. Bu sayede kuvvet miktarı ölçülmektedir. Motorun ürettiği tork çok çalışma prensibine sahiptir. Bir motorun ürettiği tork ne kadar çok dönerse aracın beygir gücü de o kadar büyüktür. Beygir gücü KW ve Watt değerleriyle belirlenmektedir. Genel olarak KW çevrimi yapılarak hesaplanır. Motor gücü hesaplamasının KW cinsinden ölçülmesi, hesaplanması ve belirtilmesi 1978 yılında uluslararası motor gücü ölçü birimi olarak kabul edilmiştir. Ayrıca 1 KW 1,36 beygir gücüne eşit olmaktadır.

Farklı bir tabirle tork, motorun ürettiği gücü tekerleklere iletmektedir. Tekerleğe iletilen güç esnasında enerji kaybı da yaşanmaktadır. Otomobillerde tork aracın hızının ani bir şekilde değişmesine yardımcı olmaktadır.

Dizel motorlar benzinli motorlara göre 2 kat daha fazla tork üretmektedir. Her aracın torku farklı olmaktadır. Örneği kamyon, dozer, tır ve çekici tipi araçlar çok yüksek bir torka sahiptir. Bunun nedeni bu araçların aşırı hız yapabilmeleri veya hız değişimlerini hızlı bir şekilde yapabilmeleri için çok fazla güce ihtiyaçları vardır.

Motor Gücü KW Nasıl Hesaplanır?

Beygir gücü arama motorlarında yapılan aramaların sonucunda çıkan hesaplama işlemleriyle hesaplanabilmektedir. Beygir gücü hesaplamasının ardından KW dönüştürücü yapılarak sonuç bulunmaktadır. Aracın beygir gücü günümüzde ruhsatların üzerinde yazmaktadır. Çoğunlukla bu değer KW yani kilowatt cinsinden belirtilmektedir. Bunu hesaplamak için HP yani beygir gücünün hesaplanması gerekmektedir. Bunun için gereken hesaplama formülü ise;

(Aracın ruhsatta yazan KW değeri) X (1.341) = Aracınızın HP (horsepower) cinsinden gücü

İstenilen değerlere göre beygir gücü kilowatt değerine, kilowatt değeri de beygir gücüne dönüştürülebilmektedir. Bunun için HP-KW dönüştürücü hesap makineleri kullanılabilmektedir. Bu noktada aracın tüm teknik detaylarına hakim olmak,  beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Burada motor gücü  hesaplanması için kullanılan en temel terimleri de biliyor olmak şarttır!

Motor Gücü 75 HP Ne Demek?

Motor gücü 75 HP demek, 75 kilogramlık bir yükün 1 saniyede kaldırılması için gereken değerdir. HP yani beygir gücü araçların performansını ve gücünü ifade eden ölçü birimidir. LPG’li, elektrikli, benzinli ve dizel araçlarda beygir güçleri farklı olabilmektedir. Ancak her biri aynı formülle hesaplanmaktadır. 75 HP kullanılarak aracın gücü, ağırlığı, çekiş tipi ve tork değeri hesaplanabilmektedir.

Ayrıca halk arasında sıklıkla duyulan ‘’75 motor’’ terimi aracın motorunun çalışma performansını sergilemektedir. Ruhsatta yazan HP değeri ile ölçüm değeri farklıysa bu durum motorun performansını belirlemektedir. Örneğin 100 HP yazan değer hesaplamalar ile 75 HP çıkıyorsa motorun performansı %75 olarak belirlenmektedir. Bu durum motorun çeyreğinin çalışmaz vaziyette olduğunu göstermektedir. Geri kalanı yani 4’te 3’ü de çalışabilir performans göstermektedir.

Aracın beygir gücünün yüksek olması önemlidir. Araç sahipleri yüksek hızlara çıkmak istiyorlarsa beygir gücünün 90 HP ila 100 HP arasında bulunması gerekmektedir. Yani motorun %90’ı sağlam bir şekilde çalışmalıdır. Aracın çekiş gücünün yüksek olmasını isteyen insanların ise tork değerlerini dikkate alması gerekmektedir.

blank

Motor Gücü Hesaplama

55 KW Kaç HP

Genellikle düşük motorlarda rastlanır 55 KW motor gücü 73,755 HP ’dir. 55 KW sahip motorlar 75 HP olarak satılır.

63 KW Kaç HP

63 KW motora sahip otomobiller 84 beygir güce sahiptir. Genellikle atmosferik motorlarda görülür.

66 KW Kaç HP

66 KW güç 88,506 HP ’ye denktir. Bu motora sahip araçlar 90 HP olarak satılmaktadır.

70 KW Kaç HP

70 KW güç 93,87 HP ‘ye denk gelmektedir. Üreticiler 95 HP motor gücü olarak satışa sunmaktadırlar.

85 KW Kaç HP

85 KW güç 115 HP olarak hesaplanır. Ülkemizde en çok tutulan otomobiller bu motora sahiptir.

92 KW Kaç HP

92 KW motor gücü 120 HP olarak hesaplanır. Ülkemizde en çok satılan motor tipi 120 HP olarak görülmektedir.

110 KW Kaç HP

110 KW motor gücü 147,51 HP güç üretmektedir. Araç üreticileri 150 HP motor gücü olarak satışa sunmaktadırlar.

Motor Performansı Yüzde 90 Ne Demek?

Araçlardan bahsederken genel olarak motor performansları dile getirilmektedir. Motorun ömrü, motorun performansı ve motorun parçaları çoğunlukla sayısal değerlerle ifade edilmektedir. Bu sayısal değerler gerek hesaplamalar gerekse birtakım testler sonucu bulunmaktadır. Motor performansı yüzde 90 ifadesi Dyno testi ile bulunmaktadır. Dyno testi motorun normalde ürettiği gücün tekerleklere ne kadarının yansıdığıdır.

Araçlarda motor performansı bazı işlemler sonucunda değiştirilebilmektedir. Örneğin; motor performansı %60 olarak hesaplandıysa bu değerin %90’a çıkarılması mümkündür. Motor performansının artması yıpranmış ya da aşınmış parçaların onarılmasıyla mümkündür. Genel olarak yapılan incelemeler sonucunda motor performansının yüzde 70 ile yüzde 90 arasında çıkması, motorun herhangi bir sorununun olmadığına işaret etmektedir.

Motor performansını artırmak için araç sahipleri ya da ustaların yapabileceği birtakım işlemler bulunmaktadır. Araç sahiplerinin yapabileceği ilk şey aracın ağırlığını artırmaktır. Aynı şekilde egzoz ve ateşleme sistemini yenilemek de motor performansını artıracak yöntemlerdendir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.